CZK/€ inf%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

13. 12. 2021

0 komentářů

ČNB opět pod tlakem pro-inflačních faktorů. Ve hře je růst sazeb o 75 bps

 

Vyšší listopadová inflace (6 %) je pro centrální banku bezesporu dalším argumentem pro rychlejší růst úrokových sazeb. Dynamika inflace dál zrychlovala přesto, že dočasně růst cen tlumilo odpuštění DPH na elektřinu a zemní plyn. Inflace je tak o více než procentní bod nad listopadovou prognózou centrální banky a do začátku příštího roku pravděpodobně vyskočí nad 7 %. A vyšší inflace není jediným pro-inflačním faktorem, který budou muset vzít centrální bankéři v potaz.

Loading



 

Revidován vzhůru (nad prognózu) byl HDP za třetí kvartál, rychleji také rostly mzdy a především koruna je oproti prognóze ČNB o více než procento slabší. Současně s tím nedopadla zas tak špatně říjnová průmyslová výroby zatížená výraznými výpadky automobilového průmyslu. A nové průzkumy mezi podnikateli v průmyslu ukazují, že napětí v subdodavatelských řetězcích sice částečně polevuje, inflační tlaky ve výrobě však dál rostou. To vše hovoří ve prospěch pokračování rychlého růstu sazeb. Na druhé straně, ČNB už není na začátku cyklu utahování měnové politiky a nemusí tak teoreticky tolik “spěchat” se sazbami k neutrálním úrovním. Navíc není úplně jasné, jak ekonomika zareaguje na bezprecedentní rychlost utahování měnových šroubů – podniky a domácnosti ovlivňuje nejen samotná výše sazeb, ale také rychlost změny. I proto by v jistou chvíli dávalo smysl zvyšování úrokových sazeb zastavit a rozhlédnout se, jaké jsou dopady mají vyšší sazby na reálnou ekonomiku a na inflační tlaky.

Inflační rizika v druhé polovině listopadu a v prosinci ovšem dál narůstala, a proto si budeme muset na takovou pauzu ještě chvíli počkat. Po posledních komentářích Tomáše Holuba z ČNB je pravděpodobné, že v prosinci sazby vzrostou o dalších 75 bps. Pak už by ovšem stálo za to na chvíli se zastavit a rozhlédnout se. I když bude samozřejmě hodně záležet na síle inflačních tlaků na přelomu roku (v extrémním případě až 10%) a na nové únorové prognóze ČNB. Tomáš Holub připouští, že na jaře příštího roku se sazby mohou pohybovat okolo 4%.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *