CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

09. 11. 2020

0 komentářů

Cestovní ruch je v hluboké krizi

 

„Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které dříve navštěvovali především cizinci. Luxusní hotely však přesto evidují největší ztráty ze všech ubytovacích zařízení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí letošního roku úrovně 5,979 milionu. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 20,7 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 1,049 milionu, což představuje meziroční pokles o astronomických 68,5 procenta.

Přestože můžeme říct, že třetí čtvrtletí se vyvíjelo lépe než druhé čtvrtletí letošního roku, je zřejmé, že chybějící hosté způsobují výrazné výpadky v tržbách hoteliérů. Navíc nikdo nemůže zaručit, že se situace v následujícím období zlepší. Nelze se proto divit, že někteří hoteliéři uvažují o konci podnikání.

Nejpostiženějším regionem v rámci České republiky byla Praha, která za třetí čtvrtletí letošního roku evidovala pouze 746 tisíc hostů. Ve stejném období loňského roku přitom Prahu navštívilo 2,298 milionu hostů. To představuje propad o 67,5 procenta. V některých regionech počet hostů narostl. Jedná se například o Liberecký či Královéhradecký kraj.

Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo ve třetím čtvrtletí letošního roku z Německa. Celkem jich bylo ubytováno 419 tisíc. Na druhém místě byli Poláci, kterých bylo ubytováno 158 tisíc. Třetí v pořadí skončili Slováci v počtu 123 tisíc. V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *