CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Miloslav Šimek

28. 01. 2009

13 komentářů

30% propad není nic výjimečného

 


 

Nebude výstižnějšího citátu na úvod než: “Každá velká ztráta začala jako malá.“

Pokud jsme si určili každý svoji míru rizika, tj. jak velký propad kapitálu jsme ochotni unést, tím lépe. Pokud ne, je ještě příležitost a opravdu vřele doporučuji před dalším čtením tohoto dílu. Můžete tak zjistit jak daleko či blízko jste realitě. Podíváme se na rizikovost propadu kapitálu prostřednictvím akciového indexu Dow Jones na americké akcie.

Nejprve je třeba však vysvětlit pojem propad, tak jak je chápán v tomto článku. Během celého investičního cyklu se mění hodnota kapitálového účtu. Při pozitivním vývoji trhů se nám účet zhodnocuje, při opačném trendu naopak klesá. Je tedy přirozené, že průběžný stav účtu je rozkolísaný, volatilní, dle situace na trzích. Propad lze vyjádřit jako maximální hodnota účtu (v daném okamžiku v %) mínus následná jakákoliv nižší hodnota účtu. Dokud účet klesá, narůstá hodnota propadu. Celý proces výpočtu se opakuje od začátku pokud je předchozí maximální hodnota účtu překonána (trhy vzrostou).

Vše lépe ukáže následující obrázek. Je vhodné zmínit, že se mnohdy nejedná o rozdíl mezi maximální a minimální hodnotou jakou dosáhl kapitálový účet během doby investice.

Obr. 12: Znázornění maximálního propadu kapitálu jednorázové investice během investičního cyklu s počátkem od roku 2003

REKLAMA

Nejnižší hodnota kapitálového účtu byla dosažena hned ze začátku cyklu. Poté následoval růst s menšími korekcemi. Pokud by investiční perioda skončila  právě na konci grafu, zůstala by hodnota maximálního propadu kapitálového účtu rovna cca 14,5 %. Jde o pokles přibližně o 2 000 bodů oproti maximální hodnotě cca 14 000 bodů. Analogicky to samozřejmě platí i pro pravidelnou investici, jen matematický výpočet je o něco složitější.

Nyní, když máme definováno, co sledujeme, můžeme se podívat na konkrétní výsledky, které shrnují tabulky 9 – 11.

Tabulka 9: Velikost propadu zhodnocení kapitálového účtu na 10 a 15letých periodách při jednorázové investici v období 11/1929 – 10/2008

Tabulka 10: Velikost propadu zhodnocení kapitálového účtu na 10 a 15letých periodách při jednorázové investici s počátkem periody v období 11/1928 – 12/1969

REKLAMA

Tabulka 11: Velikost propadu zhodnocení kapitálového účtu na 10 a 15letých periodách při jednorázové investici v období 1/1970 – 10/2008

Popis tabulek byl uveden v minulých dílech. Logika dat v nich obsažených zůstává stejná, proto se rovnou podívejme na to, co z nich lze vyčíst.

Jak ukazuje Tab. 9, při jednorázové investici vždy došlo k propadu většímu než 15 %. Tedy pokud by investor investoval s myšlenkou, že jeho účet nepropadne o víc než 15 %, je takovéto očekávání hodně odvážné a z historie se vymykající. (Uvažujeme investici, která kopíruje index DJ.)

REKLAMA

Srovnáním Tab. 10 a 11 zjistíme, že všechny propady v intervalu 15 – 20 % se odehrály dříve v minulosti. Lze to chápat i tak, že novější trhy obsahují vyšší volatilitu. Své zde sehrává říjen 1987, který výrazně ovlivňuje celým svým rozsahem propad jednorázové investice.

Stejně tak extrémní propady nad 50 % pro obě periody 10 a 15 let spadají do období recese 30. let v USA. Je však možné, že aktuální vývoj na trzích přeci jen tuto hranici výrazněji prolomí.

Od periody s počátkem v lednu 1970 a dále měl investor na 10leté periodě jen 25% šanci, že jeho účet nepoklesne o víc jak 30 %, zatímco investor na 15leté periodě by s tím měl de facto jistě počítat.

Dále se v kontextu všech tabulek ukazuje, že propad se jakoby koncentroval do poměrně úzkého rozpětí, zejména v novodobé historii (tab. 11). Z toho lze vyvodit reálná očekávání velikostí propadů kapitálu během příslušné periody.

Propad přes 30 % je zcela přirozený, nic výjimečného! Vrátím-li se k úvodu – pokud jste si určili svoji hranici rizika – jak vypadá přímá konfrontace s údaji z tabulek? Nejčastější propad byl v rozmezí 40 – 45 %, celkem 129 možných period z celkových 347 (tab. 11). Pravděpodobnost, že nastane propad o víc jak 40 %, je hodně vysoká, cca 48 % pro 10letou periodu. Pro 15letou je to mnohem víc, cca 75 %!

Pokud byla vaše hranice odolnosti proti propadu nižší, asi přirozená otázka, která by měla vyvstat v mysli uvědomělého investora, je, co s tím? Zcela v duchu přirozených instinktů – omezování rizika. I této oblasti se budu věnovat v dalších dílech, nejprve je však potřeba analyzovat riziko z různých pohledů.

Vzpomeňme na dřívější obrázky 2, 3, kde bylo zachyceno roční zhodnocení celých 10 a 15letých period pro jednorázovou investici. Všechny tyto periody skončily s kladným ročním zhodnocením, většinou přes 8 % p.a. Při jednoduché strategii Buy&Hold to však vyžaduje od investora psychologickou odolnost proti propadu minim álně do úrovně 30 %. Jak však ukazuje tabulka, tato hranice je poměrně alibistická, adekvátní hranice by měla ležet v rozmezí 40 – 45 %.

Zkusme si představit sami sebe v okamžiku propadu svého účtu o těch cca 40 %. Netřeba chodit daleko, aktuální propad trhů je právě na této úrovni. Co uděláte – opustíte trhy, nebo v nich setrváváte? Jak se cítíte? Co převládá – emoce či rozum a racionální úvaha? Nebo pud sebezáchovy – zachránit alespoň nějakou část kapitálu? To by znamenalo ukončení/snížení své angažovanosti v trzích a s velkou pravděpodobností i celkovou ztrátu. Ano, jistě mnohé napadne, že lze počkat až se situace zlepší a vstoupit do nové růstové fáze, ovšem zde nastává věčné dilema mezi tím, zda není na vstup ještě brzy (Je to skutečně obrat? Co když je to jen dočasné?) a než takový investor uvěří v růst a obnoví důvěru, budou trhy o něco výš a jeho mysl bude bojovat s myšlenkou, že trh je nyní již vysoko a mohl by opět spadnout. Emoční pocit strachu je silný a investor tak zůstane v ustrnulém stavu.

A měli jste vůbec plán pro takovýto scénář vývoje před investováním? Jak ukazuje statistika z tabulek, “nic mimořádného se neděje“, a tedy by jste měli být na takovýto propad připraveni.

Z tabulek je zřejmé, jaká výše propadu je zcela běžná, přirozená, ale kolik investorů/klientů je s takovým scénářem seznámeno? Většinou zůstane u všeobecného klišé, že kapitál bude v čase kolísat a riziko poklesu je eliminováno dlouhou investiční periodou. Kolik investorů/klientů obdrží též krizový plán, co dělat v takové době?

Dnes jsem se zaměřil na jednorázově investovanou částku, ovšem je i mnoho těch, kteří investují pravidelně. Tedy se samozřejmě nabízí otázka, jak je to s propadem kapitálu zde? Na to se tedy podíváme příště.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Adraj

  29 ledna, 2009

  Všimli jste si jaký silný support se tvoří kolem 8000 na DJIA ? Opravdu doufám, že se jej nepodaří prorazit, to by byl teprve megaprůser …
  I když, očištěno od emocí, tipuju 70:30, že k tomu průrazu dojde.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 ledna, 2009

  Ani ne – bokem. Myslím, že k věci. Technicky je možnost up korekce, možná +/- 8600. Ono ani tak nejde o to jestli se to stane nebo ne. Spíš o to, pokud dojde k breaku, co potom. Hlavně pro long investory (pokud ještě drží). Další Sup úroveň +/- 7450 a pokud bychom se podívali i pod ni, tak to by už bylo zlé, nastaly by SL výprodeje.

  Odpovědět

 • Adraj

  29 ledna, 2009

  Jsem přesvědčený, že pokud těch 8000 padne, tak nás čeká seskok k 6000.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 ledna, 2009

  Tak dnes zavřen včerejší gap up, negativní svíčka a k tomu zítra pátek. Dle mne nás čeká zítra minimálně retest hranice 8000.

  Odpovědět

 • Adraj

  31 ledna, 2009

  Opravdu se mi graf líbí čím dál míň, ten obrazec co se teď tvoří (cca 3měsíce) se obvykle proráží ve směru.
  Budu jen rád, jestli se bude trh plácat ještě pár týdnů v distribuci na místě a pak odskočí nahoru, ale nevěřím tomu.
  Spíš těch 8000 padne už po víkendu.

  Odpovědět

 • Anonym

  29 ledna, 2009

  Celý tento seriál je přeci postaven, včetně tabulek na 10-15 leté periodě investování. Takže, investor si vytvořil 15letý plán investování (nebo ještě lépe -mu ho vytvořil jeho finanční poradce), že ty peníze nebude 15 let předčasně vybírat, že je nebude potřebovat, že nebude krátkodobě spekulovat nahoru a dolu, atd. Venkoncem ho tedy ani nemusí zajímat hloubky propadů – jak říká statistika, při 15 letech ani nelze prodělat. Takže by ten psychologický efekt – z hlediska klienta neměl být tak významný .(nakonec, stavebko je na 6 let a klient ho neruší kvůli tomu že právě vylétly nebo ceny nemovitostí – i když v globálu možná příjde o víc než u těch akcií). Spíš je otázka, nakolik je takový klient rentabilní pro svého finančního poradce – pro toho je 15 let odepsaný,nemůže mu nabízet žádné další produkty, inkasovat další provize, radit k dalším obchodům – jediná rada kterou mu má správně dát – je nedělej nic, přesně podle plánu.Je to tak???

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 ledna, 2009

  Dobrý večer,
  držet, držet a držet je sice taky plán, dle statistiky by měl fungovat, ale to ještě nedává jistotu. Pohybujeme se v proměnlivém prostředí, v elekronické době a vše je tím mnohem rychlejší, reakce jsou dynamičtější. Nejsem zastáncem této „strategie“, chybí zde plánované kroky pro krizový stav, tj. situaci, která se bude výrazně odlišovat od statistických údajů. Takže asi tak.

  Co se týče psych.efektu – vše vypadá velmi jasně, držet. Problém tkví v tom, že psych. odolnost nenatrénujete jinak než na trhu (nebo amnézií na vložené peníze) na rozdíl od mnoha dalších oblastí v životě, jež lze trénovat nanečisto.

  Odpovědět

 • antidemagog

  29 ledna, 2009

  Pouzity obrazok ukazuje ucelovo akciovy trh od posledneho dna k poslednemu vrcholu.
  K tomu ozaj niet co dodat.

  Odpovědět

 • antidemagog

  29 ledna, 2009

  Tato strategia, ktora sa nespolieha na nic ine nez na tlacenie novych a novych penazi v ekonomike, patri medzi najvacsie gamblingy, ktore moze kto ludom radit. Dokedy ma byt ten ‚hold‘? Tato kasinova rada sa stala mantrou financnych MLM poradcov. Hold, hold hold… to by som chcel vidiet ako to vysvetluje poradca niekomu v 1997. Cely ten cas drzal, a po 12 rokoch je dnes znovu na nule, a nepomoze mu ani pevna psychika, vdaka ktorej nepredal ani pri prepade v 2000 a 2008.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 ledna, 2009

  Tohle už je rozumnější příspěvek než ten předchozí. Zlepšujete se, tak jen tak dále. To co píšete jsem již uvedl zde:
  http://www.investujeme.cz/clanky/riziko-financnich-trhu-jednotlivec-vs.-skupina/

  Odpovědět

 • Antidemagog

  29 ledna, 2009

  Chcem sa Vam ospravedlnit. Ako niekdajsia obet kolektivneho investovania a v sucasnosti aktivny trader som sa nechal uniest a nedostatocne som sa zoznamil s vecou co kritizujem.
  Este raz, pardon…

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 ledna, 2009

  Přijímá se 😉 Tak trochu jsem si to myslel.

  Odpovědět

 • Vlado Z

  30 ledna, 2009

  Myslím, že citlivost k propadu investicce se zásadně mění podle času-ke konci investičního horizontu by měla být nižší než na začátku. To je tak asi jediné doporučení, které bych klasickým pasivním klientům, co investují přes fondy, dal -pokud mají investiční horizont třeba 10 let, tak ať se prvních 5 let o ceny akcií raději nezajímají a nečtou ekonomické rubriky v novinách…;) (dle poznatků behaviorální ekonomie tento typ drobného, neskušeného investora dopadá lépe, než ten aktivní). Druhých pět letpak tolerance k poklesu ne větší než 15-20 procent mx., poslední 2 roky do 10%.
  Takže tolik k strategii. Jinak je ale prvním krokem k záchraně před zbrklými činy poučení investora poradcem -ne že „trhy kolísají“, ale že „je téměř jisné, že někdy během vašeho investičního období vaše investice dočasně propadně cca o 1/3, počítejte s tím a nepanikařte.“ Bohužel ani to se nestává.

  Odpovědět