CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

31. 03. 2022

0 komentářů

Fidelity International: Stagflační dynamika stále v pozadí

 

Konflikt na Ukrajině se posouvá do dalšího týdne, volatilita zřejmě vydrží a výhled je poznamenánhrozbami pro růst.

Loading



 

Nálada na trzích se zlepšila a index MSCI World se nachází o něco výše než před začátkem invaze. Přitom máme za sebou několik mimořádně volatilních týdnů. Nakolik bylo oživení rizikových aktiv v posledním týdnu způsobeno pokrýváním krátkých pozic a nakolik investory připravenými využít poklesu k nákupům, není v této fázi jasné.

„Zatím nejsme přesvědčeni, že se výhled zlepšil. Domníváme se, že za tržní volatilitou stojí nezměněná stagflační dynamika. Inflace byla na Západě vysoká již před válkou, avšak růst byl ohrožen omezováním spotřeby a zpřísňováním finančních podmínek. Obojí již bylo válkou prohloubeno a rozsah dalších hospodářských škod bude záviset na tom, kdy a v jaké podobě přijde řešení. Naše kvantitativní modely stále ukazují na averzi k riziku, přičemž lockdowny v Číně představují další nebezpečí pro dodavatelské řetězce a růst,“ vysvětluje Henk-Jan Rikkerink globální vedoucí oddělení Solutions and Multi Asset ve společnosti Fidelity International a dodává: „Zatím jsme neprovedli žádné změny v našich základních názorech. V oblasti rizikových aktiv jsme stále opatrní, což se projevuje podhodnocením akcií a dluhopisů. Podvažujeme evropské akcie a euro, což odráží bezprostřední dopad války v regionu. V rámci dluhopisů držíme defenzivní pozici, převažujeme investiční stupeň a podvažujeme vysoký výnos.“

Nedávný taktický positioning Fidelity International se zaměřil na zvýšení expozice vůči dolaru. Domnívají se, že tento nápad zafunguje, ať už se výhled zhorší, nebo naopak, když se zlepší a Fed bude mít volné ruce k dalšímu zpřísňování.

„V současné době také hledáme oblasti trhu méně ovlivněné stagflační dynamikou. Evropa a Japonsko jsou zranitelné vůči vysokým cenám komodit, ale vybrané rozvíjející se trhy, zejména Indie a země v tichomořském regionu, by měly být odolnější. V delším časovém horizontu vidíme důvody k většímu optimismu. Čína uvolňuje měnovou a fiskální politiku a objevily se další náznaky, že se vláda v letošním roce zaměří na růst, i když zůstáváme opatrní, pokud jde o potenciální rizika v pozadí. Nicméně pokud by se čínský růst vzchopil, poskytlo by to celkově větší podporu rozvíjejícím se trhům. Inflace na Západě by měla dosáhnout vrcholu, což by centrálním bankám potenciálně umožnilo mírnější přístup. Trhy práce jsou napjaté a spotřebitelské rozvahy jsou stále zdravé. Prozatím však dáváme přednost podvážení rizika,“ uzavírá Henk-Jan Rikkerink.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024