CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

18. 05. 2020

0 komentářů

Kdo si v Evropě vede nejlépe a kdo nejhůře… Česko uprostřed pelotonu

 

České HDP kleslo už za první kvartál poměrně výrazně (o 3,6 % mezikvartálně). To je sice méně než v nejvíce postižených lokalitách na jihu Evropy – HDP v Itálii pokleslo o 4,7 %, ve Španělsku o 5,2 % a ve Francii dokonce o 5,8 %. Na druhou stranu v Česku je situace viditelně horší než v sousedním Německu, kde HDP pokleslo “pouze” o 2,2 %. Čím to je?

Loading



 

V tuto chvíli to do značné míry může být pouze pozdějším startem karanténních opatření v Německu, kde se COVID do výkonu ekonomiky více “zakousne” až ve druhém kvartále. Opatření ovšem byla i tak ve srovnání s Českem celkově mírnější a jejich rozvolňování v druhém kvartále přicházelo přibližně stejně rychle jako v Česku. Je tedy možné, že celkové kumulativní dopady (alespoň první vlny epidemie) budou v Německu o něco nižší než v Česku.

Ve prospěch toho hraje i rychlejší a masivnější pomoc německého státu. Německá vláda podle dostupných informací připravuje skutečně masivní záchranný balík, který včetně garantovaných úvěrů může dosáhnout až 60 % HDP. Nevadilo by ani tolik, že celkové odhady relativní pomoci v Česku jsou zatím výrazně nižší, jako spíše skutečnost, že v prvních týdnech a měsících je zatím pomoc viditelně pomalejší.
Oproti Španělsku, Itálii a Francii má Česko i Německo zatím dvojí výhodu. Za prvé, celkový průběh pandemie je mírnější a uvolnění v druhém kvartále přichází o něco dříve. Za druhé, ekonomiky německo-českého tandemu jsou více průmyslově orientované, což minimálně v první fázi covidové krize může být paradoxně výhoda. Karanténní opatření totiž některé služby (jako je obchod, doprava, cestovní ruch) doslova vypínají, zatímco na průmysl dopadají negativní dopady více nepřímo (skrze opatrnější útraty spotřebitelů nebo výpadky v subdodávkách). Paříž a Milán žijí daleko více službami než Berlín nebo Mnichov, a proto má v první fázi pandemie zejména francouzská ekonomika výraznější potíže.

Je však otázka, jak to bude dál? Zatímco uvolnění opatření může některé služby skoro automaticky restartovat, dopady do průmyslu mohou být dlouhodobějšího rázu. Opatrnější spotřebitel, osekávání investic a trvalý rozpad některých nadnárodních výrobních řetězců může zanechat trvalé šrámy. Zvlášť když vezmeme v potaz i pokračující negativní dopad čínsko-amerických obchodních válek a brexitu, stejně jako výraznou regulatorní nejistotu v evropském auto průmyslu…, i proto nakonec post-covidové oživení průmyslu nemusí přijít zdaleka tak rychle.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *