CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Text: Hana Bartušková

Foto: PSE.cz

08. 04. 2024

0 komentářů

Akciový trh roste. Jak si vedou indexy?

 

Akcie zažívají poměrně dobré období. Jak si vedly jednotlivé indexy v minulém roce a jak na tom budou v roce letošním?

Loading 

Zatím to vypadá, že akcie čeká dobrý rok. Když se podíváme na jednotlivé kumulativní akciové indexy, tak ty během posledního roku udělaly poměrně působivý růst. Průměrně rostly kolem 20 %. A za první tři měsíce letošního roku byl růst zhruba kolem 10 %. Akcie tak opravdu jedou a akciové indexy právě přepisují svá maxima.

Růst akcií je dán v pozadí pokračující zlepšující se situací v celé světové ekonomice. I přes inflační tlaky a přes ekonomické nejistoty loňského roku, se akciový trh vrátil k růstu. Ten je pak v současné době tlačen korporátními výdělky a také poměrně optimistickou předpovědí ekonomické situace do letošního i příštího roku.

V tomto roce by tak akcie ještě mohly dále ovlivnit klesající úrokové sazby a celkově se ozdravující ekonomika. Hlavně stabilní a rostoucí americká ekonomika má velmi pozitivní vliv na růst amerických akcií. Evropa ale není vůbec pozadu, jak evropský index, tak i německý a ostatně i ten český vykázaly růst jak v loňském roce, stejně tak i v prvních třech měsících roku letošního.

Růst indexů od konce předchozího roku

Zatímco loni indexy téměř celý rok moc nezářily, tak v druhé půlce roku na podzim se vrátily k poměrně výraznému růstu. A zatím to vypadá, že ten si zachovají i letos. Pokud jste tak do finančního nástroje navázaného na některý z indexů investovali během podzimu, tak letos na jaře vás čísla a výsledky určitě potěšily.

REKLAMA

Vypadá to, že letošní rok by mohl být na akciových trzích velmi úspěšný. Přinejmenším na to ukazují výsledky akciových trhů ze začátku letošního roku. A to nejen na americkém trhu, ale v podstatě celosvětově.

Jak si tedy vedly akciové indexy v minulém roce?

Orientační vývoj vybraných akciových indexů najdete v následující tabulce. Hodnoty jsou zaokrouhleny, za letošní rok je uveden růst za první tři měsíce do začátku dubna.

Vývoj v roce 2023 Vývoj v roce 2024
S&P 500 (500 US společností napříč odvětvími) 24 % 10 %
Nasdaq 100 (100 technologických spoločeností) 21 % 10 %
Dow Jones (30 velkých US společností) 14 % 4 %
Euro Stoxx 50 (50 akcií eurozóny) 22 % 12 %
Dax (30 německých společností) 20 % 9 %
PX (11 akcií obchodovaných na pražské burze) 18 % 8 %
MSCI All Country World (akcie z 23 rozvinutých států) 19 % 8 %

I když pro akcie a akciové indexy platí staré dobré pořekadlo, že minulý vývoj v žádném případě neindikuje vývoj budoucí, tak současný pohled na akciové trhy je hodně optimistický. Čeká se, že Fed bude dále snižovat úrokové sazby, což by mělo dále postrčit americké akcie k růstu. A světová ekonomika by měla v tomto roce dále růst, stejně tak i akcie.

4 důvody, proč sledovat akciové indexy

  • Dají vám celkový přehled o akciových trzích bez toho, abyste museli sledovat jednotlivé akcie.
  • Investice do cenných papírů, které jsou navázané na nejznámější indexy (jako jsou ETF nebo podílové fondy), jsou velmi jednoduchým způsobem, jak investovat do akcií.
  • Akciové indexy také často dokáží indikovat pozitivní nebo negativní nálady na trhu.
  • Podle indexů se můžete i orientovat, pokud raději investujete do jednotlivých akcií. Stačí si jen osobní portfolio poskládat podle dobrého indexu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *