CZK/€ 24.920 -0,04%

CZK/$ 21.981 +0,35%

CZK/£ 29.216 -0,17%

CZK/CHF 26.675 +0,43%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2025

Analýza Amundi: Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech?

 

Společnost Amundi zveřejnila nový dlouhodobý výhled pro vývoj kapitálových trhů, který pokrývá 43 tříd aktiv a zaměřuje se na investiční perspektivy v horizontu příštích 30 let. Analýza reflektuje hlubší změny v globální ekonomice a naznačuje, jak se může v příští dekádě proměnit struktura výnosů napříč regiony a sektory.

Loading



 

Vincent Mortier, investiční ředitel skupiny Amundi, říká: „Strukturální změny – například širší využití umělé inteligence – společně s aktuálním oceněním aktiv mění podobu výnosového prostředí. To má zásadní dopad na dlouhodobou alokaci. Dluhopisy se znovu dostávají do popředí, zatímco u akcií se těžiště přesouvá z USA směrem k Evropě a Asii. Výnosy z private assets se budou normalizovat, ale zůstanou klíčovým nástrojem diverzifikace.“

Monica Defend, vedoucí Amundi Investment Institute, doplňuje: „V měnícím se světě, který je poznamenán rostoucím nacionalismem a geopolitickou roztříštěností, má Evropa potenciál zvýšit svou konkurenceschopnost. Asie se stává globální technologickou velmocí a USA budou i nadále těžit z výhod, které přináší rozvoj umělé inteligence. Ačkoli tyto trendy ukazují na příznivý mix růstu a inflace v příštím desetiletí, dlouhodobý růst čelí výzvám v podobě zhoršující se demografické dynamiky, vysokého zadlužení a dopadů klimatických změn.”

Hlavní scénář pro příští desetiletí

Oproti loňské analýze reflektuje aktuální scénář vývoj klíčových strukturálních trendů. Zohledňuje socioekonomické dopady narůstajícího geopolitického napětí a regionální rivality, změny ve světové demografii a další zpoždění i roztříštěnost při přechodu na udržitelnou energetiku. Větší pozornost je věnována také vlivu umělé inteligence na globální růst – s důrazem na rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

  • Změna rovnováhy globálního růstu – Výhled pro příští dekádu je celkově příznivější než v loňském roce. Očekávané náklady na přechod k čisté energii (Net Zero) budou v příštím desetiletí nižší, než jsme odhadovali, protože další zpoždění přechodu rozloží ekonomické náklady do delšího časového období. Vzhledem ke zmírnění demografické dividendy ve všech zemích EM, které z ní stále těží, předpokládáme také snížení růstu pro oblast EM z průměrných 2,7 % v minulém desetiletí na vyváženějších a udržitelnějších 1,8 % pro příští desetiletí. Očekáváme, že průměrný roční růst reálného světového HDP bude činit 2,6 %, přičemž růst v rozvinutých státech bude 1,5 % (USA 2,0 %; eurozóna 1,1 %) a 3,3 % v rozvojových zemích (EM). Asie by si měla udržet svou růstovou prémii, poháněnou technologickým pokrokem, a vytvářet tak značné investiční příležitosti. V Evropě budou zvýšené výdaje na obranu a investice na podporu inovací a konkurenceschopnosti, při správném zacílení na konkrétní projekty, stimulovat růst produktivity. Nedávná mimořádná fiskální opatření v Německu, plán na posílení obrany na úrovni EU a potenciální příměří a rekonstrukce na Ukrajině ještě nejsou v letošních předpokladech zohledněny a mohly by evropský růst dále zvýšit.
  • Inflace bude v příštích dekádách pravděpodobně volatilní a překročí současné cíle centrálních bank. Přispěje k tomu geopolitická nejistota, narušení dodavatelských řetězců, otázky potravinové bezpečnosti i zvýšená poptávka po strategických komoditách. Pro období 2025–2034 očekáváme průměrnou inflaci ve výši 2,2 % v USA, 2,1 % v eurozóně a 3,1 % na rozvíjejících se trzích. Předpokládáme, že vyšší inflace půjde ruku v ruce s větší volatilitou úrokových sazeb, a to v důsledku vyšší nejistoty i očekávaného nárůstu veřejného zadlužení. Technologický pokrok by mohl nabídnout částečnou úlevu, ale centrální banky zůstanou pod tlakem. Naše předpoklady pro inflaci, růst a potenciální růst vedou také k revizi reálných neutrálních sazeb směrem nahoru, především v eurozóně, USA a Indii.
  • V následujícím desetiletí by se měl začít naplno projevovat pozitivní dopad umělé inteligence na produktivitu, a to různým tempem v jednotlivých zemích. Vrcholu by mělo být dosaženo na počátku 30. let. Ani tato vlna inovací ale nedokáže plně vyrovnat negativní vlivy stárnutí populace a klimatických škod, které dlouhodobý růst výrazně brzdí. To povede k nižšímu dlouhodobému růstu a dalšímu snížení růstové prémie EM Zemím s nepříznivou demografickou strukturou může produktivita spojená s AI nabídnout dočasnou úlevu, ale trvale vyšší růstový potenciál si udrží jen státy s pozitivní demografickou dynamikou. Po roce 2040 bude růst ve stále větší míře záviset právě na demografii, zatímco klimatické náklady porostou napříč regiony.

Strategická alokace aktiv v příštím desetiletí (2025–2034)

Revize našeho makroekonomického scénáře má výrazný dopad na očekávané výnosy napříč jednotlivými třídami aktiv. Politické prostředí zůstává mimořádně dynamické a vedlo k výrazné tržní rotaci, čímž urychlilo nástup několika trendů, na které jsme upozorňovali již v loňském výhledu. V novém kontextu ještě víc vyniká důležitost diverzifikace napříč regiony a sektory, a také potřeba být připraven na zvýšenou volatilitu i možné změny investičních preferencí v důsledku zásadních politických rozhodnutí.

REKLAMA

Navzdory přetrvávající nejistotě přináší nové přehodnocení valuací vyšší očekávané výnosy téměř ve všech segmentech v porovnání s loňskými předpoklady. S větším důrazem na diverzifikaci očekáváme, že optimalizované strategické rozložení aktiv v poměru 60:40 může v příští dekádě přinést průměrné výnosy kolem 7 % pro investory v amerických dolarech a 6 % pro ty, kteří investují v eurech.

Dluhopisy zůstávají stabilním pilířem portfolia, ale některé změny v rizikových aktivech nabízejí příležitosti k vyšším výnosům, zejména v oblasti akcií a private debt.

  • Očekávané dluhopisové výnosy jsou mírně vyšší. Výhled u státních dluhopisů se obecně zlepšil. Fiskální obrat v Německu představuje změnu prostředí pro evropské dluhopisy. Výnosy v eurech se přiblížily svému dlouhodobému normálu a z hlediska výnosů mají lepší pozici. Výhled pro úvěrová aktiva s pevným výnosem zůstává celkově pozitivní, zejména pro segment IG (Investment Grade) a dluhopisy EM. Dluhopisy EM mají nejvyšší očekávaný výnos v rámci dluhopisů s pevným výnosem (téměř 6 %) a vyšší rizikově očištěný výnos.
  • Očekávání rizikovějších aktiv jsou revidována směrem nahoru, přičemž téměř 70 % zahrnutých rizikových tříd aktiv by mělo dosahovat výnosů nad 7 % (oproti 23 % v CMA 2024). Z regionálního hlediska očekáváme nejvyšší výnosy z akcií v Evropě (předpokládaný roční výnos 7,5 %) a v EM (7,9 %) – protože Asie se rychle stává mocností v globálním technologickém závodě – spíše než v USA (6,1 %). Indie vykazuje nejvyšší potenciál výnosu na akcii, a to 8,2 % pro příští desetiletí: ocenění jsou sice na vysokých úrovních, ale Indie by měla těžit ze soupeření USA a Číny. Navzdory nedávným pohybům na trzích očekáváme, že zvýšená atraktivita Evropy a EM bude pokračovat díky relativně zajímavému ocenění a potenciálnímu růstu plynoucímu z nových průmyslových politik.  Z hlediska sektorů budou silnějším tématem kapitálové výdaje (Capex) než spotřeba. Napříč regiony budou nejvíce profitovat finanční sektor, zdravotnictví, průmyslové podniky a selektivní IT.
  • Zvýšená diverzifikace v rámci strategické alokace aktiv vzhledem k inflaci a volatilitě sazeb – Vzhledem k lepším předpokladům výnosnosti akcií, upřednostňuje strategická alokace aktiv tuto třídu, ale zároveň bude usilovat o rovnováhu prostřednictvím aktiv se střední volatilitou a nízkou korelací s akciemi i dluhopisy. To povede k přesunu části expozice z globálních agregátních dluhopisů do dluhopisů rozvíjejících se trhů a reálných a alternativních aktiv. Zejména private debt a infrastruktura jsou stabilními poskytovateli příjmů.

Loading


Související články

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů DOMOPLAN SICAV, a.s.

Investiční fond DOMOPLAN SICAV, a.s. se prostřednictvím svých dceřiných společností zaměřuje primárně na výstavbu bytových jednotek vysoké kvality. Z hlediska lokalizace se soustředí zejména na pečlivě vybírané rezidenční oblasti v Brně a okolí, působí však po celém území ČR. Fond je spravován AVANT investiční společností, a.s. a podléhá dozoru České […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2025

Komentář: Světový řád, na který jsme si zvykli, se drolí

Debaty o clech, obchodních válkách a recesi jsou dnes tím nejpalčivějším tématem, ovšem tato pozornost se neupírá směrem, který by vysvětlil původ všeho současného chaotického dění. Je celní válka důsledkem iracionálního rozhodování Trumpovy administrativy, nebo je to důsledek podstatné transformace světového řádu pod povrchem, o které se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 04. 2025