CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 +100,00%

12. 01. 2021

0 komentářů

Česko při startu očkování zaostává, rozhodnou však nadcházející měsíce

 

Česko není jedinou zemí, kde start očkování proti COVID-19 zatím mírně řečeno “drhne”. Podobně jako my zatím naočkovala méně než půl procenta populace i řada dalších menších evropských zemí včetně Švédska, Maďarska nebo Nizozemí.
Až na Francii si zatím vedou o něco lépe velké evropské země, které se pohybují okolo 1 % proočkovaných. Na silné závěry z prvních týdnů očkování je však zatím asi brzy. V EU teprve k rychlejšímu náběhu dodávek vakcín dojde v průběhu dalších měsíců a zejména na začátku jara. Hlavní výzvou tak bude na jedné straně dobře řídit distribuci vakcín a dostupnost očkovacích kapacit, na straně druhé “přesvědčit” vlastní občany, aby se nechali naočkovat.

Loading



 

To může být ve finále hlavní kámen úrazu. Jak vidíme například v USA (které je v očkování napřed), v případě rostoucích obav v populaci může tempo vakcinace zpomalovat. Podle průzkumu agentury STEM ochota nechat se očkovat v Česku zatím není nejvyšší – a naočkovat by se nechalo přibližně 38 %. I to ale může být pro určitou normalizaci života české společnosti velmi důležité. Analýzy centra BISOP https://bit.ly/3oOiIL2 ukazují, že pokud bychom naočkovali milion nejstarších občanů, snížíme počet úmrtí na COVID-19 až o 70 %.Za nejoptimističtější scénáře pro řadu evropských ekonomik včetně Česka lze stále považovat vládní očkovací strategie, které jsou postavené na odhadovaných dodávkách od farmaceutických firem a jaksi automaticky počítají s tím, že se lidé nechají naočkovat. Na jejich základě by mohly první dávku vakcíny dostat rizikové skupiny do začátku druhého kvartálu a polovina české populace by byla otestovaná na přelomu července a srpna…, o něco později než v Německu nebo Itálii, kde odhady sází spíše na červen.
To by ukazovalo na výraznější rozvolnění sociálních kontaktů a vzpruhu pro ekonomiku od druhé poloviny druhého kvartálu…, v tu chvíli nám bude v boji s covidem pomáhat také lepší počasí.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *