CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

01. 09. 2020

0 komentářů

Srpnový rozpočet ukáže další zhoršení hospodaření, začíná nejistý podzim…

 

Počet nových případů ve Francii a ve Španělsku je opět poblíž dubnových maxim a nové případy rostou i v Německu a v Itálii. A v Česku nově nakažení v některých dnech lámou nové rekordy. Začíná podzim, kdy vlády v Evropě budou připomínat provazochodce na laně, který se opatrně snaží udržet balanc mezi riziky zdravotními a ekonomickými.

Loading



 

Do nové vlny karanténních opatření nikdo nemá chuť. Náklady by byly vysoké. To nám dnes ostatně znovu připomene výsledek státního rozpočtu za srpen – jen do července kvůli útlumu hospodářství propadly daňové příjmy o více než 60 miliard korun a během srpna pravděpodobně díra v rozpočtu dál narostla.

Na konci léta na řadě míst včetně Česka budou utlumeny některé mimořádné programy na podporu firem a domácností. Jakákoliv nová vlna karanténních opatření by tak dopadla na podniky a domácnosti o to tvrdším způsobem. V Česku například dnešním dnem končí firmám plošná ochrana před věřiteli. Firmy v potížích mohou požádat ještě soudy tradiční cestou o ochranu před věřiteli o další tři měsíce měsíce, pak už se ale insolvenčním návrhům nevyhnou. Na druhou stranu řada podpůrných programů včetně kurzarbeitů pokračuje ať už v původní nebo pozměněné podobě zatím dál. Navíc přibývají pomalu programy zaměřené na restart ekonomiky – pokud možno chytrou podporu poptávky. Dobrým příkladem je německý stimulační balík v celkovém objemu okolo 130 miliard eur, který má přímo podpořit investice do digitalizace, dopravní infrastruktury, nových technologií a bez-uhlíkové ekonomiky.

V Česku se zatím na podobné plány spíše čeká a dosavadní poptávkové stimuly – příspěvky penzistům a zrušení super-hrubé mzdy – příliš “chytře” nepůsobí. Smysl by dávalo například urychlení výstavby dopravní infrastruktury nebo rozhýbání systému investičních pobídek, které by mohly firmy s perspektivními projekty rozhoupat k jejich realizaci a zabránit odsouvání investic do “jistějších časů”. Pokud by investiční rozhodnutí odkládali všichni, nemusíme se oněch jistějších a lepších časů ještě dlouho dočkat…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *