Vít Kalvoda

vit-orez Na finančním trhu působím od roku 2004. Nejprve jako finanční poradce, od roku 2006 také jako analytik, publicista, ochránce spotřebitele, správce webů, tvůrce SW, producent atd.

Za těmito účely jsem založil společnost TANK s.r.o., Sdružení obrany investorů a také Komoru finančních poradců. Tu jsem záhy opustil, protože nelze být na obou stranách barikády současně: rozhodl jsem se stát se naplno průkopníkem účinné obrany spotřebitele na finančním trhu.

Společně s Romanem Stuchlíkem z časopisu Fondshop jsme v roce 2007 vytvořili ukazatel TANK a později jeho anualizovanou podobu aTANK. Od té doby mám tyto ukazatele na starosti, společně se skupinou analytiků provozuji databázi finančních produktů se srovnávacími algoritmy.

V současnosti provozuji především web www.finemon.cz , který má být vyústěním a fúzí všech těchto snah.
Své myšlenky, glosy a další píšu na svém blogu www.vitkalvoda.cz a na www.hvezdnyprachy.cz naleznete náš vzdělávací seriál a brzy snad již i funkční vzdělávací hru.

Přežije provizní poradenství díky samoregulaci?

Pojišťovny připravily sérii samoregulačních opatření. Budou mnohem lépe než dosud informovat klienty o produktech, které si kupují. Cíl opatření je ale především zabránit státním zásahům do finančního zprostředkování. Mají šanci na úspěch?

Novela zákona 38: MF ČR samo proti sobě?

Legislativní rada vlády shodila novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích ze stolu. Provize ani náklady rezervotvorných pojistek se tak (zatím) limitovat nebudou. Proč? Kdo stojí za zametením zákona pod koberec? Zákona, který by mohl pomoci pročistit poradenské vody.

Šéfům multilevelů jde o krk

Odbor ochrany spotřebitele při Ministerstvu financí ČR připravil po dlouhých diskusích s účastníky trhu novelu zákona 38/2004 Sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech. Pojišťovácké pyramidy se otřásají v základech. Podaří se prosadit regulaci, která ochrání spotřebitele před poškozováním ze strany "finančně-poradenských" firem?

Jak posuzovat nákladovost v IŽP?

Přestože mnozí investiční analytici a poradci investiční životní pojištění již dávno zavrhli, zůstává tento typ produktu denním chlebem a hlavním zdrojem příjmů většiny tzv. finančních poradců. Poplatky IŽP jsou stále velkou neznámou. Proč? A jak je posuzována nákladovost IŽP v Česku a v Evropě?

Pod palbou z vlastní zbraně aneb O zneužitém TANKu

Jednoho dne mi volá kamarád, kterému jsem kdysi ještě pod OVB poskytnul poradenství. Že by se se mnou rád setkal a zrevidoval portfolio finančních produktů. Netrvalo ani půl roku a L.P. seděl na "křesle pro hosta" v mé kanceláři. Vytáhl smlouvu Clever Invest, kterou jsem s ním sjednal v dobách mého osobního poradenského temna v roce 2005.

Proč je nutné platit si svého Filipa?

Jaký je rozdíl mezi placenými a neplacenými službami v oblasti finančního poradenství? Kdo platí vašeho finančního poradce? Jaké podmínky nastavuje česká legislativa pro spotřebitele finančního poradenství? Rozdíly placeného a "provizního" finančního poradenství podle VÍTA KALVODY, ředitele brněnské pobočky Sophia Finance.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Roman: Dynamické penzijní fondy: Navzdory loňské ztrátě se vyplatí

  Ono to vloni vyšlo dost neštastně, protože ten největší propad na trzích byl 24.12 no a do datumu, kdy se uzavírali výsledky se to moct nezměnilo. Ale ty ztráty jsou už odmazány, protože třeba Conseq je za letošních 5 měsíců přes 10% v plusu. Takže ano dynamické ...

 • Marta: WSM Robot: Podvod pořád běží?

  Jsem jedna z postižených klientů WSM. Mým zmocněncem je Advokátní kncelář Jícha&Holman, Slezská 2127/13, 120 00 Praha 2, e-mail: causawsm@jichaholman.cz

 • Adriena Morávková: Klienti zkrachovalého fondu Viva se dočkali odškodnění

  Ve Vivě jsem měla uloženo 24.000,- Kč - žádné peníze jsem neobdržela. Dnes přišlo nějaké Usnesení, ze kterého jsem nepochopila, jestli mám také nárok na vrácení alespoň části peněz. Co k tomu mám doložit, abych byla také odškodněna, nebo co se mělo pro to udělat? ...

 • Anonym: Kolik lidí bude bez důchodu?

  To prave problem je když lide před duchodem neseženou praci tak to stat se chova

 • Anonym: Kolik lidí bude bez důchodu?

  To prave problem je když stare lidi nikdo nechce zamestnat

Finanční poradce: Vlk v rouchu beránčím?

Nejtvrdšími "bouchači" se mohou snadno stát nejen lidé nemorální, ale také nevzdělaní nebo naivní, upozorňuje finanční poradce VÍT KALVODA.

Nechci slevu zadarmo?

"Ve strukturách placených čistě provizním způsobem bude kvalita poradenství vždy sporná a značně kolísavá," tvrdí finanční poradce VÍT KALVODA

Rozhodujeme skutečně racionálně?

Rozhodujeme se podle zdravého rozumu? Se situacemi, kdy emoce vyhrávají nad rozumem, se na finančních trzích setkáváme denně. O našem rozhodování píše VÍT KALVODA ze společnosti Top Consultant.

Zlatou střední cestou mezi prefabrikátem a nejistotou

Dnešní standard finančního poradenství reflektuje naroky trhu a měl by je (tak jako je tomu v jiných oborech), společně s trhem posouvat dále, píše VÍT KALVODA ve svém zamyšlení.