CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

03. 05. 2021

0 komentářů

Deficit se blíží dvěma stům miliardám

 

Deficit státního rozpočtu za první čtyři měsíce už dosáhl 192 mld. korun, přitom ještě na konci března dosáhl schodek státních financí „jen“ 125 mld. V každém případě jde zatím o nejhorší čísla za první čtyři měsíce roku.

Loading



 


Zatímco příjmy se dál v důsledku útlumu ekonomické aktivity propadají, výdaje státu narůstají. Příjmová strana zaostává nejenom vůči loňským výsledkům, ale i plánu schváleném na letošní rok. Vidět je to především u spotřebních daní, ale i DPH. Utlumená spotřeba domácností se tak jednoznačně odráží ve slabším výběru jedné z nejdůležitějších daní v našem daňovém systému. Méně stát vybral i na dani z příjmu fyzických osob, které se zatím do všech veřejných rozpočtů vybralo o 20 mld. méně než za první čtyři měsíce loňského roku.

Na výdajové straně je stále citelný tlak v důsledku pokračující pandemie a opatření s ní spojených.Výrazně vyšší jsou proto transfery podnikatelským subjektům, avšak výdaje rozpočtu narůstají i v důsledku dalšího zvyšování platů ve veřejném sektoru a valorizace penzí. Pomalejší čerpání je zatím vidět u investic, u kterých ovšem MF uvádí, že se jejich tempo zrychlí ve druhé polovině roku.

Třetina roku je za námi a deficit rozpočtu se blíží dvěma stům miliardám. Zdá se tak velmi pravděpodobné, že půl biliónový schodek už není úplně nepředstavitelný.

Samozřejmě ve hře je ještě doběh vratek daní z příjmů i zálohy na daň u právnických osob. Ty by mohly vývoj rozpočtu v dalších měsících ovlivnit negativně, zatímco očekávaný rozjezd spotřeby po konci lockdownu by měl zase příjmovou stranu přece jen viditelně podpořit.

V každém případě rekordnímu deficitu v letošním roce ČR nejspíš neujde a její dluh proto zdolá metu 2,6 bilionů korun a jak v absolutním, tak i v relativním vyjádření dosáhne nejvyšší hodnoty v historii.

S negativními tendencemi strukturální povahy se bude muset ČR potýkat i po konci pandemie. Bez reformy daní a současně i přehodnocení výdajových politik se dalšímu růstu dluhu nevyhne ani v dalších letech a bude tak odkázána na přízeň finančních trhů i toleranci ratingových agentur.

REKLAMA

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *