CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

09. 05. 2018

0 komentářů

Jáč: Česká ekonomika nezopakuje loňský silný růst HDP (4,6 %)

 

Saldo zahraničního obchodu se v březnu meziročně zhoršilo třetí měsíc v řadě, negativní vliv má především meziroční vývoj salda obchodu s motorovými vozidly. Meziroční propad hlásí vývozy i dovozy, v případě března jde ale velká část tohoto poklesu nepochybně na vrub nižšího počtu pracovních dní. Nicméně, letošní první čtvrtletí bylo také ve znamení slabších čísle o průmyslových objednávkách a průmyslové výrobě v Německu a bude důležité, zda data z Německa v dalších měsících v tomto ohledu naznačí zlepšení.

Loading



 


Zpomalení tempa růstu vývoz a dovozů či dokonce přímo jejich meziroční pokles by byl významným signálem, že tempo růstu české ekonomiky zpomaluje. Nicméně, data za březen je v tomto ohledu skutečně nutné brát s rezervou, neboť zde zaúřadoval jednak nižší počet pracovních dní a také načasování velikonočních svátků.Průzkumy vesměs naznačují, že aktivita v tuzemském průmyslu i nadále roste, což by mělo být ve druhém čtvrtletí patrné také na statistice zahraničního obchodu, včetně exportů.

Zároveň ale data za letošní první čtvrtletí naznačují, že česká ekonomika nezopakuje loňský silný růst HDP (4,6 %). Osobně očekávám, že růst HDP za celý rok 2018 zpomalí pod úroveň 3,5 %.

Detailní pohled na vývoj zahraničního obchodu hlásí, že saldo obchodní bilance se meziročně zhoršilo především u obchodu s motorovými vozidly. Při pohledu na mapy našich hlavních exportních trhů stojí za zmínku výrazný pokles exportů do Německa a Slovenska, a také do Spojeného království a USA. Saldo obchodu se zhoršilo především u obchodu s členskými ekonomikami Evropské unie – v tomto ohledu stojí za zmínku Německo, ale také Spojené království.

Celkově lze konstatovat, že vývoj salda zahraničního obchodu zůstává příznivý, navzdory meziročnímu poklesu přebytku, jenž byl v letošním prvním čtvrtletí. Za celý letošní rok se nicméně přebytek zahraničního obchodu zřejmě sníží z úrovně 149 miliard korun, jež byla v národním pojení vykázána v roce 2017. Celoroční přebytek by přesto měl být letos i tak výrazný, zhruba v intervalu 120 až 130 miliard korun. Za zhoršením salda budou jak ceny komodit (ropa), tak o něco slabší růst poptávky v eurozóně, kombinovaný s i nadále velmi silnou domácí poptávkou v české ekonomice a s posílením koruny.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *