CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

16. 02. 2018

0 komentářů

Navzdory zveřejnění důležitých statistik koruna prožila klidný týden

 

Statistický úřad tento týden zveřejnil dva důležité údaje z domácí ekonomiky. Lednová inflace v souladu s naším očekáváním zvolnila na 2,2 %. Překvapila nás ale struktura cenového růstu. Nižší totiž byla zejména jádrová inflace, zatímco vyšší dynamikou nás překvapily ceny potravin. Více jsme na toto téma napsali zde: http://bit.ly/2F4lHZL.

Loading



 

Český HDP podle předběžného odhadu ČSÚ v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl pouze o 0,5 %. To je výrazně slabší tempo, než jaké zaznamenaly středoevropské protějšky domácího hospodářství. Nicméně díky velmi silné dynamice v první polovině roku 2017 se meziroční růst vyšplhal na slušných 5,1 %. Zaměstnanost zůstala mezičtvrtletně beze změny. Meziročně byla o 1,5 % vyšší. Více jsme o vývoji HDP napsali zde: http://bit.ly/2Cpdfla.

Navzdory zveřejnění důležitých dat z domácí ekonomiky byl vývoj kurzu koruny poměrně klidný. Větší část týdne se pohyboval v úzkém koridoru blízko 25,37 CZK/EUR. Ke konci týdne domácí měna mírně posílila na 25,32 CZK/EUR. Polský zlotý pozvolna posiloval v průběhu celého týdne, když přidal 0,6 % a své obchodování zakončuje na 4,161 PLN/EUR a o 0,2 % si polepšil i maďarský forint, který se obchoduje za 311,5 HUF/EUR.

Euro ke konci týdne na chvíli prorazilo nad 1,25 USD/EUR

Zatímco evropská data v uplynulém tomto nového nepřinesla, když vesměs potvrzovala již dříve známé výsledky, americká čísla překvapovala jak pozitivně, tak negativně. Cenový růst za leden byl o něco vyšší, než očekávala většina tržních analytiků. Výraznější zrychlení jsme zaznamenali v jádrové složce. Po hlubším prozkoumání se však ukázalo, že zdražovaly spíše položky, u kterých se dá brzy předpokládat korekce. Zveřejněná čísla tedy nemění náš výhled, že jádrová inflace v průběhu první poloviny roku vyšplhá na 2 %, ale na této hladině se ve zbytku roku neudrží a znovu se vydá k nižším hodnotám.

REKLAMA

Data z americké reálné ekonomiky ukázala na zpomalení růstové dynamiky na začátku roku. Zklamání přinesly jak maloobchodní tržby, tak průmyslová produkce. Nejednalo se však o výrazné propady, ale spíše o mírná zaváhání.

Společná evropská měna se tento týden po krátké pauze znovu rozhodla posilovat. Od pondělního do pátečního rána přidala proti dolaru skoro 2,5 % prorazila hranici 1,25 USD/EUR. Nad ní se ale neudržela dlouho, když dnes v průběhu evropské obchodní seance mírně zkorigovala na 1,243 USD/EUR. I tak si ale tento týden připisuje proti dolaru úctyhodných 1,5 %.

VIKTOR ZEISEL

Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *