CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

04. 08. 2020

0 komentářů

Další výrazné zlepšení PMI v Evropě

 


 

Předběžný odhad HDP indikující hloubku propadu ekonomiky ve druhém kvartále, nicméně bez jakýchkoliv dalších podrobností, je už za námi, ale červnové statistiky z jednotlivých odvětví přijdou na řadu až ve druhé polovině tohoto týdne. Dozvíme se nejenom to, zda pokračoval nákupní boom českých spotřebitelů, ale zejména, zda se firmám v průmyslu a ve stavebnictví začaly opět plnit zakázkové knihy nebo zda spíš jen finalizují dřívější objednávky a vyčkávají – se zaměstnanci na kurzarbeitu – co bude dál. Bude to docela jasný signál nejenom pro sílu nadcházejícího oživení, ale tato informace může vysvětlit, co stojí za zlepšením nálad v ekonomice. Zda je to „pouze“ oddechnutí si po „opadnutí“ první vlny, respektive uvolnění restrikcí, nebo se ekonomika oklepává z korona-šoku rychleji, než jsme si původně představovali. Jak to tedy ve skutečnosti je, můžeme sáhodlouze diskutovat nebo si raději počkat na aktuální čtvrteční čísla.

V každém případě měkké ukazatele za červenec znovu potvrdily lepšící se kondici – nebo spíše náladu – v českém i evropském průmyslu. Český index nákupních manažerů (PMI) sice ještě zůstal pod rozhodnou hranicí 50, nicméně ten německý, francouzský, dokonce italský a španělský je už nad ní. Nejenom že se vrátil na před-koronovou úroveň, ale rovnou atakoval zhruba dvouletá maxima. Znamená to, že tamní firmy očekávají výrazné zlepšení situace v průmyslu, byť dál především pokračují v dokončování dřívějších zakázek a ve snižování zaměstnanosti, neboť příliv nových objednávek ještě stále není dostatečně přesvědčivý. České firmy, podle tohoto průzkumu, dokonce dál čelí poklesu nových zakázek, i když ten už není tak dramatický jako v předchozích měsících. Takže zatím to vypadá stále tak, že za zlepšením českého PMI je spíš náběh dříve omezené produkce a přesvědčení, že další měsíce budou lepší. A o to víc stojí za to sledovat čtvrteční statistiky nových zakázek, a s ohledem na váhu v ekonomice objednávky v automobilovém průmyslu. Už dříve bylo zřejmé, že „díky“ emisní politice EU bude rok 2020 pro automobilky těžký. Po nástupu korona-krize bude možné považovat dvacetiprocentní propad ještě za dobrý výsledek.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *