CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

07. 07. 2014

0 komentářů

Silnější hospodářský růst spolu s vyššími inflačními tlaky by mohly korunu přimět k růstu

 


 

Zatímco tyto faktory podpořily švýcarskou měnu, širší tržní sentiment byl vcelku pozitivní díky průzkumu PMI zveřejněnému v průběhu týdne, který ukázal na expanzi čínského výrobního sektoru poprvé po 6 měsících stagnace.

Pozornost investorů byla také zaměřena na nejnovější makrodata z USA, která byla v kontrastu s postojem ECB. Euro zahájilo týden na poměrně silné úrovni, o své zisky ale před měnovým zasedáním ECB postupně přišlo, když investoři ze strany centrální banky očekávali holubičí komentáře. Britská libra vykazovala růst vůči většině hlavních světových měn, ve vztahu k americkému dolaru dokonce prolomila 6-leté maximum a vůči euru posílila na 21-měsíční vrchol. Libra čerpala podporu především z lepších ekonomických ukazatelů, které i nadále překračují odhady trhu.

Koruně se během týdne podařilo posílit vůči americkému dolaru na ž-týdenní maximum, avšak ve vztahu k euru se i nadále obchodovala ve velmi úzkém pásmu. Výrobní index PMI nabídl smíšený výhled. Výsledek byl sice pod odhady trhu, ale průměr za 2. čtvrtletí byl nejvyšší od 2. Kvartálu 2011. Kromě jiného subkomponent nových objednávek vykázal růst již 13. Měsíc v řadě. Příznivá zpráva pro korunu byla také bilance běžného účtu, která skončila přebytkem ve výši 1,5 mld. korun. Maloobchodní tržby byly zveřejněny až v samotném závěru týdne, ale s ohledem na nedávné výroky guvernéra ČNB se zdá, že spotřebitelská poptávka je na vzestupu.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude z domácí scény zveřejněna celá řada ekonomických ukazatelů. Obchodníkům s korunou by měly pomoci určit další výhled české ekonomiky údaje v podobě průmyslové výroby, bilance zahraničního obchodu, vývoje nezaměstnanosti a spotřebitelské inflace. Od zahájení intervenčních opatření ČNB proti koruně zaznamenaly ukazatele inflace růst. Míra nezaměstnanosti klesla z 8,6 % na 7,5 % a dále se snižuje, zatímco výrobní sektor akceleroval z červených čísel, ve kterých se držel minulý rok. Silnější hospodářský růst spolu s vyššími inflačními tlaky by mohly korunu přimět k růstu.

REKLAMA

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *