CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

17. 01. 2021

0 komentářů

Ekonomika eurozóny se zřejmě opět řítí do recese

 

Evropská ekonomika se kvůli negativním dopadům šíření pandemie koronavirus ocitla v recesi již v první polovině minulého roku. I když se mezitím situace změnila a nabrala pozitivní scénář, opětovné restrikce a uzamčení ve většině zemí Evropy znovu ženou hospodářství do červených čísel. Tento vývoj předpokládají hned dvě světoznámé bankovní instituce.

Loading



 

Zatímco ještě v předchozích odhadech JP Morgan počítal v prvním čtvrtletí 2021 s ekonomickým růstem eurozóny na úrovni 2 procenta, momentálně předpokládá propad o jedno procento. Pokles na úrovni 9 procent odhaduje i pro čtvrtý kvartál roku 2020. Za recesi přitom lze označit období poklesu ekonomické aktivity, které trvá minimálně dvě po sobě jdoucí čtvrtletí.

Důvodem předpokládaného poklesu jsou aktuálně zavřené kamenné obchody, restaurace, kina, divadla, a omezení celé řady dalších provozů a s tím spojené propouštění zaměstnanců v důsledku snižování nákladů kvůli dopadům souvisejícím s restrikcemi v jednotlivých zemích.

Podobný scénář očekává i UBS, která původně hovořila o nárůstu 2,4 procenta v prvním čtvrtletí nového roku. Nejnověji svůj výhled upravila na pokles HDP eurozóny o 0,4 procenta.

Třetí bankou v pořadí, která také očekává mírný pokles evropského hospodářství v prvním čtvrtletí 2021 je Goldman Sachs.

REKLAMA

Evropská ekonomika se ocitla v recesi již v prvním pololetí 2020, kdy v důsledku vypuknutí a šíření pandemie a celkovému útlumu ekonomické činnosti evropských zemí kleslo HDP eurozóny v prvním čtvrtletí oproti předchozímu období o 3,7 procenta. Ve druhém čtvrtletí 2020 se propadlo dokonce o 11,7 procenta.

Díky následnému zmírnění opatření během letního období bylo zaznamenáno prudké oživení a následný růst na úrovni 12,5 procenta. Momentálně se však zdá, že po rekordních číslech opět směřujeme k negativnímu scénáři a světlo a konci tunelu zatím zůstává v nedohlednu.

Přesto se během uplynulé středy postavila prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová na odpor pesimistickým scénářům a vyjádřila se, že prosincový výhled instituce, který hovořil o růstu na 3,9 procenta, je stále věrohodný.

Olívia Lacenová, TopForex

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *