CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

14. 03. 2022

0 komentářů

Český maloobchod ještě ani nedohnal předpandemickou úroveň

 

Tržby českých obchodníků (vyjma automobilového sektoru) v lednu letošního roku vykázaly meziroční nárůst o 9,6 %,což po očištění o kalendářní vlivy odpovídá 8,5 %. Se zahrnutím automobilového sektoru, kterému se leden příliš nevydařil, činil meziroční růst tržeb 4,8 % (po očištění 2,9 %). Ve srovnání s předchozím měsícem pak tržby narostly o 1,6 % (sezónně očištěno).

Loading



 

Meziroční růst tržeb byl zaznamenán téměř napříč kategoriemi, přičemž suverénně největší byl u Oděvů a obuvi (199,2 %), následovaných Výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (30,9 %) a Výrobky pro domácnost (27,2 %). Pokles naopak hlásí Obchod pře internet (-5,7 %).

Lednová statistika byla v letošním roce významně zkreslena efektem nízké srovnávací základny z ledna 2021, který byl poznamenán epidemickými omezeními. Právě proto jsme byli svědky raketového meziročního růstu v kategoriích, které během pandemie šlo obtížně nakupovat, a naopak propadu u prodejů přes internet, které v pandemii dominovaly.

Jiný obrázek tak nabízí srovnání s lednem 2020, tedy těsně před vypuknutím pandemie. Podle aktuálních dat se český maloobchod v souhrnu dosud z pandemie plně nevzpamatoval, když mu k objemům z ledna 2020 nadále chybí 1 %. Nejvíce jsou stále v útlumu Prodeje ve stáncích a na trzích (-44,3 %), nejlépe se naopak „oklepaly“ pochopitelně Prodeje přes internet či zásilkové služby (+32,2 %).

Zatímco ještě před několika týdny jsme do českého maloobchodu pro letošní rok vkládaly poměrně velké naděje, ruská invaze na Ukrajině výhled silně poznamenala. Nadále sice platí, že na účtech Čechů leží nemalé množství peněz nuceně ušetřených v období lockdownů, ovšem z jejich kupní síly ukrajují dva silné vlivy. Pádivá tuzemská inflace, která již přesahuje 11 %, tyto úspory svižně znehodnocuje, a vzhledem k rychle zdražujícím energiím padne jejich velká část právě na ně, a k běžným maloobchodníkům tak již nedoputuje. Za úspěch bychom tak v letošním roce považovali průměrný růst tržeb na úrovni 3 %.

REKLAMA

Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024