CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

23. 03. 2016

0 komentářů

Maďaři se zapojují do měnových válek, připojí se později i Poláci?

 


 

Ještě než k této úvaze přejdeme, si ovšem ve zkratce připomeňme, co vlastně maďarská centrální banka (MNB) včera udělala. MNB předně snížila hlavní depozitní sazby o 15 bazických bodů, takže hlavní (tříměsíční) poklesla na 1,20 % a vedlejší (jednodenní) poklesla dokonce do záporu na 0,05 %. To trh nečekal, přičemž ještě zajímavější bylo snížení jednodenní zápůjční sazby (v naší terminologii lombardní) z úrovně 2,10 % na 1,45 %. Dodejme, že MNB doplnila svoje rozhodnutí velmi holubičím varováním, že další kroky v tomto duchu budou následovat, což je v tuto chvíli opravdu velmi pravděpodobný scénář.

Přejděme nyní k tomu, zdali se včerejším rozhodnutím MNB opravdu mohou inspirovat i ostatní centrální banky v regionu.První na tahu bude přitom již příští týden ČNB. Připomeňme, že s tím jak se rozšířil diferenciál mezi sazbami ČNB a ECB, vzrostly spekulace na to, že i české oficiální úrokové sazby by mohly jít do záporu. Nicméně hlavní figury ČNB z bankovní rady daly vcelku jasně najevo, že se jim myšlenka záporných úroků nelíbí a tak ať již MNB včera udělala cokoliv, úrokové sazby české centrální banky se asi příští týden nesníží.

Z regionu nám tedy zbývá polská centrální banka (NBP). Ta má aktuálně nejvyšší úroky z celé střední (a západní) Evropy, přičemž Poláci bojují již delší dobu s deflací (poslední číslo –0,8 % meziročně). Vezmeme-li v úvahu to, že zlotý v polední době výrazně posílil, tak z logiky měnových válek opravdu není důvod, aby NBP držela úrokové sazby tak vysoko (1,5 %). Proto se začínáme přiklánět k názoru, že v dubnu či květnu by nakonec polské oficiální úrokové sazby mohly jít dolů. Nutnou podmínkou je však to, aby prostor v podobě pozitivního sentimentu na trzích s rizikovými aktivy, který holubičí Fed a ECB nedávno vytvořily, ještě nějaký ten týden vydržel.

Jan Čermák, Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *