CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

06. 02. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Zprávy o výkonu průmyslu za loňský prosinec přinesly zklamání

 

Zprávy o výkonu průmyslu za loňský prosinec přinesly zklamání, a to jak na straně výroby, tak objednávek.
Průmyslová výroba v prosinci klesla navzdory meziročně vyššímu počtu pracovních dní.
Na objednávkách se pak nepříznivě podepsal především propad zakázek ze zahraničí, slabé byly ale i tuzemské objednávky.
Data za prosinec je ale dobré brát s určitou rezervou v souvislosti s vlivem vánočních svátků na čerpání dovolených a na omezování výroby.

Loading



 


Průmyslová výroba v prosinci klesla meziročně o 0,9 %, když trh očekával růst 1,7 %.
Loňský prosinec měl přitom oproti prosinci 2018 výhodu jednoho pracovního dne navíc: po očištění o tyto kalendářní vlivy výroba vykázala meziroční pokles dokonce o 3,4 %.
Hlavním tahounem poklesu byla výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

V případě prosince ale vždy dokáže zaúřadovat načasování vánočních svátků a s nimi spojených dovolených, v tomto smyslu je rozumné brát čísla za prosinec s určitým nadhledem.
I tak je ale zřejmé, že ani v závěrečném měsíci loňského roku se v tuzemském průmyslu žádné oživení nekonalo.

Osobně je pro mě zklamáním propad nových zakázek ze zahraničí meziročně o 3,7 %.
Zde je opět otázkou, nakolik se na objednávkách negativně projevily vánoční svátky, každopádně ale tento údaj bohužel dobře koresponduje s výrazným poklesem objednávek v německém zpracovatelském průmyslu, tak jak jej hlásí prosincová statistika zveřejněná dnes ráno.

Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,4 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní činil celoroční pokles dokonce 0,5 %.
Na tuzemské výrobce v průběhu celého loňského roku dopadal útlum průmyslové výroby a objednávek pozorovaný v západní Evropě a především pak v Německu.
Průzkumy sentimentu naznačují, že aktivita v tuzemském průmyslu i nadále klesá, tempo poklesu se ale na počátku letošního roku dle všeho zmírnilo, což by mělo platit o výrobě i nových objednávkách.
Pro výhled na letošní rok platí, že výkon tuzemského průmyslu bude záviset především na vývoji vnějších podmínek, tedy na situaci v mezinárodním obchodě a na růstu světové ekonomiky obecně.

Letos bude opět důležitý vývoj obchodních vztahů na ose USA-Čína.
Pro náladu v evropském průmyslu bude důležité i to, jak se bude vyvíjet vyjednávání o nastavení obchodní dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, jež by měla začít platit od roku 2021.

REKLAMA

Ve výhledu na rok 2020 očekávám růst tuzemské průmyslové výroby zhruba v pásmu 1 % až 2 %, spíše ale blíže úrovni 2 %.
Klíčové bude, zda dojde k oživení aktivity v západoevropském průmyslu.

Prosincová data z tuzemského průmyslu jsou samy o sobě špatnou zprávou pro korunu.
Česká měna ale na zprávy z průmyslu bezprostředně nijak nereagovala a drží se mírně nad úrovní 25,05 za euro.
Koruna je tlačena k posílení lepšícím se sentimentem na globálních finančních trzích a z pohledu domácích faktorů pak měna spíše očekává dnešní rozhodnutí ČNB o úrokových sazbách a zejména pak následnou tiskovou konferenci bankovní rady.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *