CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

15. 08. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Výhled Fidelity International pro akciové trhy ve 3Q 2018

 

Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici. Ačkoliv křivka trhů je v roce 2018 spíše plochá, trhy prokázaly odolnost a znovu získávají hodnoty, o které přišly v důsledku volatility na začátku roku. Průměrný růst EPS vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí i co se týká Asie, a to i navzdory rostoucím výnosům v USA a rostoucím rizikům v Číně.

Loading



 

Globální ekonomika vysílá o své současné kondici protichůdné signály. Existují argumenty pro i proti rizikové situaci. Po strmém růstu výnosů je však nutné si uvědomit, že v mnoha oblastech nyní existuje řada potenciálních negativních faktorů. Ty mohou reálně zastínit solidní momentum, které lze pozorovat od začátku roku 2017, a vést ke zvýšené volatilitě.

Pozornost analytiků Fidelity International je věnována zejména omezení likvidity ze strany centrálních bank. Z kvantitativního uvolňování profitovala všechna aktiva a důsledky změny přístupu bank není snadné předvídat. Obchodní války, politická rizika a vyšší cena ropy mohou potenciálně vést k růstu inflace a ovlivnit dění na trzích. Klíčový indikátor Fidelity International nepředvídá okamžitý konec globálního cyklu, ale naznačuje, že úroveň růstu bude v příštích měsících výrazně pod trendem.

„Výhled je velmi vyvážený, ale budeme během léta pozorně sledovat trhy a nová data,“ říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Že se mohou investoři nechat ukolébat ukázala okamžitá změna ocenění rizika na evropských periferních trzích po květnových politických otřesech v Itálii. „Považujeme proto za přínosné omezit v tuto chvíli expozici vůči riziku, protože se blíží konec aktuálního cyklu. Nejsme přehnaně pesimističtí, ale v tuto chvíli dáváme přednost tomu, že s sebou za slunného dne budeme zbytečně nosit deštník, než abychom situaci podcenili a zmokli v těch nejlepších šatech,“ shrnuje Adam Lessing.

 

REKLAMA

Akcie podle Fidelity International vstoupily do fáze konsolidace. O tom, co bude mít hlavní vliv na dění na trzích, rozhodne vzájemné soupeření solidních fundamentů a růstu zisků na jedné straně a zpřísňování politik centrálních bank, politická rizika a obchodní války na straně druhé. Výsledkem bude podle Fidelity Interrnational prostředí s vyšší volatilitou, které může vést k nárůstu rizika, ale zároveň může představovat příležitosti způsobené nesprávným odhadem ocenění ze strany trhu.

V USA se likvidní podmínky utahují, zatímco v Evropě a v Japonsku jsou stále ještě poměrně uvolněné. Střednědobý výhled pro USA zůstává silný vzhledem ke slušným korporátním výnosům, příznivému makroprostředí, silným datům z trhu práce i rostoucím kapitálovým výdajům. „Malá skupina technologických akcií e i tento rok v táhne trh, avšak tuto situaci vnímáme jako nezdravou. V tuto chvíli se řada účastníků trhu neodváží investovat jinam, ačkoliv už nyní zaznamenáváme, že to vytváří nesprávná ocenění,“ doplňuje A. Lessing z Fidelity International.

Zajímavá jsou ekonomická data a politický vývoj v Německu, protože bez silného Německa bude vypadat Evropa dost vratce.

Čína si žádá ostražitost, protože jakékoliv zpomalení bude mít vliv na zbytek Asie. „Zaznamenáváme hromadící se rizika v Číně – rostoucí riziko defaultu v druhém čtvrtletí, napjatá situace v mezinárodním obchodě a zpřísňování finančních podmínek v důsledku omezování domácích úvěrů. Výsledkem toho je pokles akciového trhu a znehodnocování juanu. V příštích čtvrtletích očekáváme postupné zpomalování, avšak v tuto chvíli se ekonomika zdá celkem silná a ve středním období nemáme obavy,“ dodává Lessing.

REKLAMA

V Asii ale analytici zaznamenali optimismus, a to navzdory růstu výnosů v USA. Ačkoliv dopad obchodní války by měl z ekonomického hlediska být spíš malý, růst nejistoty s tím související už v tuto chvíli způsobuje změny v náladách investorů.

„Navzdory této nejistotě, jsme se posunuli k neutrálnímu výhledu v oblasti akcií, což je první změna od roku 2009. Cítíme, že dramatické přehodnocení situace u akcií je nepravděpodobné a je zde možnost, že náš postoj vůči akciím se opět změní ještě před koncem letošního roku,“ shrnuje Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *