CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

25. 07. 2022

0 komentářů

ECB si dříve nebo později projde “italským” testem

 

ECB představila uplynulý týden štít, který má chránit strukturálně slabší ekonomiky před vyššími úrokovými sazbami – v případě spuštění se ECB v “neomezených objemech” postaví na obranu národních dluhopisových trhů. Vyšším sazbám se eurozóna v nejbližších kvartálech kvůli rostoucí hrozbě inflace nevyhne a pomaleji rostoucí ekonomiky, obtěžkané vyšší strukturální nezaměstnaností a veřejným dluhem, budou mít problém takovou terapii strávit. Nový nástroj má zabránit nekontrolovanému nárůstu rizikových přirážek na “slabších” trzích. Vzhledem ke své velikosti je nejvíc v centru pozornosti trhů Itálie, která navíc čelí nové vnitropolitické krizi směřující k předčasným volbám. Trhy si tak mohou zkusit v nejbližších týdnech otestovat, jak moc to ECB s nasazením stabilizačního mechanismu TPI (Transmission protection instrument) myslí vážně.

Loading



 

Zdá se, že Itálie by v tuto chvíli na nový mechanismus v případě potřeby mohla dosáhnout – ne všechna kritéria jsou ovšem jednoznačně definována a ve finále o jejich plnění či neplnění rozhodne sama ECB na základě interní debaty. A zde může být kámen úrazu. Idea nového záchranného štítu TPI sice byla přijata v ECB jednomyslně (možná výměnou za agresivnější zvýšení sazeb), ale hlasování o spuštění mechanismu pro konkrétní zemi jako Itálie může být daleko komplikovanější. Zvlášť, když za nárůstem rizikových prémií stojí do značné míry vnitropolitická nejistota a trhy tlakem na vyšší rizikové přirážky na italském dluhu jen “správně” dělají svou práci. Už se proto začínají ozývat hlasy německých ekonomů, které varují před “automatickým” spouštěním nového nástroje a vzduchem opět létají možnosti soudních sporů ohledně překračování kompetencí ECB. S nejistou politickou situací, zhoršujícím se ekonomickým výhledem a rostoucími úrokovými sazbami si proto trhy budou chtít zjistit, jak moc je ECB ochotná skutečně italské trhy bránit.

Pokud by Itálie potřebovala v budoucnu pomoci a ECB se rozhodla nový nástroj nespustit, zbyla by už jen poslední alternativa. Klasická pomoc z fondu ESM – ta by však byla spojena s “ponižujícími” konkrétními úspornými plány a pravidelnými externími kontrolami…

Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *