CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

02. 07. 2013

0 komentářů

V průmyslu se blýská na lepší časy

 


 

Index nákupních manažerů, který tradičně stojí na pomezí mezi takzvanými tvrdými a měkkými daty, se v červnu zlepšil již třetím měsícem v řadě. Druhé letošní čtvrtletí tak zakončil na průměrných 50,2 bodu, čili o 2,3 % silnější než v předchozím čtvrtletí. Úspěšný je i v porovnání s minulým rokem, oproti kterému si polepšil o 2,7 %.
Nejlepší předzvěstí do budoucna je ale pohled na všechny klíčové oblasti, které ukazatel sleduje.

Zpracovatelé zvýšili výrobu, přijali více nových zakázek a díky tomu mohla růst i zaměstnanost. České výrobky vzbudily nový zájem především na zahraničních trzích (zahraniční nové zakázky vzrostly nejrychlejším tempem od října 2011), v eurozóně totiž obdobný ukazatel taktéž vzrostl.

Dařilo se Francii, Itálii i Španělsku, naopak Německo představuje vadu na kráse nejenom evropských dat, ale i vyhlídek pro české průmyslníky.
Hodnocení podmínek nákupními manažery by se mohlo postupně projevit i na klasických průmyslových datech.

Květnová čísla nebudou v tomto směru ještě pravděpodobně skvostná, protože prodej automobilů v Evropě byl po relativně příznivém dubnu opět slabý (nejhorší květen za posledních 20 let), nicméně červen by mohl být odrazovým můstkem pro lepší zítřky.
Stát vydělal za první letošní pololetí bezmála 550 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 9%. V plnění plánu je tak v tomto směru rozpočet za půlkou cesty, což je podstatně lepší výsledek než v minulém roce. Příjmy z drtivé většiny podpořily peníze z rozpočtu EU, které meziročně vzrostly o necelých 33 mld. Kč.

Druhou oblastí, které se daří, je povzbudivý výběr daně z přidané hodnoty. Zvýšení sazeb o jeden procentní bod se projevilo k meziročnímu růstu inkasa o 12,1 mld. Kč (13,1 %). Ačkoliv výdaje státu překonaly příjmy o 31,5 mld. Kč, je schodek státního rozpočtu více jak dvakrát nižší než loni. Jak už bylo naznačeno, dopomohla k tomu především příjmová strana.

REKLAMA

V samotném červnu bylo hospodaření státu přebytkové (8,3 mld. Kč).

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *