Pátek 22. června. Svátek má Pavla.

Akciové fondy: Nervozita Brexitu přinesla mírné ztráty

Brexit se na finančních trzích ukázal v podobě hlubokých propadů. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů tento pád ještě nepromítl, ale předešlá nervozita ho srazila o dalších 1,77 % na 960,8 bodu. Nejhůře se dařilo fondům zaměřeným na Japonsko a Evropu.

Finanční trhy se otřásly. Britové navzdory očekávání a předešlým průzkumům veřejného mínění hlasovali těsně pro odchod Velké Británie z Evropské unie – Brexit. Teprve poté se dle analýzy vyhledávání na internetu začali zajímat o to, co to vlastně Evropská unie je. Pozdě. Nyní se již spřádají plány, jak ostrovní stát kontinentální uspořádání opustí.

Samotné rozhodnutí britské masy se do Indexu ICZ nepromítlo. Výsledky referenda byly oznámeny až v pátek 24. 6. 2016 a Index ICZ je měřen vždy k 20. dni v příslušném měsíci. Přesto index zaznamenal ztrátu plynoucí zejména z nervozity a nejistoty kolem referenda o Brexitu. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů oslabil o 1,77 % na 960,8 bodu. Pokud trhy v následujícím měsíci ztráty nezkorigují, můžeme očekávat ještě hlubší propad.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-cerven-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Ovšem ke korekci dojít může. Prvotní reakce trhů bývá přehnaná a po pátečním pouštění žilou a pondělním mírnějším poklesu nastal první obrat již v úterý. Nyní bude záležet především na dalším postupu Velké Británie, kde se již hovoří i o dalším referendu za setrvání v EU, pokud se britské království dohodne na ochraně hranic.

Tabulka 1: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

GE Money Central European Equity Investment Fund

–7,13%

AMUNDI FUNDS EQUITY JAPAN VALUE CZK

–5,72%

GE Money Emerging Markets Equity Investment Fund

–5,45%

NN (L) Japan Equity (CZK)*

–5,17%

GE Money EMEA Equity Investment Fund

–4,44%

Aberdeen Global – Japanese Equity €

–3,79%

Templeton Africa Fund A(acc) USD

–3,78%

Raiffeisen TopDividende-Aktien

–3,50%

ESPA Stock Europe – Active

–3,23%

ESPA Stock Europa – Property

–3,10%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Nejméně se dařilo podílovým fondům zaměřeným na evropské akcie. Vzhledem k očekávanému referendu o Brexitu je to zcela pochopitelné. Přestože následky odchodu Velké Británie z Evropské unie poznají trhy na celém světě, největší tíhu ponese právě Evropa… v čele s odcházejícím královstvím. Nervozita se nejvíce promítla do středoevropského regionu.

Nedaří se ale také akciovým fondům s japonskými společnostmi v portfoliu. Japonsko se dlouhodobě potýká s pomalým růstem ekonomiky a nedokáže se vymanit ze stagflace. Každý otřes na světových trzích proto často nese hůře než jiné vyspělé země.

Tabulka 2: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

HSBC GIF Taiwan Equity A USD

8,05%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

7,81%

HSBC Global Investment Funds – Asia ex Japan Equity

7,29%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

6,46%

Templeton Emerging Markets

6,12%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

5,98%

Parvest Equity USA Small Cap

5,89%

CS EF USA Value B

5,85%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

5,77%

FF – Asian Special Situations Fund A-ACC €

5,76%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Není překvapením, že mezi deseti nejvíce rostoucími fondy jsou dva se zaměřením na akcie těžařů zlata a drahých kovů. Zlato sice v úvodu „účetního“ měsíce korigovalo předešlé nárůsty, ovšem s rostoucí nervozitou přidávalo na síle a v závěru měsíce dosáhlo k hranici 1 300 USD/oz. I v této oblasti se pravděpodobně dočkáme dalšího posilování, neboť výsledky britského hlasování poslaly zlato nad 1 333 USD/oz. a upevnily jeho pozici na hranicí 1 300 USD/oz.

Dařilo se také rozvíjejícím se trhům v čele s Asií a Brazílií. Zejména brazilské akcie jsou v poslední době hodně rozkolísané, ovšem s blížící se Olympiádou nacházejí cestu vzhůru. Jestli jim nálada vydrží i po Olympijských hrách, ukáží až letní měsíce.

Investujete do akciových podílových fondů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.