CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

22. 04. 2021

0 komentářů

Pátý týden dovolené by firmy mohl stát desítky miliard korun

 

Mezi rusko-českou diplomatickou přestřelku a pandemii COVID 19 se v posledních dnech vklínilo ještě jedno téma – požadavek KSČM na povinných pět týdnů dovolené. Česko je v tuto chvíli v evropském pelotonu z pohledu délky povinné dovolené někde uprostřed, pokud tedy započítáme i státní svátky.

Loading



 

Méně povinných dnů volna mají například v Británii nebo v Německu, více naopak v sousedním Slovensku nebo ve Francii. Řada podniků přitom v Česku používá pátý týden dovolené flexibilně jako bonus tam, kde to z jejich pohledu dává smysl – například jako věrnostní odměnu za počet odpracovaných roků. Zdá se tedy, že v evropském srovnání zatím výrazně nevybočujeme a překvapuje proto trochu načasování tohoto kroku, který by nás katapultoval na místa s nejdelší povinnou dovolenou v EU ve chvíli, kdy stát spíše rozmýšlí, jak stimulovat rozjezd ekonomiky.

V řadě odvětví COVID omezil dostupnost zahraničních pracovníků, a i proto firmy ve stavebnictví uvádějí jako hlavní bariéru růstu právě nedostatek zaměstnanců, zatímco podle firem v průmyslu je to druhá největší bariéra (hned za slabými zakázkami). Delší povinná dovolená by problém s nedostatkem “lidí” jenom vyostřila a mohla by zkomplikovat oživení v řadě sektorů. Navíc by firmy mohla stát ročně okolo 30 miliard korun, a ještě více by snížila jejich motivaci vytvářet “klasická pracovní místa”…, na popularitě by naopak rostl flexibilnější “švarcsystém”.

Na globálních trzích je dnes událostí číslo jedna zasedání ECB. Klíčové rozhodnutí, jak dlouho pokračovat ve zrychlených nákupech v programu PEPP, by však mělo padnout asi až na červnovém zasedání. Tam budou mít centrální bankéři k dispozici novou inflační prognózu i zprávy o vývoji likvidity v bankovním sektoru.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *