CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

08. 06. 2021

0 komentářů

Průmysl ukazuje na rychlejší růst ekonomiky. Zbrzdí ho problém s nedostatkem čipů?

 

Český průmysl jede na plný plyn. Dubnová čísla ukázala, že se definitivně přehoupl nad předkrizové úrovně. V jádru “comebacku” je autoprůmysl, který se pohybuje zhruba 6 % nad úrovní produkce v roce 2019. Důležitá nejsou ani tak impozantní meziroční čísla (+55,1 %), která víc svědčí o nízké srovnávací základně z minulého roku než o čemkoliv jiném…
Zásadnější je trend setrvalých meziměsíčních přírůstků v klíčových průmyslových odvětvích. Pokud bude pokračovat, může být růst za druhý kvartál 2021 silnější, než dnes očekává ČNB. Náš nowcast ukazuje zatím na růst okolo 2,5 % mezikvartálně.

Loading



 


Ne vše je ovšem v českém průmyslu růžové. Jednak velice rychle rostou ceny energií a surovin, což tlačí vzhůru výrobní inflaci. Současně s tím zhruba čtvrtina průmyslových a třetina stavebních firem v průzkumech hlásí, že hlavním problémem omezujícím další růst produkce je nedostatek zaměstnanců. A v neposlední řadě v některých odvětvích po pandemii jednoduše některé klíčové vstupy chybí a výroba bez nich začíná brzdit.To je zejména případ autoprůmyslu, kde schází čipy používané na řadě klíčových míst od palubní desky až po palivové nádrže. A zdá se, že tento problém nebude mít úplně rychlé řešení.

Automobilky na počátku pandemie v roce 2020 nejprve drasticky omezily výrobu i poptávku po čipech – ta podle dat společnosti IHS byla v autoprůmyslu oproti roku 2019 zhruba o 15 % nižší. Výpadek automobilek ovšem více než vykompenzovaly společnosti vyrábějící počítače a elektroniku. Podle společnosti McKinsey byla nakonec v první polovině roku 2020 poptávka po čipech v důsledku této nečekané poptávky o více než 5 % nad původními plány. Když pak v druhé polovině roku překvapivě rychle začala oživovat výroba automobilů, čipy najednou na trhu začaly chybět. A navýšení výroby nebude rozhodně nic rychlého. Výroba polovodičů je odvětví, které je již nějakou dobu za vrcholem, probíhá v něm postupná konsolidace a využití výrobních kapacit bylo již před krizí relativně vysoké (okolo 90 %). Uvidíme, zda se problémy s nedostatkem čipů odrazí výrazněji již na květnovém nebo červnovém výkonu českého průmyslu…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *