CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

07. 10. 2020

0 komentářů

ČNB zůstává optimistická

 


 

Vývoj nezaměstnanosti ve světě
Zářijová míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla na 7,9 % ze srpnových 8,4 %. V dubnu přitom dosahovala úrovně 14,7 %. Trhy daný výsledek vnímají spíše smíšeně, když nově vytvořených míst bylo 661 tisíc oproti očekávaným 800 tisícům. „Největší nárůst nových míst zaznamenala odvětví jako maloobchod, zdravotnictví nebo zábava a volný čas. Pozadu nezůstávají ani evropská čísla. Německá míra nezaměstnanosti v září také lehce klesla na 6,3 % ze srpnových 6,4 %. V České republice se pak meziměsíčně daný ukazatel nijak nezměnil, a tak setrval na 3,8 %. Počet volných pracovních míst stále převyšuje počet nezaměstnaných. Nicméně téměř tři čtvrtiny volných pozic jsou určeny pro lidi s nižším či základním vzděláním. Pro kompletní globální pohled bychom neměli vynechat Japonsko, které se dostalo na tříleté maximum v podobě 3 %,“ uvádí Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Narůstající vládní dluh
Podle očekávání, v důsledku vládních stimulů na podporu ekonomiky a výpadku příjmu ze státního rozpočtu, se český vládní dluh po druhém čtvrtletí pohyboval na úrovni 39,92 % z HDP. V absolutních číslech dluh stoupl meziročně z 1,82 bilionu korun na 2,26 bilionu korun.
„Zajímavostí také je, že ve druhém čtvrtletí byl nárůst vládního dluhu daleko vyšší, než odpovídal dosažený deficit hospodaření. Stát totiž emitoval více dluhopisů, než nutně potřeboval k financování rozpočtu. Od začátku roku si stát zajistil zhruba 95 % potřeb financování za předpokladu scénáře 400 miliard korun deficitu státního rozpočtu. Aktuální deficit v září vystoupal na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliard korun. Pro celý letošní rok se počítá se schodkem rozpočtu až do výše 500 miliard korun,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Na zářijové schůzi České národní banky zaznělo, že zvýšení výdajů státního rozpočtu je nejvhodnějším doplňkem k měnové politice. Současně ale padl i názor, že některé státní podpůrné programy mají do budoucna omezený efekt.
ČNB prozatím svoji politiku nemění
V rámci uplynulých dvou týdnů byl pro českou ekonomiku důležitý výsledek zasedání České národní banky. Ta ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních, tedy repo sazbu na 0,25 %. Zásadní bylo vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, podle kterého je ekonomický vývoj v souladu se srpnovou prognózou. Tomu odpovídá i předpoklad stability úrokových sazeb do poloviny příštího roku s následným postupným zvyšováním. Současnou měnovou politiku považuje za dostatečně uvolněnou.
„ČNB ale bedlivě sleduje vývoj šíření viru, který vnímá jako výrazné riziko. Zde by mohl nastat i alternativní scénář, který by znamenal pokles HDP o 13,5 %. Jeho naplnění jsme prozatím stále vzdáleni. Někteří členové bankovní rady se ale nechali slyšet, že s výrazným zhoršováním vývoje se bude zvyšovat pravděpodobnost použití nekonvenčních měnových nástrojů. Objevují se názory, že by horší ekonomický průběh mohl způsobit setrvání sazeb na aktuálních úrovních až do konce příštího roku s tím, že následný růst by mohl být o něco rychlejší a prudší,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Na jednání dále zazněly názory na výrazné oslabování české koruny. Znehodnocená koruna může v tuto chvíli představovat ekonomickou podporu pro vývozce, kteří tento efekt v průběhu jara nepocítili kvůli zamrzlému globálnímu trhu. Zároveň si je ČNB vědoma kurzového tlaku na růst inflace, která snižuje kupní sílu obyvatelstva. V případě velkého znehodnocování disponuje banka velkými devizovými rezervami pro případné kurzové intervence na podporu koruny.
Závěrem z akciových trhů
„Průběh září nám ukázal, že americký akciový trh nemusí vždy vévodit prvním příčkám výkonnostních ukazatelů. Svoji zranitelnost ukázaly hlavně velké americké technologické společnosti. Září se tak pro index S&P 500 neslo ve znamení prvních takových meziměsíčních poklesů od období březnových minim. Na závěr měsíce index ztratil téměř 4 %. Přesto se ale jedná o vcelku přijatelný výsledek, kterému napomohl především poslední zářijový týden, kdy trh kompenzoval ztráty. Ještě 23. 9. přitom index S&P 500 čelil propadu ze svého vrcholu z 2. 9. v podobě téměř 10 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Technologický index Nasdaq za stejné období dokonce ztrácel téměř 13 %. V říjnu trhy pro změnu vnímají blížící se americké volby a nejistotu ohledně neúspěšných jednání Evropské unie a Velké Británie. V pátek pak americké akcie stáhla do červených čísel informace, že se americký prezident Trump nakazil koronavirem. Za celý týden ale převážně posílily.
Fincentrum & Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *