Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Máme leden, budeme nakupovat akcie

Každý investor by rád našel způsob, jak předpovědět chování trhů a být při investování úspěšný. Každý k tomu využívá různé způsoby a nástroje, které mu mají pomoci při rozhodování. Kromě běžných nástrojů, jako jsou fundamentální, nebo technická analýza, se investoři snaží nacházet pravidla a logiku i ve zdánlivě nesouvisejících věcech.

Nejznámějšími indikátory, které na první pohled nemají žádný souvis s akciovými trhy, jsou sezónní indikátory. Některé mají i poměrně logické odůvodnění, jiné se nedají brát velmi vážně.

Hned na začátku roku se někteří investoři těší na lednový efekt, díky němuž akciové trhy na začátku roku rostou více než obvykle. Důvodem mohou být opětovné nákupy investorů, kteří se z různých důvodů rozhodli na konci roku svých akcií zbavit (windows dressing u fondů, daně apod.). Ti, kteří na tento růst akcií v lednu sázejí, mohou na konci ledna přistoupit k prodeji, což může vést k únorovému poklesu, je ale pravdou, že v roce 2013 v lednu akcie rostly.

V květnu pak někteří investoři raději přistupují k prodejům na základě rčení „sell in may and go away“, protože v létě očekávají na trzích korekci. Je pravdou, že toto pravidlo má něco do sebe a i v minulém roce jsme byli od poloviny května do července svědky menší korekce.

Dalším měsícem, který je pro investory varováním díky své špatné historické výkonnosti, je září. Přesné důvody nejsou známé, můžeme si vybrat od prodejů akcií ze strany fondů na konci finančního roku, přes očekávání horších výsledků společností po létě až po horší náladu investorů kvůli zkracujícím se dnům. Historicky je září skutečně nejhorším měsícem v roce, ale v roce 2013 to velmi nevyšlo, protože na většině trhů zaznamenaly akcie nárůst.

Na konci října přichází pro investory optimističtější období. Halloween indicator totiž znamená začátek růstového trendu, jehož logické odůvodnění se hledá poměrně těžko, ale trhy v období od května do října skutečně zaznamenávají horší výsledky, než od listopadu do dubna.

Vánoce pak znamenají nejenom dárky pro děti, ale růst akcií pro investory. Alespoň podle Santa Claus rally, kdy v období mezi Vánocemi a koncem roku dochází k růstu akciových trhů. Letos jsme na konci roku byli svědky zajímavé rally. Důvodem ale byla spíše euforie na trzích, než investice u fondů, které nakupují právě tituly, kterým se v průběhu roku dařilo, nebo nákupy v očekávání lednového efektu.

S Vánocemi souvisí také „Boston snow indicator“, podle něhož by měly akciové trhy v příštím roce růst v případě, že v Bostonu budou bílé Vánoce. Je to jeden z indikátorů, které se samotnými trhy nemají moc společného a i jejich úspěšnost není nijak valná.

Podobných „prognostických nástrojů“ mají investoři k dispozici ještě dost. Ve většině případů mají s akciovými trhy ještě méně společného, než ty, které jsme zmínili v dnešním článku, a u nichž se alespoň dá říct, že kdyby se těmito pravidly a „indikátory“ řídil dostatečný počet investorů, mají potenciál se pravidelně naplňovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.