CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

24. 02. 2020

0 komentářů

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

 

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak podniky očekávají zvýšení poptávky v nejbližších třech měsících a zrychlení výroby v průběhu následujícího půlroku. Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou tato očekávání realistická s ohledem na potenciální riziko zamrzávání mezinárodního obchodu v důsledku šíření koronaviru, a tak je prozatím budeme brát spíše s určitou rezervou.

Loading



 


Zatímco v průmyslu se nálada zlepšuje, ve stavebnictví jde vývoj opačným směrem. Nálada stavebníků v posledním měsíci poklesla, a to především v důsledku slabší současné poptávky i té očekávané v horizontu šesti měsíců.

Výrazný obrat nálady nastal v obchodě, kde jsou firmy nejoptimističtější za posledního půldruhého roku. Zřejmě pochopily, že spotřebitelská poptávka zůstává nadále silná a nic na tom nezmění ani nebližší měsíce. Nakonec mzdy rostou solidním tempem, nezaměstnanost zůstává v blízkosti minima a ani nálada mezi spotřebiteli není rozhodně nijak negativní, byť se v posledních měsících postupně snižovala. Důvodem jsou především obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, nikoliv však té vlastní. Lidé stále více berou v úvahu zprávy o potenciálním ochlazení ekonomického růstu, nicméně nepřipouštějí si, že by se jich to mělo přímo dotknout. Proto neroste ani strach z nezaměstnanosti a to co vstupuje do popředí, je spíše obava z rostoucí inflace.

I když důvěra spotřebitelů znovu poklesla, výraznou změnu chování spotřebitelů nepřinese. Dál proto počítáme s mírným růstem maloobchodních tržeb a s tím, že spotřeba domácností zůstane hlavní hybnou silou ekonomického růstu v letošním roce. V každém případě se však vyšší inflace postará o to, aby reálný růst spotřeby – a rovněž tržeb obchodníků – byl letos pomalejší než v roce 2019.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *