CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Karel Pučelík

07. 09. 2021

0 komentářů

Americký nobelista zelené ekonomice důvěřuje

 

Zdroj: Pixabay.com

Funguje aktuální ekonomický systém? Známý americký ekonom Joseph Stiglitz vidí v dnešní situaci vhodnou dobu k ekonomickým reformám. Řada problémů spolu navíc prý souvisí, a tak by rychlé kroky podle nobelisty dnes nemusely ani příliš bolet.

Loading 

Celosvětová pandemie koronaviru ukázala, že současný ekonomický systém funguje ne zcela dostatečně. Do popředí se dostala sociální nerovnost, problémy pramenící i ze zhoršujícího se životního prostřední nebo příliš nízká odolnost hospodářství vůči šokům zvenčí. Tyto příklady vyjmenoval vlivný americký ekonom Joseph Stiglitz v rozhovoru pro americkou stanici CNBC u italského jezera Como, kde se účastnil konference.

Bývalý hlavní ekonom Světové banky a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 však hlavu nevěší, akruální stav hospodářství prý může být příležitostí se s palčivými problémy vypořádat. „Můžete dostat dva za cenu jednoho,“ upozornil na to, že mnohé problémy spolu souvisí. Jako vhodné uvádí nastupující sektory. Ekonom dává za příklad třeba investice do zelené ekonomiky, které, jak tvrdí, vytvoří nová pracovní místa a ty zase pomohou se sociálními problémy. „Jakmile se do toho pustíte, uvědomíte si, že můžeme zaútočit na dva nebo tři z těchto problémů současně,“ uvedl.

Doba pro zvyšování daní?

Jedním z kontroverznějších návrhů osmasedmdesátiletého ekonoma je mírné zvýšení daní, které by americké ekonomice prospělo. Nejednalo by se přitom ale o nějaká drastická opatření. Stiglitz rovněž také dlouhodobě patří mezi podporovatele společného mezinárodního přístupu ke zdaňování nadnárodního byznysu.

S iniciativou k vytvoření společné politiky původně přišla demokratická administrativa amerického prezidenta Joea Bidena, posléze se o tom jednalo i na konferenci zemí G20. V průběhu tohoto roku se na 130 zemí dohodlo na minimální sazbě korporátní daně na úrovni patnácti procent, ale konkrétní řešení je zatím v nedohlednu. Jisté otazníky pro fungování takového systému přitom vidí i ekonomové a liší se i názory na prospěšnost celelého kroku,

REKLAMA

Stoleté zákonodárství

Ekonom se rovněž pustil do kritiky amerického ekonomického zákonodárství (i když by jeho slova mohla padnout na úrodnou půdu nejen za oceánem), když tvrdil, že předlohy věnované tržní síle jsou z přelomu 19. a 20. století. Doba a ekonomická situace přitom značně pokročila, zejména pak v posledních dekádách. „Koncentrace tržní síly se za posledních 35 let nesmírně zvýšila,“ potvrdil Joseph Stiglitz. Konkurence i podle jeho názoru podporuje vznik inovací a tím posiluje ekonomiku. „Viděli jsme, jak velcí giganti ve skutečnosti potlačují inovace,“ dodává.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *