CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

31. 03. 2020

0 komentářů

Akciové trhy ukázaly svoji zranitelnost. V dobách, kdy byly nakažlivé nemoci a předčasná úmrtí běžnou součástí života, byly burzy mnohem odolnější

 


 
  • Akciové trhy se v souvislosti s Covid-19 propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší.
  • Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o cca 17%
  • Jedinou cestou, jak teď ochránit investice, je podle předsedy správní rady fondu Quant inteligentně diverzifikované portfolio a nejméně tříletý investiční horizont.
  • Zkušenosti z vývoje po předchozích pandemiích ovšem dávají investorům velkou naději na rychlé ozdravení trhů po eliminaci šíření nákazy.

 

Reakce trhů na stávající pandemii nového koronaviru je přecitlivělá. Přední americký akciový index S&P 500 se propadl za jediný měsíc o třetinu, podobně významný Dow Jones ztratil ještě více. Historická data z období předchozích pandemií ale ukazují, že tak prudký propad není opodstatněný. A to i přesto, že v tuto chvíli ještě není jasné, do jaké míry se tato pandemie rozšíří a jaký bude její celkový ekonomický dopad. Dokonce i v důsledku Španělské chřipky, která si vyžádala více než 50 milionů životů, se ale S&P 500 v roce 1918 propadl jen o necelou čtvrtinu. Už o rok později se ale vrátil k růstu.

 

Vysokou zranitelnost Wall Street vůči pandemii Covid-19 způsobilo hned několik faktorů, které při podobných situacích v historii buď sehrály menší roli, nebo nebyly přítomné vůbec. „Jde například o neustále se zkracující zpravodajský cyklus, silný vliv sociálních sítí nebo intenzivní propojení globálních dodavatelských řetězců,“ uvádí předseda správní rady investičního fondu Quant Lukáš Foral. Svou roli sehrálo podle Forala i to, že americké akciové trhy byly krátce před vypuknutím pandemie nadhodnocené až o 17 %.

 

Historie dává naději

Další vlna poklesu by přitom mohla ještě přijít. Dosavadní propad je podle Forala způsobený především panikou, kterou pandemie vyvolala a strachem z jejích zdravotních následků. „Otřesy na trhy mohou přijít ale i v souvislosti s ekonomickými dopady v důsledku vládních opatření po celém světě,“ uvádí předseda správní rady fondu Quant. Nejméně jeden důvod k optimismu ale investoři přesto mají. Údaje z období předchozích pandemií totiž ukazují, že se akcie po eliminaci šíření nákazy takřka vždy vrátily k rychlému růstu. Stávající mimořádně prudký pokles tak může znamenat dokonce i příležitost, jak cenné papíry nakoupit za příznivou cenu.

 

Výkonnost indexu S&P 500 po 6 a 12 měsících od eliminace šíření nákazy při předchozích pandemiích

Název onemocnění eliminace šíření nákazy 6 měsíců poté (změna v %)

 

12 měsíců poté

(změna v %)

Pneumonický mor září 1994 8,2 26,3
SARS duben 2003 14,6 20,8
Ptačí chřipka červen 2006 11,7 18,4
Horečka dengue září 2006 6,4 14,3
Prasečí chřipka duben 2009 18,7 36,0
Cholera listopad 2010 14,0 5,6
MERS květen 2013 10,8 18,0
Ebola březen 2014 5,3 10,4
Spalničky prosinec 2014 0,2 -0,73
Zika leden 2016 12,03 17,45
Spalničky červen 2019 9,82 N/A

Zdroj: Dow Jones Market Data

 

Pandemie jsou pro ekonomiku jednou z velkých nepříznivých věcí, jako jsou také války, konce měnových systémů, stoleté povodně či sucho. Pro podobné neočekávatelné šoky, které náhle srazí trhy i ekonomiky dolů se vžil pojem černá labuť. Jde o název odkazující na stejnojmennou knihu Nassima Nicholase Taleba, jež tento fenomén analyzuje. Není sporu, že jedna ukázková černá labuť právě na trhy dorazila. „Existuje jen jedna cesta, jak v takové situaci ochránit investice. Mít diverzifikované portfolio a minimálně tříletý investiční horizont. Musí však jít o inteligentní diverzifikaci napříč geografickými polohami, třídami aktiv i měnami,“ popisuje Foral.

 

Řada investorů si nyní klade otázku, zda v současné době ponechat na akciových trzích peníze, nebo zda dokonce cenné papíry nepřikoupit. Uprostřed šíření Covid-19 ovšem podle Forala není příliš moudré činit jakékoli závěry o příští výkonnosti akciových trhů. Ty reagují velmi rychle na nejistoty a ceny se okamžitě přizpůsobují novým datům. Události jako je pandemie koronaviru by tedy neměly být zkoumány izolovaně, ale měly by být posuzovány společně s ostatními převládajícími tržními podmínkami až s odstupem času.

 

Faktem zůstává, že pandemie přišla v nepříznivém období pro čínskou ekonomiku. Už loni růst čínského HDP zpomalil na 6,1 %, což je byla nejnižší hodnota za téměř 30 let. Co stávající situaci odlišuje od jiných významných propadů trhů, jako byla například krize z let 2008 a 2009, je rovněž její jiný charakter. „Tehdy se téměř zastavil pohyb peněz, dnes naopak ustrnul přeshraniční pohyb lidí,“ vysvětluje Foral.

 

Zůstat v klidu a mít oči otevřené

Akciové trhy se po krizi obvykle odrazí zpět, jako se to stalo i u dřívějších pandemií. Třeba prasečí chřipka z let 2009 a 2010 způsobila podle Světové zdravotnické organizace po celém světě 18 500 úmrtí, údaj však zahrnuje jen oběti, u nichž nákazu prokázaly testy. Některé studie naznačují, že úmrtí ve spojitosti s virem H1N1 mohlo být ve skutečnosti 10-15x více. I přes takto rozsáhlé následky index S&P 500 během šesti měsíců po eliminaci šíření nákazy zhodnotil o 18,7 % a během jednoho roku přidal dokonce 36 %.

 

Pokud se Covid-19 bude i nadále šířit podobně jako jiné virové pandemie, počet potvrzených případů prudce poroste po dobu dalších osmi až deseti týdnů. Pak se počet nově infikovaných pravděpodobně začne snižovat až do přelomu jarních a letních měsíců. Postupně se obnoví cestovní ruch, restartují spotřebitelské výdaje a už ve třetím čtvrtletí by mohlo přijít ekonomické oživení.

 

I proto by teď investoři neměli stahovat peníze ze svých pozic. Klíčové je zůstat v klidu, nespěchat, držet dlouhodobý investiční horizont a věřit diverzifikaci. „Obnovení akciového portfolia z dramatických poklesů nicméně může chvíli trvat. Nedoporučuji sledovat trhy každý den, pokud to není vaše práce. Určitě se ale vyplatí mít oči otevřené i pro nové investiční příležitosti, jež se s výprodeji na trzích zpravidla pojí, uzavírá Foral.

 

Tisková zpráva Investičního fondu Quant

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *