CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

AAA Auto… propadák, nebo podvod?

 


 

Není tomu ještě ani půl roku, kdy společnost AAA Auto vstoupila na pražskou burzu v primární emisi. Potřebovala získat kapitál. A to se jí podařilo lépe než dobře – upsala akcie v ceně cca 55 Kč za kus. Po včerejších výsledcích a půl roce působení na burze je lze pořídit i za cca 22 Kč.

Kdyby se společnost rozhodla všechny akcie zase postupně vykoupit a stáhnout z trhu, získala by při současných cenách více než polovinu kapitálu, který jí akcionáři svěřili. Při IPO (primární emisi akcií) od akcionářů obdržela přes 1 mld. Kč. Aktuální tržní kapitalizace je cca 434 mil. Kč (při ceně 22,20 Kč/akcie). Přes půl miliardy korun akcionářských prostředků se jaksi vytratilo…

Akcie padaly od svého uvedení na trh.


Zdroj: Fio, burzovní společnost

Ještě v novém roce se očekávalo, že AAA Auto skoční loňský rok se ziskem – přibližně 8 mil. EUR. Za rok 2006 společnost hospodařila se ziskem přesahujícím 7 mil. EUR a o jeho poklesu se neuvažovalo.

REKLAMA

Ani 8. února 2008 nebylo ještě zcela zřejmé, jak na tom společnost je. Analytik Roman Jandík upozornil na rozdílná investiční doporučení doporučení v situaci, kdy kurz akcií byl na úrovni 29,80 Kč:

„V průběhu týdne dostal titul políček od analytiků Wood & Company. Ti doporučují titul k prodeji s cílovou cenou 25 korun. […] Doporučení k prodeji je v silném rozporu s analýzou Atlantik FT, kteří naopak doporučují akcii k nákupu s cílovou cenou 45 Kč.“

Pravda, nebo alespoň její část, se ukázala hned příští pondělí: „Společnost AAA Auto Group (BAAAAA) čeká za rok 2007 ztrátu kvůli opožděnému otevírání poboček na nových trzích a jednorázovým nákladovým položkám započítaným ve 4Q. Výše ztráty nebyla oznámena.“

Reakce akcií byla pochopitelná: Prudký pokles. Ve SPADu padly o 8,26 %, RM-Systém byl ještě přísnější a poslal je dolů o 9,06 %.

REKLAMA

Varování o nenaplnění ziskových očekávání kromě propadu akcií vyvolalo též spekulace, zda společnost neměla informace o hrozící ztrátě ještě před primární emisí akcií. Pokud by tomu tak bylo, dal by se úpis akcií AAA Auto označit za největší podvod na akciovém trhu za historii České republiky. Společnost nařčení odmítá.

Analytici Atlantik FT jsou jiného názoru než představitelé AAA Auto: „Podle našeho názoru AAA alespoň o některých mimořádných nákladech (např. systém Navision) muselo vědět.“

Poslední ranou pro akcie bylo včerejší oznámení skutečné výše ztráty. Místo očekávaných 30 mil. Kč dosáhla 120 mil. Kč. Reakce investorů byla jednoznačná. Poslali akcie o téměř 8 % níže.

Loading

Vstoupit do diskuze 34 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stowaway

  29 února, 2008

  Základem investice je přeci dobrá znalost subjektu, jehož akcie kupuji…A investovat vlastní peníze do akcií firmy s pověstí AAA – s předmětem činnosti, jako je prodej ojetých aut mi přijde jako sebevražda, ne jako investice…Investovali byste peníze do holohlavého stodvacetikilového majitele nejbližšího autobazaru, ověšeného zlatými řetězy ? Asi ne…a já rozdíl nevidím – tedy kromě obratu…

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Mám podobný pohled. Pokud někdo chce investovat do prodejce ojetých vozů, nemyslím si, že je to zrovna nejlepší investice… hned z několika důvodů.
  Pokud si položím několik otázek, nějak nenacházím odpovědi, které bych rád slyšel, zvláště pokud bych chtěl investovat své vlastní prostředky(neberu v potaz spekulaci).
  Prodávají ojetá vozidla, ale co je to za produkt? Jaká je jeho kvalita?
  Na čem stojí společnost?
  Jakou vytvářejí hodnotu?
  Výhled do budoucna? Může růst prodej ojetých aut v rostoucí ekonomice nebo to bude spíš opačně?
  Nemůžu si pomoct, ale firma AAA se mi nelíbí a nevěřím jim (možná to bude díky skušenostem, které sem slyšel z vyprávění známých, ale ty můžou být různé).
  Vždyť je to autobazar! Mám pocit, že své udělala PR a marketing kolem IPO, kdy akcie AAA byly prezentováný formou: chceme aby si každý občan mohl dovolit koupit akcie AAA, proto jsou tak levné, jen za 55…no nekupte to! Pak vznikl dojem, že mít akcie je super a IN, a čím víc, tím líp…
  Celkem by mě zajímalo, jaký objem áček zobchodovali institucionální investoři.
  Když mi klient vyprávěl, jak jeho syn z nadšením nakoupil AAA za několik tisíc, že teď sou bohužel na 37 Kč, tak sem mu říkal ať toprodá dokud je čas, nejlíp hned… neprodal 🙂 kdo by si nechal poradit od finančního poradce 😀

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  3 března, 2008

  Promiňte Marku,
  ale ventilujete subjektivní názor. Pokud jej chcete považovat za profesionální komplexní pohled, zkuste si o AAA něco nejprve přečíst, než hodnotit JPP. Doporučuji začít výroční právou.
  s pozdravem JB

  Odpovědět

 • Anonym

  3 března, 2008

  Ano je to můj osobní názor a to jsem také řekl klientovi. Já bych si tyto akcie nekoupil. Pokud jste si o AAA auto něco více zjišťoval, předpokládám, že máte udělanou fundamentální analýzu. Pak budu rád pokud mi prokážete opak a přesvědčíte mě, že můj OSOBNÍ názor je mylný. Z mého pohledu platí, co jsem uvedl. Z mého pohledu nevidím tento titul jako atraktivní.

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  3 března, 2008

  Dobré odpoledne Marku,
  ale Vy jste řekl, že jste mu to radil jako finanční poradce.
  Ano, svým způsobem se o tuto společnost zajímám, ať to nazveme jakkoliv. Doufám, že nečekáte, sofistikované investiční doporučení – za ta si přece bereme honorář.
  Nicméně z toho, co vyplývá z výroční zprávy, si nemyslím že by byla situace kritická, nebo na odpis, když vezmete, že AAA auto už dávno nejsou smradlavý provinční český autobazar.
  s pozdravem JB

  Odpovědět

 • Anonym

  3 března, 2008

  Tahle rada nebyla zahrnuta ve finančním plánu nebo něco podobného. Byla to spíš přátelská rada, na kterou jsme narazili při řešení jiných záležitosti.
  Nečekám investiční doporučení, spíš by mě zajímalo, co Vás vede k zájmu o áčka. V čem vidíte jejich investiční přitažlivost? Proč zvažujete tuto firmu? Jaké máte stanovené ceny pro nákup, prodej? Jak vidíte výhled AAA?
  Jak jsem zmínil, nevidím to jako nejlepší investici a lepších alternativ je mnohem více. Můj osobní názor 😉
  BTW: Vy pracujete za honorář? Od kdy, kde?

  Odpovědět

 • Mario

  3 března, 2008

  Pane Macuro, jen jedna věc: institucionální investoři zpravidla NEKUPUJÍ akcie AAA, proto jejich podíl na obchodování je minimální. Kdybyste nebyl jen obyčejný zprostředkovatel, ale kvalifikovaný odborník přes kapitálové trhy, pak byste věděl proč nemohou a nekladl byste si takové chybné otázky. Proto považuji rady zprostředkovatelů k nákupům jakýchkoliv akcií za naprosté nepodložené spekulace. Pokud chce někdo kvalifikovanou radu, měl by zajít za odborníkem a ne za nějakým panem Macurou. Ve vší ústě…
  A co se týká vývoje akcií samotných, shrnu svůj osobní názor do jedné věty: nezvládnutá expanze společnosti. Potažmo chybný přesun pravomocí od jediné osoby několika dalším.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 března, 2008

  Pane Mario, klient semnou řešil bydlení, nikdy jsem nikomu nedával rady ohledně nákupu, prodeje konkrétních titulů. Pouze jsme si povídali a on se zmínil, že koupil AAA protože je to super. Téhdy jsem vyjádřil svůj osobní názor a normálně jsme si o tom promluvili a řekl jsem, že bych to nekupoval. Nebyla to žádná rada ani doporučení, do toho kvalifikovaným odborníkům přes kapitálové trhy nefušuji, ale normální rozhovor o tom kam investuje a jak.
  Na AAA jsem se díval při jejich IPO a prostě jsem v nich nenašel (z mého prostého a jednoduchého zprostředkovatelského hlediska)atraktivitu. Přisly mi jako příliš riziková investice.
  Píšete: „zpravidla NEKUPUJÍ“ a pak říkáte „nemohou“. Zpravidla a nemohou jsou rozdílné věci. Ptám se tedy proč nemohou? Ptám se, abych se něco dozvěděl a opravdu budu rád, pokud mi to vysvětlíte.
  Řečnická otázka, kterou jsem položil, byla myšlena v duchu předchozího textu, že IPO AAA bylo zaměřeno hlavně na malé a menší investory, proto sem předpokládal, že obchody AAA ze strany velkých investorů budou v minimálním množství.
  Pokud mě poučíte, budu rád, nevím proč jsem Vás tak zvedl ze židle…

  Odpovědět

 • Mario

  5 března, 2008

  Stručně: každý fond, institucionální investor atd. má své možnosti, omezení a předpisy. Jeden z nich je, že zpravidla nekupuje málo likvidní akcie, které nejsou v indexu. To áčka dlouhou dobu byla. Navíc náklady na interní analýzy takových „prcků“ jsou nerentabilní. Proto fondy akcie typu AAA nekupují. Píši zpravidla, protože není vyloučeno, že nějací pošukové pár kousků do portfolia koupěj:)

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  3 března, 2008

  Investice do ojetých vozů??Tak bych to v žádném případě milý Maro neformuloval.Jedná se především o investici do služeb- nákup+ prodej.
  O investici do ojetých vozů by se jednalo v případě,že by ty jeté vozy pánové z AAA lepili z náhradních dílů:-)))

  Ne teď Vážně,je opravdu podezřelé,co se děje okolo AAA.Přinejmenším je to od společnosti velmi nestrategické,že své „Ajpýou“ načasovala takto.Nevěřím,že vedení zjistilo,že společnost utrpí ztrátu až po výše uvedené operaci na burze.Možná,že sem jen nevěřící Jidáš,ale zatím tato kauza nebyla dostatečně objasněna vedením společnosti.

  Odpovědět

 • Mario

  3 března, 2008

  Pokud více zahledáte, zjistíte, že společnost se k tomuto vyjadřovala již několikrát.
  Podobné pochybnosti vzbuzovalo v minulosti více titulů. Vždy po podobném pádu ceny. Pochybnosti nevymizí, ikdyby se v AAA stavěli na hlavu:).
  Nepochybně investice do takovéto společnosti obnáší nadměrné riziko, tím i možnost nadměrného zhodnocení. Pokud si to investor neuvědomil, měl málo vstupních informací. Pak si má klást otázku, zda se nepustil na moc tenký led ve vztahu ke svým vědomostem, a zda si neměl nechat poradit někým kvalifikovaným. Třeba by to dopadlo stejně, ale jsem přesvědčen, že by již znal možná rizika.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  4 března, 2008

  Jenze tady nejde ani tak o pad ceny jako spis o drtivy a neocekavany propad v hospodarskych vysledcich. Jediny trochu srovnatelny pripad je Zentiva, kde ale neslo o tak velky problem. Ale ani tam mi nikdo nevymluvi, ze managament o problemech vedel predem a jejich ohlasovani pozdrzoval jak to slo aby kamaradi stihli odprodat.
  Momentalne mi prijde, ze bud je management neschopny – kdyz se mu takhle „utecou“ HV mel by uz davno byt na dlazbe. Nebo je naopak vseho schopny, lhal aby dosahli vysoke ceny pri IPO a mel by uz davno byt ve vezeni. Rozhodne by ale nemal pokracovat ve vedeni spolecnosti.
  Prospekt AAA jsem studoval a muj rezultat byl „nad 1 EUR o tom vubec neuvazovat“. Nerikam, ze to nemusi byt spatny podnik, ale s jejich povesti, s takovymhle managementem ktery to nezvlada, s vysokym zadluzenim (ktere kleslo vyrazne mene nez pri IPO slibovali) nevim nevim… Mozna za 10 kacek do toho pujdu 🙂

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  4 března, 2008

  Dobrý den,
  já s Vámi v lecčems souhlasím jen mě mrzí ty části „po bitvě každý generál“.
  Mnohem raději bych s Vámi prodikutoval perspektivu této akcie, pokud budete mít zájem, kontaktujte mě mailem.
  s pozdravem JB

  Odpovědět

 • Michal Kára

  4 března, 2008

  Uznavam, ze to vypada blbe, ale ja to fakt rikal uz pred IPO (kamaradum, co jsem se s nima o tom bavil, i na nejakych forech) 😉
  Co se tyce budoucnosti, klidne to napisu sem. Management spolecnosti je v soucasnosti naprosto neduveryhodny. Spolecnost ma ekonomicke problemy, velke zadluzeni. Sel bych do toho jen v pripade nejakeho vetsiho propadu a to jeste jen velmi malou casti portfolia (spis pro legraci nez jako vaznou investici).

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  4 března, 2008

  Mario neřekl jsem,že se nevyjádřila,ale že to dostatečně neobjasnila.Tvrzení pana Kulhánka o stoupajících nákladech mě nepřevědčilo.
  AAA je zkrátka dnes nedůvěryhodná a poškozuje tím všechna budoucí IPO.

  Odpovědět

 • stowaway

  4 března, 2008

  Já myslím, že formulace “ investice do ojetých vozů “ sedí jako pr* na mísu 🙂 AAA se stává při výkupu majitelem vozu a služby nevidím nikde – možná ještě zprostředkování úvěru na koupi, nebo leasingu a pojištění. Základ ale tvoří samotný výkup a následný prodej ojetin z pozice majitele, se všemi riziky z toho vyplývajícími…Protože jsem se v tomto oboru dlouhá léta pohyboval, vím, kolik narychlo slepených vraků se odváží na výkup do AAA, protože žádný z klasických autobazarů na sebe nechce vzít rizika reklamací budoucího majitele…

  Odpovědět

 • Ivan Špirakus

  29 února, 2008

  tohle je naprosto klasický případ odpovědnosti představenstva (těch je v USA spousta) – akcionáři, kteří nakoupili v IPO dle informací uvedených v prospektu, mohou nyní představenstvo zažalovat, že zamlčelo podstatné skutečnosti (a NENI podstatné zda úmyslně či z nedbalosti) – no a bude záležet na tom, jak se boardu podaří prokázat, že ne (je tady presumpce viny = důkazní břemeno má představenstvo)
  a samozřejmě jde taky o to, jestli má AAA sjednáno příslušné a dostatečně vysoké pojištění 🙂

  Odpovědět

 • Karel

  1 března, 2008

  Nene, nene, největší podvody na akciovém trhu v historii republiky se odehrály v privatizaci.

  Odpovědět

 • obchodnik

  1 března, 2008

  a to konkretne?

  Odpovědět

 • Václav

  1 března, 2008

  Prominou mi jiné téma : V polovine roku 2007 se psalo: Žádná daň z příjmu se 2007 neplatí u příjmů do 13.800 Kč superhrubého měsíčně. Dnes se píse jen, ze daní se vse i mzda 10.000 korun, ale od základu se odecte sleva 24.840 Kč za rok. A jakákoliv hloupá informace u danového úradu stojí 10.000 korun. Tedy existuje nejaká minimální mzda bez dane, nebo ne?? Díky!!

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Dobrý den, nulová daň odpovídá příjmu cca 10 222 Kč měsíčně pří základní slevě na dani. Slevy na dani se odčítají od vypočtené daně, která se skutečně počítá ze všech příjmů (vč. sociálního a zdravotního pojištění).
  viz http://www.investujeme.cz/clanky/mzdy-poprve-v-novem-zkontrolujte-si-je/

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  3 března, 2008

  Minimální daňový základ pro OSVČ na rok 2007 je 120 800 Kč,nemusí se na Vás v některých případech vztahovat.Pokud se uplatní dostatečně slevy,tak se nemusí ve finále platit nic kromě odvodů do sociálního pojištění.
  Slevy:
  na poplatníka 7 200
  na ivaliditu 1 500/3 000
  ZTP/P 9 600
  na studenta 2 400
  na manžela/ku 4 200
  na dítě 6 000

  Odpovědět

 • ttt

  1 března, 2008

  Tak se myslim prokazalo, ze mnohaleta snaha AAA o profilaci jako solidni firmy pres veskere jeji pofiderni praktiky pri vlastnim predmetu cinnosti vzala za sve. To, ze se tomu propujcil i pan Kulhanek je mi vsak zahadou…
  A pokud vedeni tvrdi, ze o tom nevedeli, tak opravdu netusim jak spolecnost vedou… No, tak ted by meli akcie potichu postahovat a pul miliardy za jednu trasakci a pul roku za pekne, ne?

  Odpovědět

 • Mario

  2 března, 2008

  Asi dobře neznáte pana Kulhánka. Ten za peníze prodá i vlatní manželku. Nedělejte si o něm nějaké iluze. Ludvík Kalma byl opravdu dobrej šéf, zato Kulhánek, to byl jen figurka.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 28.2.2008.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.
  Pro větší přehlednost je celková statistika doplněna o Top 20 + Flop 20 za období 1 týden, 1 měsíc, 3 měsíce, 1 rok, 3 roky, 5 let a 10 let.
  Statistiku jsem dále rozšířil a samostatné tabulky za region Evropa (indexy DJ STOXX 600 ..), region USA (indexy DJIA, S&P500. NASDAQ 100, DJ US …) a komodity. K těmto tabulkám jsem vypracoval grafy zhodnocení za období 1 týden, 1 měsíc, 3 měsíce, 1 rok, 3 roky, 5 let.
  Statistiku je možné stáhnout přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/90543/Akciove_indexy-statistika_2008-02-28.xls_267.73KB.html
  Uvažuji o tom, že zhotovím webovou stránku, kam bych přidával odkazy na statistiky umístěné na edisk.cz, aby případní zájemci nemuseli hledat odkazy na aktuální statistiky v jednotlivých článcích. Na této stránce by byly odkazy i na historické statistiky.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Stránka bude super 😉 v tom sajrajtu (diskuze), která semtam vznikne, se relevantní názory často ztrácí, což je škoda.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Dobrý den, děkuji vám za odkazy na statistiky. Co se týká stránky s odkazy, můžete je umístit do profilu uživatele (tam se ostatně díky tomu, že je vkládáte jako přihlášený uživatel, zobrazují již nyní).

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Děkuji za tip, až nyní jsem díky tomu zjistil, že lze zjistit v profilu uživatele i historii příspěvků.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 března, 2008

  Vytvořil jsem web stránku http://sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm na které jsou soustředěny odkazy na statistiky od začátku ledna 2008. Odkaz na tuto stránku jsem doplnil i do svého profilu.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 března, 2008

  Gratuluji, jste opravdu rychlý.

  Odpovědět

 • JH

  3 března, 2008

  http://aakjh.blogspot.com/

  Odpovědět

 • gyuvwryhze

  24 října, 2009

  sOK5bS spgbacrjbqpr, [url=http://nkzqxfacakrc.com/]nkzqxfacakrc[/url], [link=http://ljawmsvriewy.com/]ljawmsvriewy[/link], http://deyzeyczflzg.com/

  Odpovědět

 • Ondřej

  9 února, 2020

  Každý má určitě jiné zkušenosti, ale za sebe mohu říct, že jsem tam během jednoho dne vybral auto, a hned jsem s ním mohl odjet. Přepis vyřídí také za zákazníka, takže jsem s tím neměl ani moc papírování.

  Odpovědět

 • Ojetá Fábie

  10 února, 2020

  Manželka si vybrala přes inernetové stránky aaa auto Fábii, nechala si ji převézt za vratnou zálohu 2000 korun k nám do města na pobočku AAA auto. Sehnal jsem pro prohlídku šikovného automechanika, který nám tam auto zkontroloval, a dokonce mu bylo umožněno ho i napíchnout na diagnostiku v počítači.

  Odpovědět