Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Akcie za drobné: vyplatí se?

Nedávno jsme v článku o akciích v oblasti legální marihuany psali o tom, že většina těchto společností představuje tituly, jejichž cena se pohybuje v řádech centů – tzv. penny stocks. Názory na tuto skupinu akcií se různí – někomu vyhovuje nízká cena, někoho pak děsí vysoká volatilita. V každém případě ale neplatí, že čím levnější, tím výhodnější.

Stejně tak jak je marihuana kontroverzní rostlinou, jsou rozporuplné názory také na penny stocks, resp. jejich vhodnost jako investičního nástroje pro retailové klienty. Pro někoho jsou ideálním způsobem, jak rychle vydělat hodně peněz, pro druhé pak zrádný nástroj, jehož potenciál je vykoupen příliš velkým rizikem. Pravdu mají oba, ale rizika u tohoto nástroje převažují.

Nejčastěji zmiňovaným pozitivem penny stocks je jejich cena – tyto akcie jsou tak levné, že i když investor nemá moc peněz, může si klidně nakoupit několik titulů, a dokonce si vytvořit portfolio akcií působících v různých oborech. „Penny stocks jsou relativně oblíbené i mezi drobnými klienty, když investoři k této investici často přistupují z psychologického hlediska – akcie je velmi levná – má velký potenciál k růstu,“ říká David Brzek, makléř Fio banky.  

Nízká cena, vysoká volatilita

Nízká cena akcií a velká volatilita, která zaručuje množný rychlý zisk, ale také velké ztráty, pak souvisí s velmi nízkou likviditou těchto akcií. U některých titulů se stává, že se za den nezobchoduje ani jedna akcie, často se pak obchodují v řádech tisíců akcií. V případě potřeby tak investor může mít velký problém se akcie zbavit. „Z mého pohledu se jedná o vysoce spekulativní přístup, s klasickým investičním přístupem to nemá moc společného,“ říká David Brzek a doplňuje, že „pokud se do těchto operací pouštět, tak pouze s omezeným kapitálem a akceptací maximálního rizika.

I proto jsou tyto akcie vhodné spíše pro krátkodobé spekulanty a pro ty, kteří již mají s investováním nemalé zkušenosti a jsou schopni akceptovat případné ztráty. To potvrzuje i Branislav Soták, analytik Patria Direct: „Obecně lze říct, že penny stocks jsou vhodné především pro zkušenější a rizikově méně averzní investory. Největší problém s touto třídou investic je v tom, že mají mnohem menší reportovací povinnosti, jelikož jsou kótovány mimo hlavních burz (tj. např. PinkSheets, OTC atd.). Potenciální investoři tudíž mnohem více „tápou“.

Pozor na „pump and dump“

Právě tuto vlastnost, kdy investoři jen velmi obtížně získávají informace o jednotlivých společnostech, využívají často podvodníci podobní tomu, kterého hraje Leonardo DiCaprio ve svém posledním filmu s názvem Vlk z Wall Street. Jordan Belfort a jemu podobní často využívají neznalost a naivitu nezkušených investorů, kterým naslibují zázračné zisky u investice do neznámé firmy, často okořeněné příběhem o novém revolučním produktu apod. Broker má v tomto případě již akcii nakoupenou a příliv nových investorů pak cenu akcie navýší. Po určité době broker své akcie se ziskem prodá, cena se propadne a investoři jsou ve ztrátě. Takové praktiky jsou samozřejmě nelegální, ale stále je možné na podobné chování některých obchodníků natrefit.

Mnoho společností, u nichž je cena akcií nižší, než jeden dolar, je považována za problematické, což pro investory opět zvyšuje riziko ztrát. David Brzek připomíná, že „s penny stocks jsou často spojeny problémy právního charakteru, kdy je firma v bankrotovém řízení nebo probíhají jiné soudní spory, u nichž má investor omezené možnosti k získání relevantních informací.

Branislav Soták z Patire doplňuje informace o již zmiňovaném sektoru výroby a prodeje marihuany, o němž jsme psali nedávno: „Pokud se bavíme o marihuanových titulech v USA, tam je momentálně největší problém v tom, že na federální úrovni je marihuana stále nelegální. Z tohoto důvodu mají firmy působící v této oblasti problém s klasickým uvěrovým financováním přes bankovní sektor, načež vznikají poměrně složité a nepřehledné struktury korporátního financování a vlastnictví. Sektor se tak v budoucnu velmi pravděpodobně nevyhne určitým odpisům/opravným položkám. V Kongresu se už ovšem na řešení problému pracuje.“ Tyto rizika si investoři musí velmi dobře uvědomit a výběr možných titulů vhodných k investici jim to samozřejmě výrazně komplikuje.

I zde však mohou existovat výjimky, kdy tak levná akcie nemusí být vysloveně špatná, ale může mít dočasné problémy, například díky problémům celého sektoru, v němž působí. Takovým příkladem může být společnost Concur Technologies, která na trhu působí již více než 20 let a její produkty využívá více než 4 tisíce firem. Akcie společnosti mířily díky technologické bublině na konci tisíciletí nahoru (až ke 45 dolarům za akcii), po jejím splasknutí však společně s celým technologickým sektorem propadly až ke třiceti centům. Dnes se obchodují kolem 125 dolarů za akcii. Dalším dobrým příkladem je pak společnost General Growth Properties, která díky hypoteční krizi v dubnu 2009 dokonce vyhlásila bankrot.  Její akcie spadly z 64 dolarů až k třiceti centům, ale její portfolio nemovitostí má stále svou hodnotu. I proto se dnes možná akcie pohybují kolem dvaceti dolarů.

Penny Stock jsou přístupné i domácím investorům. Brokerské společnosti jim tuto možnost nabízejí, i když tyto akcie většinou nejsou kotovány na velkých akciových burzách. Jak připomněl David Brzek, „pokud není příslušná akcie primárně v našem systému zařazena, lze požádat o její zařazení do obchodování.“ Otázkou jsou poplatky, které jsou vzhledem k ceně akcií poměrně vysoké, protože výrazně převyšují cenu samotných akcií. I při poměrně výrazném pohybu ceny akcie nemusí být kvůli poplatkům zisk zajímavý, což je vzhledem ke spekulativnímu charakteru penny stocks nevýhoda. U klasického investování do velkých společností pomůže delší horizont, který společně s nižší volatilitou omezuje vliv poplatků.

2 komentáře: “Akcie za drobné: vyplatí se?”

  1. alfa napsal:

    AKICIE- v nadpisu, proboha, existuje kontrola pravopisu,že???
    Jinak bez peněz ani do hospody ani na burzu nelez!!! Burza je pro majetnější a nikoliv chudáky, co kupují penny stocks…

  2. Kobližka napsal:

    Penny stocks za pár centů jsou pravděpodobně drahé jak prase. Zde je vidět, že čeští makléři se ještě nenaučili mluvit pravdu anebo nenaučili, že drahost akcií se posuzuje podle poměrů P/E, P/B, P/S a P/C. Pak by museli přiznat, že akcie za 0,01 dolarů je šíleně drahá, pokud je poměr P/S 10 nebo P/E 50.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.