CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

12. 03. 2021

0 komentářů

I v hluboké krizi cena nemovitostí roste. Průmysl se stal držákem české ekonomiky

 

„Pandemie koronaviru omezila stavební produkci, což vede k omezené nabídce bytů na realitním trhu. Paradoxním důsledkem je růst cen nemovitostí v hluboké ekonomické krizi, který snižuje dostupnost bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Stavební produkce v lednu letošního roku zaznamenala meziroční pokles o 5,2 procenta. Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 6,5 procenta. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 0,1 procenta. Stavebnictví je zasaženo velkou mírou nejistoty ohledně budoucího vývoje. To snižuje zájem o realizaci nových projektů.

Stavební úřady v lednu vydaly pouze 6 044 stavebních povolení. To bylo o 12,3 procenta méně než před rokem. Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 11,3 procenta. Podobně se snížil i počet dokončených bytů. To předznamenává omezenou nabídku bytů na realitním trhu, což pravděpodobně povede k dalšímu růstu cen.

Průmyslová produkce v lednu letošního roku meziročně vzrostla o 0,9 procenta. V některých odvětvích průmyslu však přesto došlo k výrazným poklesům. Jde především o odvětví výroba nápojů a výroba potravinářských výrobků. Přesto můžeme říct, že český průmysl v pandemii koronaviru obstál, protože nebyl svazován přílišnými restrikcemi.

V rámci průmyslu byl v lednu zaznamenán meziroční růst tržeb o 1,0 procenta. Hodnota nových zakázek však bohužel klesla o 4,6 procenta. Za špatný vývoj v tomto ukazateli může především slabá tuzemská poptávka. Situace by se měla zlepšit po rozsáhlé vakcinaci obyvatelstva. Ta by měla vést ke zrušení všech restrikcí a nastartování silného ekonomického růstu.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *