CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

21. 08. 2013

0 komentářů

Před evropskými bankami stojí obrovské škrty

 


 

Celková hodnota aktiv, kterých se bude potřeba zbavit, je však razantně vyšší. V součtu budou muset evropské banky včetně těch regionálních redukovat svá aktiva o 3,2 bilionu eur do roku 2018. Tato transformace tak bude mít za následek naplnění bankovních pravidel podle dohody Basilejského výboru pro bankovní dohled Basel III. Největší zátěž ponesou menší banky. Tento krok samozřejmě vyvolává obavy z negativního vlivu na množství poskytnutých půjček. To by mohly odnést hlavně menší a střední společnosti případně podnikatelé.

Banky eurozóny již snížily rozvážné účty od května 2012 od 2,9 bilionu eur. Zatím tato transformace probíhala pomocí neobnovování velké většiny úvěrů, odkupem derivátových smluv nebo prodejem některých podniků. Deutsche Bank nedávno přišla se zprávou, že v příštích dvou a půl letech plánuje snížit svůj majetek o pětinu. Nezaostává ani další gigant banka Barclays, která oznámila redukci v rozmezí 65 až 80 miliard liber.

Evropské banky vlastní v součtu 32 bilionu eur, což je trojnásobek hrubého domácího produktu eurozóny. To vyvolává opodstatněné donucovací kroky ke snižování majetku, avšak někteří kritici těchto reforem hovoří o přílišném soustředění se na velikost bank a přehlížení pákových mechanismů uvnitř bank. Banky se tak po snížení kapitálu mohou dostat do nezáviděníhodné situace, kdy nebudou mít dostatek kapitálu k tomu, aby mohly chránit své rizikovější obchody bezpečnými investicemi. Může se tak stát, že budou-li chtít banky v budoucnu zvýšit výnosy, tak budou nuceny favorizovat rizikové obchody.

Neustálá koncentrace na snižování zadluženosti vedla také k tomu, že evropské finanční instituce emitují momentálně rekordně málo dluhopisů. Bankám se také velmi dobře daří splácet peníze, které jim v době krize půjčila Evropská centrální banka, paradoxem však zůstává, že v zemích jako je Španělsko se podnikatel nemůže dostat k úvěru. Kombinací pokračující recese a odhodláním snižovat zadluženost, se tak může snadno stát, že banky přestanou půjčovat peníze a hospodářská konjunktura zůstane v nedohlednu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *