Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Akciové fondy: Nervozita Brexitu přinesla mírné ztráty

Brexit se na finančních trzích ukázal v podobě hlubokých propadů. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů tento pád ještě nepromítl, ale předešlá nervozita ho srazila o dalších 1,77 % na 960,8 bodu. Nejhůře se dařilo fondům zaměřeným na Japonsko a Evropu.

Finanční trhy se otřásly. Britové navzdory očekávání a předešlým průzkumům veřejného mínění hlasovali těsně pro odchod Velké Británie z Evropské unie – Brexit. Teprve poté se dle analýzy vyhledávání na internetu začali zajímat o to, co to vlastně Evropská unie je. Pozdě. Nyní se již spřádají plány, jak ostrovní stát kontinentální uspořádání opustí.

Samotné rozhodnutí britské masy se do Indexu ICZ nepromítlo. Výsledky referenda byly oznámeny až v pátek 24. 6. 2016 a Index ICZ je měřen vždy k 20. dni v příslušném měsíci. Přesto index zaznamenal ztrátu plynoucí zejména z nervozity a nejistoty kolem referenda o Brexitu. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů oslabil o 1,77 % na 960,8 bodu. Pokud trhy v následujícím měsíci ztráty nezkorigují, můžeme očekávat ještě hlubší propad.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-cerven-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Ovšem ke korekci dojít může. Prvotní reakce trhů bývá přehnaná a po pátečním pouštění žilou a pondělním mírnějším poklesu nastal první obrat již v úterý. Nyní bude záležet především na dalším postupu Velké Británie, kde se již hovoří i o dalším referendu za setrvání v EU, pokud se britské království dohodne na ochraně hranic.

Tabulka 1: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

GE Money Central European Equity Investment Fund

–7,13%

AMUNDI FUNDS EQUITY JAPAN VALUE CZK

–5,72%

GE Money Emerging Markets Equity Investment Fund

–5,45%

NN (L) Japan Equity (CZK)*

–5,17%

GE Money EMEA Equity Investment Fund

–4,44%

Aberdeen Global – Japanese Equity €

–3,79%

Templeton Africa Fund A(acc) USD

–3,78%

Raiffeisen TopDividende-Aktien

–3,50%

ESPA Stock Europe – Active

–3,23%

ESPA Stock Europa – Property

–3,10%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Nejméně se dařilo podílovým fondům zaměřeným na evropské akcie. Vzhledem k očekávanému referendu o Brexitu je to zcela pochopitelné. Přestože následky odchodu Velké Británie z Evropské unie poznají trhy na celém světě, největší tíhu ponese právě Evropa… v čele s odcházejícím královstvím. Nervozita se nejvíce promítla do středoevropského regionu.

Nedaří se ale také akciovým fondům s japonskými společnostmi v portfoliu. Japonsko se dlouhodobě potýká s pomalým růstem ekonomiky a nedokáže se vymanit ze stagflace. Každý otřes na světových trzích proto často nese hůře než jiné vyspělé země.

Tabulka 2: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 5. 2016 a 20. 6. 2016

HSBC GIF Taiwan Equity A USD

8,05%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

7,81%

HSBC Global Investment Funds – Asia ex Japan Equity

7,29%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

6,46%

Templeton Emerging Markets

6,12%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

5,98%

Parvest Equity USA Small Cap

5,89%

CS EF USA Value B

5,85%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

5,77%

FF – Asian Special Situations Fund A-ACC €

5,76%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Není překvapením, že mezi deseti nejvíce rostoucími fondy jsou dva se zaměřením na akcie těžařů zlata a drahých kovů. Zlato sice v úvodu „účetního“ měsíce korigovalo předešlé nárůsty, ovšem s rostoucí nervozitou přidávalo na síle a v závěru měsíce dosáhlo k hranici 1 300 USD/oz. I v této oblasti se pravděpodobně dočkáme dalšího posilování, neboť výsledky britského hlasování poslaly zlato nad 1 333 USD/oz. a upevnily jeho pozici na hranicí 1 300 USD/oz.

Dařilo se také rozvíjejícím se trhům v čele s Asií a Brazílií. Zejména brazilské akcie jsou v poslední době hodně rozkolísané, ovšem s blížící se Olympiádou nacházejí cestu vzhůru. Jestli jim nálada vydrží i po Olympijských hrách, ukáží až letní měsíce.

Investujete do akciových podílových fondů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.