CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

Text: Daniel Kuchta

01. 01. 2014

0 komentářů

Máme leden, budeme nakupovat akcie

 


 

Nejznámějšími indikátory, které na první pohled nemají žádný souvis s akciovými trhy, jsou sezónní indikátory. Některé mají i poměrně logické odůvodnění, jiné se nedají brát velmi vážně.

Hned na začátku roku se někteří investoři těší na lednový efekt, díky němuž akciové trhy na začátku roku rostou více než obvykle. Důvodem mohou být opětovné nákupy investorů, kteří se z různých důvodů rozhodli na konci roku svých akcií zbavit (windows dressing u fondů, daně apod.). Ti, kteří na tento růst akcií v lednu sázejí, mohou na konci ledna přistoupit k prodeji, což může vést k únorovému poklesu, je ale pravdou, že v roce 2013 v lednu akcie rostly.

V květnu pak někteří investoři raději přistupují k prodejům na základě rčení „sell in may and go away“, protože v létě očekávají na trzích korekci. Je pravdou, že toto pravidlo má něco do sebe a i v minulém roce jsme byli od poloviny května do července svědky menší korekce.

Dalším měsícem, který je pro investory varováním díky své špatné historické výkonnosti, je září. Přesné důvody nejsou známé, můžeme si vybrat od prodejů akcií ze strany fondů na konci finančního roku, přes očekávání horších výsledků společností po létě až po horší náladu investorů kvůli zkracujícím se dnům. Historicky je září skutečně nejhorším měsícem v roce, ale v roce 2013 to velmi nevyšlo, protože na většině trhů zaznamenaly akcie nárůst.

Na konci října přichází pro investory optimističtější období. Halloween indicator totiž znamená začátek růstového trendu, jehož logické odůvodnění se hledá poměrně těžko, ale trhy v období od května do října skutečně zaznamenávají horší výsledky, než od listopadu do dubna.

REKLAMA

Vánoce pak znamenají nejenom dárky pro děti, ale růst akcií pro investory. Alespoň podle Santa Claus rally, kdy v období mezi Vánocemi a koncem roku dochází k růstu akciových trhů. Letos jsme na konci roku byli svědky zajímavé rally. Důvodem ale byla spíše euforie na trzích, než investice u fondů, které nakupují právě tituly, kterým se v průběhu roku dařilo, nebo nákupy v očekávání lednového efektu.

S Vánocemi souvisí také „Boston snow indicator“, podle něhož by měly akciové trhy v příštím roce růst v případě, že v Bostonu budou bílé Vánoce. Je to jeden z indikátorů, které se samotnými trhy nemají moc společného a i jejich úspěšnost není nijak valná.

Podobných „prognostických nástrojů“ mají investoři k dispozici ještě dost. Ve většině případů mají s akciovými trhy ještě méně společného, než ty, které jsme zmínili v dnešním článku, a u nichž se alespoň dá říct, že kdyby se těmito pravidly a „indikátory“ řídil dostatečný počet investorů, mají potenciál se pravidelně naplňovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *