CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

16. 12. 2021

0 komentářů

Cenový chaos ochromuje naše hospodářství

 

„Prudký růst cen bude zhoršovat dostupnost základních životních potřeb. Kromě energií a průmyslových výrobků, výrazně zdraží i potraviny a bydlení. Inflace tak může zásadně navýšit míru chudoby v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V listopadu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 13,5 procenta. Nic podobného nepamatujeme za celou existenci samostatné České republiky. Prudké zdražování nejvíce postihlo odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, kovů a kovodělných výrobků, chemických látek, dřeva, papíru a tisku. Na trhu vzniká cenový chaos, což má negativní vliv na produkci.

Výrazný růst cen byl v listopadu evidován i u stavebních prací, které meziročně zdražily o 7,9 procenta. To navíc bylo doprovázeno zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 17,1 procenta. Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů negativně ovlivní výstavbu. Důsledkem bude další růst cen na již výrazně předraženém realitním trhu.

V neposlední řadě zásadně vzrostly ceny u zemědělských výrobců o 14,6 procenta. Přitom se zvýšily ceny obilovin o 29,1 procenta, olejnin o 31,5 procenta, mléka o 9,3 procenta a skotu o 10,6 procenta. Růst cen zemědělských výrobců zhorší dostupnost potravin a povede ke zdražování ve stravovacích službách.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *