CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

20. 12. 2023

0 komentářů

Fidelity International: Rozkvět čínského trhu s pandími dluhopisy není tak černobílý

 

Trh s pandími dluhopisy zaznamenal v roce 2023 boom, za což můžou i nízké náklady na půjčky v Číně pro zahraniční emitenty. Trh se však stále potýká s překážkami, včetně nízké likvidity, konkurence z offshorového trhu s dluhopisy „Dim Sum“ a rostoucího počtu mezinárodních společností, které diverzifikují své aktivity mimo Čínu.

Loading



 

Prodeje pandích dluhopisů, dluhu denominovaného v juanech, který vydávají offshore společnosti na čínském pevninském trhu v roce 2023 prudce vzrostly.

Graf: Prodeje dluhopisů Panda stoupají, ale stále je převyšují dluhopisy „Dim Sum“ 

Poznámka: Roční prodeje dluhopisů v miliardách RMB. Zdroj: Bloomberg, Fidelity International, Prosinec 2023.

Jak ukazuje graf výše, emise panda dluhopisů dosáhla v roce 2023 výše 150 miliard juanů (21,1 miliardy USD), čímž překonala jakoukoli předchozí roční částku, a to od jejich uvedení v roce 2005. Tento objem je však stále nepatrný ve srovnání s prodejem Dim Sum dluhopisů – tedy dluhopisů v juanech, vydaných v Hongkongu, které se v roce 2023 rovněž chystaly rekordně vzrůst.

REKLAMA

Levné výpůjční náklady v Číně jsou pro zahraniční společnosti hlavním lákadlem pro vydávání pandích dluhopisů. Zatímco ve většině zbytku světa se zpřísňují finanční podmínky, Čínská lidová banka uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila ekonomiku. To výrazně zvětšilo rozdíl v úrokových sazbách mezi USA a Čínou. Výnosová prémie amerických tříletých státních dluhopisů oproti čínským státním dluhopisům s podobnou splatností se v říjnu zvýšila na 253 bazických bodů, což je nejvyšší úroveň od roku 2006.

Internacionalizace juanu rovněž přispěla k urychlení expanze trhu. Podle mezinárodní platební platformy Swift se podíl této měny na celosvětových platbách v říjnu téměř zdvojnásobil na 3,6 % z lednových 1,9 %. V březnu také tato měna předstihla dolar jako nejpoužívanější pro přeshraniční platby a příjmy v Číně a podle médií ovládla téměř polovinu všech transakcí.

Nejdůležitějším impulsem je nová politika týkající se přeshraničních převodů finančních prostředků zahraničních emitentů. Ta byla spuštěna v prosinci 2022 a PBOC a Státní devizová správa umožnily emitentům pandích dluhopisů repatriovat výnosy do zahraničí, pokud jsou prostředky použity v souladu s podmínkami nabídky.

Přesto se trh potýká s některými významnými překážkami, zejména ve srovnání s největším konkurentem, offshore Dim Sum dluhopisy. Zaprvé, panda dluhopisy mají omezený okruh investorů, což má za následek velmi nízkou likviditu. Prodej panda dluhopisů je obtížný a většina investorů je může držet pouze do splatnosti. Za druhé, ačkoli počet zahraničních státních, finančních a podnikových emitentů roste, většinu dlužníků stále tvoří offshore jednotky čínských společností. Pokud zahraniční společnost hledá financování v juanech, trh s dluhopisy Dim Sum nabízí podobné náklady financování v rámci zavedenějšího globálního emisního standardu. Navíc potřeba mezinárodních výrobců získávat provozní kapitál v juanech se bude pravděpodobně snižovat s tím, jak budou nadále diverzifikovat své dodavatelské řetězce mimo Čínu. Rozjezd trhu s panda dluhopisy však bude záviset na přilákání zahraničních emitentů – včetně těch, kteří v Číně nepůsobí, což zase pomůže rozšířit investorskou základnu.

Pozn: „Yuan předstihl dolar a stal se nejpoužívanější měnou v čínských přeshraničních transakcích.“ Reuters, 26. dubna 2023. Yuan overtakes dollar to become most-used currency in China’s cross-border transactions.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *