Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Akciové fondy: Brazílie se vrací do sedla

Brazilská vlajka - Brazílie

Brazilská ekonomika se potácí nejen v hospodářských problémech. Přesto se podílové fondy zaměřené na brazilské akcie v uplynulém měsíci držely s přehledem na špici. Nedařilo se naopak biotechnologiím, realitám a již druhý měsíc v řadě ani zlatu.

Akciové podílové fondy v říjnu navázaly na předešlý nepřetržitý mírný růst a Index ICZ pravidelného investování tak posílil o 1,54 % na 1 027,7 bodu. Za uplynulé čtyři měsíce tak posílil již o téměř 7 % a od lednového 11% výplachu dokonce o 14,98 %. Přesto v meziročním srovnání příliš radosti investorům akciové fondy nedělají, když Index ICZ posílil oproti říjnu 2015 o pouhá necelá 2 %. Budiž útěchou jen skomírající inflace na úrovni 0,5 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-rijen-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Jednoznačným vítězem uplynulého měsíce jsou podílové fondy zaměřené na brazilské akcie a Latinskou Ameriku obecně. Mezi první desítkou fondů s nejvyšším meziměsíčním zhodnocením zaujímají rovných devět pozic, když se na osmou příčku vklínil fond Parvest Equity World Energy zaměřený na energetiku.

Fondům zaměřeným na brazilské akcie a Jižní Ameriku se daří již dlouhodobě. Kdo na ně vsadil před rokem, vydělal desítky procent. Nejúspěšnější z nich zhodnotil meziročně téměř o 65 %. K úspěchu nepochybně přispěla i letní Olympiáda, která přitáhla k Brazílii pozornost a s ní i investory.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 9. 2016 a 20. 10. 2016

Pioneer Funds – Latin American Equity

13,03%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

11,79%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

11,59%

PineBridge Latin America Fund

11,46%

AMUNDI FUNDS EQUITY LATIN AMERICA

11,13%

Parvest Equity Brazil

10,32%

HSBC GIF Latin American Equity A USD

10,03%

Parvest Equity World Energy

9,76%

NN (L) Latin America Equity

9,68%

Templeton Latin America

9,43%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Meziročně srovnatelně úspěšnými s „brazilskými fondy“ jsou podílové fondy zaměřené na akcie těžařů zlata a drahých kovů. I ti meziročně přinesli desítky procent zhodnocení v čele s nejúspěšnějším fondem s přírůstkem téměř 85 %. „Zlatým fondům“ se ale nedařilo v uplynulém měsíci.

Do zhodnocení podílových fondů investujících do těžařů drahých kovů se nejvíce promítá cena zlata. Ta v průběhu měsíce klesla přibližně o 70 USD/oz. na cca 1 270 USD/oz. Meziročně si ale přesto polepšila, když se v listopadu 2015 pohybovala i pod hranicí 1 100 USD/oz.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 9. 2016 a 20. 10. 2016

Franklin Biotechnology Discovery

–8,32%

ESPA Stock Biotec

–6,99%

CS EF European Property B

–5,73%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–5,56%

NN (L) European Real Estate*

–4,93%

HSBC GIF UK Equity A GBP

–4,81%

ESPA Stock Europa – Property

–4,72%

Generali Fond farmacie a biotechnologie

–4,45%

PARVEST REAL ESTATE SECURITIES EUROPE

–4,01%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–3,62%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Nejvíce ale v říjnu 2010 ztratily fondy investující do biotechnologií. U těch ale není ztráta ničím významným, neboť patří k nejvíce kolísavým fondům vůbec a stejně často, jako patří mezi nejvíce ztrátové, se řadí i mezi nejziskovější investice. Z pohledu volatility se jedná o vysoce rizikovou investici vhodnou pouze pro investory s pevnými nervy. Ostatně totéž platí i o podílových fondech zaměřených na těžaře zlata a konec konců i o zlatu jako takovém.

Třetí skupinou fondů, které se dostaly pod tlak, jsou akciové fondy zaměřené na realitní trh v Evropě.

Riziko příštího měsíce: Prezidentské volby v USA

Akciové trhy na celém světě čeká tvrdá prověrka. 8. listopadu 2016 proběhnou prezidentské volby ve Spojených státech, kdy volitelé budou vybírat mezi demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou a republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Pokud volby skončí neočekávaným výsledkem, může to vést ke zvýšené volatilitě trhů. Nový prezident s sebou navíc vždy nese díl nejistoty.

Který kandidát je pro trhy vhodnější? Čtěte v článku „Trump vs. Clintonová: Prezidentské srovnání“.

Centrální banky čekají na inflaci jako obyvatelé subsaharské Afriky na déšť. Nyní by mohlo začít alespoň kapat. OPEC se dohodl na snížení těžby ropy, dohodu podpořilo i Rusko a černé zlato postupně zdražuje.

Fed si již připravuje půdu pro omezení expanzivní měnové politiky a s největší pravděpodobností do konce roku zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Mezitím Evropská centrální banka (ECB) vyčkává a připravuje pokračování kvantitativního uvolňování (tj. nevázaného tisku peněz) a Česká národní banka (ČNB) se prohlášením guvernéra Jiřího Rusnoka brání nájezdu spekulantů na ukončení kurzového závazku.

Investujete do akciových podílových fondů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.