CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Karel Pučelík

07. 09. 2021

0 komentářů

Americký nobelista zelené ekonomice důvěřuje

 

Zdroj: Pixabay.com

Funguje aktuální ekonomický systém? Známý americký ekonom Joseph Stiglitz vidí v dnešní situaci vhodnou dobu k ekonomickým reformám. Řada problémů spolu navíc prý souvisí, a tak by rychlé kroky podle nobelisty dnes nemusely ani příliš bolet.

Loading 

Celosvětová pandemie koronaviru ukázala, že současný ekonomický systém funguje ne zcela dostatečně. Do popředí se dostala sociální nerovnost, problémy pramenící i ze zhoršujícího se životního prostřední nebo příliš nízká odolnost hospodářství vůči šokům zvenčí. Tyto příklady vyjmenoval vlivný americký ekonom Joseph Stiglitz v rozhovoru pro americkou stanici CNBC u italského jezera Como, kde se účastnil konference.

Bývalý hlavní ekonom Světové banky a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 však hlavu nevěší, akruální stav hospodářství prý může být příležitostí se s palčivými problémy vypořádat. „Můžete dostat dva za cenu jednoho,“ upozornil na to, že mnohé problémy spolu souvisí. Jako vhodné uvádí nastupující sektory. Ekonom dává za příklad třeba investice do zelené ekonomiky, které, jak tvrdí, vytvoří nová pracovní místa a ty zase pomohou se sociálními problémy. „Jakmile se do toho pustíte, uvědomíte si, že můžeme zaútočit na dva nebo tři z těchto problémů současně,“ uvedl.

Doba pro zvyšování daní?

Jedním z kontroverznějších návrhů osmasedmdesátiletého ekonoma je mírné zvýšení daní, které by americké ekonomice prospělo. Nejednalo by se přitom ale o nějaká drastická opatření. Stiglitz rovněž také dlouhodobě patří mezi podporovatele společného mezinárodního přístupu ke zdaňování nadnárodního byznysu.

S iniciativou k vytvoření společné politiky původně přišla demokratická administrativa amerického prezidenta Joea Bidena, posléze se o tom jednalo i na konferenci zemí G20. V průběhu tohoto roku se na 130 zemí dohodlo na minimální sazbě korporátní daně na úrovni patnácti procent, ale konkrétní řešení je zatím v nedohlednu. Jisté otazníky pro fungování takového systému přitom vidí i ekonomové a liší se i názory na prospěšnost celelého kroku,

REKLAMA

Stoleté zákonodárství

Ekonom se rovněž pustil do kritiky amerického ekonomického zákonodárství (i když by jeho slova mohla padnout na úrodnou půdu nejen za oceánem), když tvrdil, že předlohy věnované tržní síle jsou z přelomu 19. a 20. století. Doba a ekonomická situace přitom značně pokročila, zejména pak v posledních dekádách. „Koncentrace tržní síly se za posledních 35 let nesmírně zvýšila,“ potvrdil Joseph Stiglitz. Konkurence i podle jeho názoru podporuje vznik inovací a tím posiluje ekonomiku. „Viděli jsme, jak velcí giganti ve skutečnosti potlačují inovace,“ dodává.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *