CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

14. 05. 2020

0 komentářů

ČNB první test zvládla. Přistoupí k nekonvenční měnové politice?

 


 

V dubnu se spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu oproti loňsku zvýšily o 3,2 %. Ve srovnání s březnovými 3,4 % tak meziroční inflace mírně poklesla. Výrazně zdražovaly zejména potraviny, což nepřekvapí nikoho, kdo se při nákupu trochu rozhlédl v oddělení ovoce a zeleniny. Za tím stojí nejen nižší úroda, ale i problémy se sklizní kvůli nedostatku zahraničních pracovníků. Dalším důvodem je i možná změna stravovacích návyků obyvatel, kteří se v současné době stravují hlavně doma.

Opačným směrem však silně působil pokles cen pohonných hmot, který částečně odrážel nedávný propad cen ropy na světových trzích.

Do budoucna se však dá vzhledem k utlumené globální poptávce a opatřením proti šíření koronaviru očekávat spíše další snižování celkové inflace. Zajímavostí je, že nezvyklý stav, ve kterém se ekonomika nyní nachází, komplikuje i samotné měření vývoje cen. Čeští statistici se podobně jako jejich kolegové ve světě museli potýkat s problémy spojenými se zachycením cen zboží a služeb, které v dubnu nebyly reálně poskytovány.

Nicméně dubnová inflace i očekávání jejího dalšího poklesu jsou víceméně v souladu s nejnovější prognózou ČNB. Současné číslo tak potvrdilo slova guvernéra Rusnoka, že nejbližší vývoj cen by neměl na ČNB vytvářet tlak, aby dále stupňovala uvolňování své měnové politiky. Prvním testem tak prošel nový výhled českých centrálních bankéřů úspěšně.

Otázkou tedy je, jak tento výhled obstojí v konfrontaci s dalšími daty, která postupně odhalí, jak hluboké rány koronavirus české ekonomice skutečně uštědřil. To následně rozhodne o tom, zdali ČNB Česku naordinuje nekonvenční měnovou politiku v podobě devizových intervencí, negativních úrokových sazeb či kvantitativního uvolňování.

REKLAMA

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *