Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Rusko - Moskva

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu.

Akciové podílové fondy rostou již šestý měsíc v řadě. Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů posílil v prosinci o 3,78 % na 1094,6 bodu. Meziročně  si polepšil o téměř 9 %. Od června si podílové fondy připsaly dokonce 13,93 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

icz

Zdroj: Investujeme.cz

Přestože nad budoucím americkým prezidentem visí stále mnoho otazníků, výběr jeho kabinetu naznačuje směřování země. Na post amerického ministra zahraniční vybral Donald Trump ředitele Exxon Mobil Rexe Tillersona. Šéf energetické společnosti získal od Vladimira Putina vyznamení a staví se proti ruským sankcím.

Investoři v očekávání zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem věří ruským podílovým fondům. Sedm z deseti nejziskovějších akciových podílových fondů uplynulého měsíce je zaměřeno na ruské společnosti. Většina z nich si připsala více než patnácitprocentní zisk. Nejlépe si v prosinci vedl fond HSBC GIF Russian Equity A USD, který si připsal zisk 17,37 %, který investuje do akcií ruských podniků.

Výsledky italského referenda trhy příliš nepřekvapily. Do desítky nejúspěšnějších podílových fondů se dostaly dva italské fondy. Fond CS EF Italy B se ziskem 16,56 % skončil dokonce na bronzové příčce.

Investice do společností, který mají sídlo nebo působí v rozvíjejících se evropských zemích, pomohly fondu Parvest Equity Europe Emerging uzavřít se ziskem 12,40 % desítku nejziskovějších fondů.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

        Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016

HSBC GIF Russia Equity A USD

17,37%

Pioneer Funds – Russian Equity

17,03%

CS EF Italy B

16,56%

Parvest Equity Russia Opportunities

16,31%

Parvest Equity Russia

16,23%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

15,64%

ESPA Stock Russia

15,46%

Raiffeisen Russland-Aktien

14,73%

FF – Italy A-ACC-Euro

13,67%

Parvest Equity Europe Emerging

12,40%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Nejistota investorů po zvolení Donalda Trumpa poslala zlato na okamžik vzhůru, přesto se fondům zaměřeným na akcie těžařů zlata nedaří již čtvrtý měsíc v řadě. Dvouciferné ztráty ale vystřídaly ztráty „pouze“ jednociferné. Nelichotivé prvenství nejztrátovějších fondů v prosinci vyhrál fond Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) se ztrátou 6,45 % a stříbrnou medali získal fond Amundi Funds Equity Global Gold Mines se ztrátou 5,94 %.

Zatímco fondy zaměřené na investice do amerických biotechnologických společností slavily po listopadových amerických volbách úspěchy, v prosinci důvod k oslavám nebyl. Fond Franklin Biotechnology Discovery odepsal 2,99 % a fond ESPA Stock Biotec dokonce 5,61 %.

Po úspěšném říjnu se stále nemohou vzpamatovat ani brazilské fondy. Nejhůře si vedl se ztrátou 1,99 % fond Parvest Equity Brazil. Fondu Amundi Funds Equity Brazil se podařilo srazit více než jedenáctiprocentní ztrátu na 1,62 %.

V desítce nejztrátovějších podílových fondů skončily čtyři se zaměřením na akcie čínských společností. Největší ztrátu z těchto fondů si připsal fond FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR (-2,50 %), který investuje mimo jiné i do čínské internetové společnosti Alibaba, která se v prosinci vrátila na černou listinu ve Spojených státech kvůli prodeji padělaného zboží internetového obchodu Taobao, který je součástí skupiny Alibaba.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

     Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016 

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–6,45%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–5,94%

ESPA Stock Biotec

–5,61%

Franklin Biotechnology Discovery

–2,99%

FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR

–2,50%

Parvest Equity Brazil

–1,99%

FF – China Opportunities A-ACC-EUR

–1,77%

Pioneer Funds – China Equity (USD)

–1,68%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

–1,62%

NN (L) Greater China Equity

–1,58%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Příští rok čeká trhy řada zkoušek. Čas ukáže, jak se s problémy vyrovnají italské banky a zda se nenakazí i zbytek Evropy. Číně hrozí, že splaskne bublina na realitním trhu. Velká Británie bude nadále vyjednávat o svém exitu z EU. Ve Spojených státech se netrpělivě očekává nástup Donalda Trumpa a další zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Otazníkem také zůstávají výsledky voleb ve Francii či vývoj ceny ropy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.