CZK/€ 25.175 +0,04%

CZK/$ 23.482 +0,00%

CZK/£ 29.451 +0,26%

CZK/CHF 25.753 +0,09%

29. 11. 2021

0 komentářů

Raději mobil než kartu. MONETA zaznamenala enormní nárůst klientů platících „chytrou“ elektronikou

 

Zájem o využívání bezkontaktních plateb robustně sílí. Během posledních 12 měsíců vzrostlo procento bezkontaktních plateb, uskutečněných prostřednictvím „chytré“ elektroniky o 21 %. Naopak standardní platby – tedy použití platební karty a platebního terminálu – zaznamenaly výrazný propad o 63 procent. Strmý nárůst „chytrých plateb“ je evidentní již druhým rokem za sebou, důvodem je zřejmě nejenom pohodlí ale také bezpečnost a aktuální pandemická situace.

Loading



 

„Coby lídr v digitalizaci bankovnictví jsme rádi, že naši klienti stále více objevují výhody bezkontaktních plateb pomocí chytrých zařízení. Kromě bezpečnosti a pohodlí nahrává rozmachu bezkontaktního placení také pandemie viru COVID–19, která zvýšila nároky na hygienické podmínky. Výraznou roli také sehrává rozmach infrastruktury v podobě terminálů pro bezkontaktní placení mezi českými obchodníky,“ vysvětluje Zuzana Filipová, mluvčí MONETA Money Bank.

Případů, kdy klient banky sáhne do peněženky, vytáhne kartu a vsune ji do terminálu, výrazně ubývá. Oproti roku 2020 jde letos zatím o 63procentní pokles při srovnání prvních třech kvartálů. Naopak přibývá situací, kdy klient místo karty vytáhne smartphone nebo jen k terminálu přiloží zápěstí s chytrými hodinkami a počká si na pípnutí oznamující uskutečněnou platbu.

Nejoblíbenější jsou stále platby přes Apple Pay, a to i přesto, že službu Google Pay spustila MONETA jako první banka v Česku o více než rok dříve, v listopadu 2017. Platby prostřednictvím platformy Apple Pay letos během sledovaného období vzrostly o 71 procent a jejich prostřednictvím bylo provedeno 11 227 204 transakcí. Oproti tomu popularita konkurenčního Google Pay vzrostla dokonce o 80 procent a uživatelé s jejich pomocí provedli celkem 6 863 457 plateb. Tyto platformy hrají prim proto, že zahrnují nejenom bezkontaktní platby pomocí smartphonů, ale i pomocí chytrých hodinek.

V závěsu za nimi stojí bezkontaktní platby skrze služby Garmin Pay a Fitbit Pay, které se týkají pouze hodinek. Přesto jejich obliba za letošní období vzrostla nejvýrazněji. V případě Fitbit Pay o 96 procent s celkovým objemem 33 974 plateb, a u Garmin Pay dokonce o 121 procent s objemem 418 833 plateb.

REKLAMA

Na rozmach plateb nositelnou elektronikou má zásadní vliv bezpečnost. Skutečné číslo platební karty není uloženo nikde v telefonu ani hodinkách a není ani zobrazováno či odesíláno při platbě. Místo toho má každá karta svůj virtuální kód, který je spojený s konkrétním chytrým zařízením. Při platbě je použit pokročilý bezpečnostní klíč, který je šifrovaný a anonymizovaný. Pokud se přístroj ztratí, stačí na dálku deaktivovat pouze tento speciální virtuální kód, načež může uživatel nadále používat svou plastovou kartu.

Výraznou výhodou bezkontaktních plateb přes chytrou elektroniku je také fakt, že lze skrze ni provést platbu v jakémkoliv objemu bez nutnosti zadávat pin. U bezkontaktních plateb kartou toto pohodlí odpadá, jakmile je při platbě překročena částka nad 500 korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *