CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Petr Zámečník

29. 03. 2016

0 komentářů

Akciové fondy: Brazílie vytáhla Latinskou Ameriku k výšinám

 


 

Rekordní březnový růst Indexu ICZ pravidelných investic do akciových podílových fondů je tažen nejen brazilskými akciovými fondy, mezi nimiž nejlepší zhodnotil meziměsíčně o celou třetinu a i méně úspěšné vzrostly alespoň o čtvrtinu. Byť se mezi desítku nejlepších nedostaly, za růstem stojí i podílové fondy zaměřené na ruské akcie a na akcie těžařských společností.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-brezen-2016

Zdroj: Investujeme.cz

V první desítce nejrůstovějších podílových fondů se umístily čtyři fondy soustředící se pouze na brazilské akcie. Další čtyři z úspěšných je mají v portfoliích zaměřených na Latinskou Ameriku zastoupeny významnou měrou. Brazílie tak v praxi ukazuje, co znamená rizikovost a volatilita a jak je důležité setrvat v investičním plánu. Na akciových trzích nepřináší nic větší škody než panika. Kdo podlehl lednovým výprodejům, utrpěl nevratné ztráty. Kdo v původní investici setrval, přinejmenším zkorigoval propad.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 2. 2016 a 20. 3. 2016

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

33,56%

Parvest Equity Brazil

31,06%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

30,51%

GE Money EMEA Equity Investment Fund

26,59%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

26,27%

Aberdeen Global – Latin American Equity (USD)

23,07%

Parvest Equity Latin America

21,13%

Templeton Latin America

20,51%

Pioneer Funds – Latin American Equity

20,36%

Raiffeisen Russland-Aktien

19,71%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Růstu nebo alespoň stagnace se v březnu dočkala naprostá většina akciových fondů. Velmi úspěšné byly podílové fondy zaměřené na Rusko, které pokračovaly v únorovém růstu, stejně tak podílové fondy soustředící svůj zájem do těžařských společností, kterým již druhý měsíc v řadě prospívá růst ceny zlata a ropy.

„Zlato za sebou má opravdu výraznou korekci, když jeho cena v minulém roce dokonce propadla pod výrobní náklady nejednoho producenta. Jisté zotavení tedy bylo namístě. Růst ceny je nyní tažen především spekulativními nákupy a poptávkou od investorů snažících se nákupem zlata zajistit své portfolio proti rostoucím geopolitickým rizikům,“ hodnotí důvody růstu ceny zlata Aleš Mátl, investiční analytik UniCredit Bank.

Otázkou je, kam se bude cena zlata pohybovat dál. Navzdory tragickým důsledkům bruselských teroristických akcí Islámského státu se akciové trhy jen zachvěly a bombové útoky na letiště a metro se obešly bez dřívějších panických propadů akcií. Ani cena zlata, jakožto „bezpečného přístavu“, přehnaně nereagovala.

Ropa se odpoutala od nedávných minim pod 30 USD/barel, což poznali i motoristé u čerpacích stanic. Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, předpokládá v blízké budoucnosti cenu ropy v rozmezí mezi 30 a 60 USD/barel. Důvodem je, že při nižších cenách se i na Blízkém východě přestává vyplácet ropu těžit a naopak při vyšších cenách se zapojují i dražší těžaři ve Spojených státech a z hlubinných podmořských vrtů.

Březen byl pozitivy přesycen. Ztrátových akciových podílových fondů bylo jen sedm a ani ty neutrpěly nikterak závažné propady. V poklesech pokračovaly především akciové fondy zaměřené na biotechnologie, obdobně jako v únoru.

Tabulka 2: Ztrátové akciové podílové fondy v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 2. 2016 a 20. 3. 2016

ESPA Stock Biotec

–5,78%

Franklin Biotechnology Discovery

–4,53%

Parvest Equity World Health Care

–2,39%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL AU

–1,52%

AMUNDI FUNDS EQUITY JAPAN VALUE CZK

–1,27%

FF – Global Health Care Fund A-ACC-EUR

–0,60%

Generali Fond farmacie a biotechnologie

–0,12%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Budoucnost akciových trhů se zdá být optimistická. Americký Fed přerušil zvyšování úrokových sazeb, Evropská centrální banka (ECB) rozjela další vlnu tisku peněz a navíc zvažuje rozdávat „vrtulníkové peníze“ přímo lidem, když o ně banky nestojí, a Česká národní banka (ČNB) bude zítra diskutovat také o záporných úrokových sazbách.

Masivní tisk peněz akciovým trhům svědčí… zatím. Jakmile se ale přelijí do inflace, která se může utrhnout ze řetězu, může se vše změnit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *