CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

10. 04. 2012

0 komentářů

Skutečný důvod, proč Microsoft, Dell a Apple hromadí hotovost

 


 

A tady jsou důvody, proč se firmy nemají k vyplácení peněz: 

Výdělky amerických firem ze zahraniční podléhají mnohem nižší dani, než by činila v USA (35 procent). A pokud dceřinné firmy posílají hotovost zpátky do vlasti, ta podléhá dani určené rozdílem americké a místní daňové sazby. Proto je pro některé firmy posílání peněz zpátky do Spojených států celkem drahé.

Oč tu tedy běží? Velká část z těchto firem je přehnaně kritizována kvůli tomu, že nenavyšují dividendy. To by však mohlo vést buď k dividendám vypláceným na dluh nebo zbytečné destrukci hodnoty akcií. Microsoft například v letech 2008 až 2011 navýšil svůj dluh z nuly na 12 miliard a podobná situace je i v případě Dellu. Také jeho akionáři se hlasitě ozvali a domáhali se dividend. Společnost se však místo toho zaměřila na zpětný odkup svých akcií. 

Na grafu č. 1 je pět velkých technologických firem a jejich pokladní hotovost. Je zřejmé, že zůstatky většiny z těchto společností převyšují 20 procent jejich tržní kapitalizace. Mezi nimi vyniká Dell s hodnotou přes 50 procent. Zaměřil jsem se také na to, kolik hotovosti mají firmy zhruba na svých zahraničních účtech a jak se na celkové hotovosti orientačně podílí zahraniční operace. Pokud vezmeme jako zastupující veličinu procentuální vyjádření provozního zisku, který není ze Spojených států, pak vidíme, kolik hotovosti zhruba pochází ze zahraničí a je tedy zdaněno méně. Díky tomuto přístupu opět vidíme, kolik zisků/hotovosti společnosti Dell pochází ze zahraničí.
saxo-041012-01

Většina z těchto firem zklamala své investory, protože jim vyplácí nízké částky. Proto je zajímavé sledovat, jak dlouho by byly tyto společnosti schopné vyplácet dividendy a zároveň vykupovat své akcie bez šáhnutí do zatím nezdaněných zásob zahraniční hotovosti.

REKLAMA

Microsoft a Apple vyplácí v dividendách významnou část svého amerického cashflow, u obou je to kolem 80 procent. Microsoft však byl mnohem agresivnějším během svého programu zpětného odkupu akcií. Je tak pravděpodobné, že Microsoft sklouzne do většího dluhu, aby mohl pokračovat v rozsáhlém zpětném odkupu. V tom případě by mu hotovost na domácích účtech mohla dojít za méně než dva roky (ačkoliv moje výpočty počítají kvůli zjednodušení s nulovým růstem amerického HDP). A to je hlavním důvodem, proč společnosti nenavyšovaly své dividendy ale spíše se rozhodl pro zpětný odkup. Pokud je dividendový program nastartován, není jednoduché ho jen tak ukončit. Zpětný odkup ale takovou nevýhodu nemá.
saxo-041012-02

I když to může vypadat, že tyto bohaté firmy jen tak bezdůvodně hromadí hotovost, ve skutečnosti jen šetří na daních. A jestliže se rozhodnete do těchto firem investovat, nečekejte na výplatu 5 procent v dividendách. Pokud Spojené státy nezmění svůj daňový systém, nejspíše se nedočkáte.

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *