Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Akciové fondy: Vítězí Rusko a Čína

Pravidelným investicím do akciových fondů se dařilo i v uplynulém měsíci. Index ICZ pravidelných investic připsal 1,99 %. Nejziskovějšími byly fondy zaměřené na Rusko a Čínu. Ovšem ani poražení neprodělali příliš.

Letošní rok nabraly obrat akciové podílové fondy zaměřené na investice v Ruské federaci. Otázkou zůstává, zda se jedná pouze o korekci po loňských propadech. V roce 2014 bylo Rusko poznamenáno válkou na Ukrajině a následnými sankcemi ze strany civilizovaných států za postup Kremlu v konfliktu.

V letošním roce se situace navzdory podepsanému příměří mezi ukrajinskou vládou a separatisty podporovanými humanitárními konvoji odesílanými z Moskvy příliš nelepší a přinejmenším Evropská unie připravuje prodloužení sankcí vůči Rusku na další období. Dokud se nepodaří definitivně vyřešit válečný konflikt na Ukrajině, může být oživení ruských akciových fondů křehké.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

index-icz-duben-2015

Růst zaznamenaly též akciové fondy zaměřené na Čínskou lidovou republiku. Té se sice daří růst pomaleji než dosud, nicméně i tak je kvartální 7% meziroční růst slušným výsledkem. Zpomalování růstu čínské ekonomiky ovšem může být předzvěstí budoucích potíží čínských akciových společností. Ostatně již za 1. čtvrtletí 2015 rostl čínský průmysl nejpomaleji za posledních 25 let.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 3. a 20. 4. 2015

HSBC GIF Chinese Equity A USD

18,69%

Aberdeen Global – Russian Equity

17,80%

HSBC GIF Russia Equity A USD

17,77%

Pioneer Funds – China Equity (USD)

17,01%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

16,69%

FF – China Focus A-ACC-EUR

16,69%

Raiffeisen Russland-Aktien

15,12%

HSBC GIF Hong Kong Equity A USD

14,79%

Pioneer Funds – Russian Equity

14,50%

Parvest Equity China

14,36%

 

Fondům, kterým se v uplynulém měsíci nedařilo a ztrácely, je výrazně méně. I jejich ztráty jsou spíše nižší než v obdobích, kdy klesají celé akciové trhy. Nejvyšších prodělků se dočkali investoři do akciových fondů zaměřených na Turecko. Těm se navíc nedaří již třetí měsíc v řadě.

Pokles tureckých trhů ale pravděpodobně nebude souviset se soudním zablokováním sociálních sítí Facebook a Twitter, serveru Youtube.com a článků v online médiích informujících o únosu a následné tragické smrti státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze (1. 4. 2015). Zřejmě příčinou nebude ani blackout (31. 3. 2015), který mohl být způsoben kybernetickým útokem. Přidá-li se ale střípek ke střípku…

U druhého nejztrátovějšího fondu se jedná o korekci z minulého měsíce, kdy byl ESPA Stock Biotec jednoznačně nejziskovější investicí. Obdobné je to s indickými akciemi, které v uplynulém čtvrtletí zaznamenaly růst.

Mezi 10 akciovými fondy s nejhorším výsledkem je jeden se zaměřením na japonské společnosti. Nelze ovšem vyloučit, že v této oblasti bude hůř. Agentura Fitch v pondělí snížila Japonsku rating na stupeň A. A je již druhou z velkých ratingových agentur, která přehodnotila japonský rating. Důvodem je zpomalující ekonomika a odložení zvýšení daně z obratu, které bude znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 3. a 20. 4. 2015

Parvest Equity Turkey

–4,92%

ESPA Stock Biotec

–4,22%

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

–3,66%

ESPA Stock Istanbul

–3,57%

Aberdeen Global – Japanese Smaller Companies EUR

–3,19%

NN (L) Global Real Estate

–3,16%

AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA USD

–3,13%

AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE

–2,97%

PineBridge India Equity Fund

–2,90%

Parvest Equity India

–2,88%

 

Akciovým trhům se v poslední době dařilo. V závěru minulého týdne se i technologický trh Nasdaq přehoupl přes 15 let starý rekord z 10. března 2000, když ve čtvrtek 23. dubna 2015 dosáhl na hranici 5056,06 bodu. Navíc se rozpoutala výsledková sezóna, která zatím přináší převážně pozitivní překvapení.

Investujete do akciových podílových fondů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.