Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Vyhněte se dlouhodobým vkladům. Inflace poroste

Vyhněte se dlouhodobým vkladům. Inflace poroste

Krátkodobé vklady nenabízejí téměř žádné zhodnocení. Konzervativní investoři tak mohou podlehnout touze uložit peníze na delší dobu a aspoň něco vydělat. Prognóza ČNB ale hovoří jasně: Nedělejte to, proděláte!

Česká národní banka (ČNB) v pátek zveřejnila Zprávu o inflaci III/2016. Ta přináší pro střadatele důležitý signál: Neinvestujte dlouhodobě na pevný úrok. ČNB očekává úspěch své měnové politiky vedoucí k růstu inflace k inflačnímu cíli – a s tím porostou i úrokové sazby. Kdo si dnes zaváže peníze na dlouhou dobu s fixním výnosem, dá své úspory všanc zubu inflace a bude jen zpovzdálí přihlížet rostoucím úrokovým sazbám.

Jedná se pochopitelně o prognózu, výhled. Nemusí vyjít. Nicméně Česká národní banka dělá vše pro to, aby svého cíle dosáhla. „Podle prognózy se celková i měnověpolitická inflace v nejbližším období začnou zvyšovat a na horizontu měnové politiky mírně přesáhnou 2% cíl. Během roku 2018 se pak inflace bude shora navracet k cíli,“ uvádí ČNB ve Zprávě o inflaci. Důvodem růstu inflace bude přitom zejména růst mezd a ceny kapitálu.

Graf 1: Prognóza celkové inflace

zprava-o-inflaci-iii-2016-01

Zdroj: ČNB, Zpráva o inflaci III/2016

Do cílového inflačního pásma by se inflace měla dostat a překročit 1 % již ve IV. čtvrtletí 2016, tedy za pár měsíců. Počátkem příštího roku by se dokonce měla přehoupnout přes inflační cíl 2 %. ČNB sice věří, že se pak bude navracet zpátky, ovšem nabídkový šok ze zahraničí by ji mohl utrhnout ze řetězu a vystřelit k výšinám. Vždyť i současná nízká inflace je důsledkem „dovozu“ nízkých cen ze zahraničí.

„Příčinou takto nízké inflace jsou nadále pozitivní nabídkové šoky ze zahraničí. Ty se projevují obnoveným poklesem cen potravin a regulovaných cen i propadem cen pohonných hmot, který se však již začal zmírňovat,“ uvádí ČNB.

V okamžiku růstu inflace centrální banky zvyšují úrokové sazby, což se promítne i na finančních trzích. Do poloviny příštího roku by měl být ale klid. „Prognóza předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni do poloviny roku 2017. To odráží předpoklad ponechání 2T repo sazby na úrovni technické nuly a zachování aktuální výše úrokové prémie na peněžním trhu ve stejném období,“ potvrzuje ČNB.

Druhá polovina příštího roku už ale bude ve znamení růstu úrokových sazeb. „S prognózou je poté konzistentní nárůst tržních úrokových sazeb ve druhé polovině roku 2017 a jejich další mírné zvyšování v roce 2018,“ doplňuje ČNB. Úrokové sazby mezibankovního trhu 3M PRIBOR by se měly k začátku roku 2018 přiblížit 2 %. Aktuálně se přitom pohybují na úrovni 0,29 %. To dává poměrně zajímavý prostor k růstu (nominálních) výnosů.

Graf 2: Prognóza vývoje úrokových sazeb

zprava-o-inflaci-iii-2016-02

Zdroj: ČNB, Zpráva o inflaci III/2016

Úrokové sazby pro drobné klienty pravděpodobně neporostou tak rychle, jak poroste cena peněz na mezibankovním trhu. Některé banky v současné době klienty přeplácí – dávají jim vyšší úrokové sazby, než za kolik by si mohly půjčit peníze u jiných finančních institucí. Pravděpodobným scénářem bude tedy spíše pozvolné navyšování úrokových sazeb (např. spořicích účtů), které bude za mezibankovními sazbami zaostávat. A banky se budou „léčit“ ze současných utrpěných ztrát, kdy pokles sazeb pro klienty významně zaostával za mezibankovním trhem.

Na druhou stranu nelze vyloučit i (dle mého názoru méně pravděpodobný scénář) tvrdého konkurenčního boje, kdy některé banky budou zvyšovat úrokové sazby rychleji s cílem získání nových klientů.

Kde se ale nárůst úrokových sazeb projeví téměř okamžitě, jsou hypotéky s variabilními sazbami. U nich se klienti při Českou národní bankou předpokládaném růstu úroků mohou těšit na poměrně rychlé zdražení přibližně o 1,5 procentního bodu – tedy přibližně na dvojnásobek současných variabilních sazeb.

Anketa

Považujete prognózu ČNB ve Zprávě o inflaci III/2016 za realistickou?

Rozhodně ano. (5)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (13)
 
Rozhodně ne. (8)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 44 čtenářů

Vyhněte se dlouhodobým vkladům. Inflace poroste >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Česká národní banka

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Banky

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48

Patrik Nacher | 14.02.2017 00:00 Stereotyp o deflaci

Dnešní doba je vskutku zábavná. Na jedné straně se mají stereotypy bořit. Jakkoliv je otázkou, co je a co není stereotyp, kdo to určí a definuje, každopádně se s oním bořením roztrhl doslova pytel.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 31.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Daňové úniky a offshore bankovnictví

Daňový ráj se může stát i noční můrou. Pokud chcete před daněmi a mocí daňových úředníků utéct do daňového ráje, pak si to raději rozmyslete. I když třeba na daních něco ušetříte, pravděpodobně narazíte na finanční žraloky, kteří se o peníze odkloněné do zahraničí rádi postarají. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 30.01.2017 00:00 Petr Žabža: S pravidelným investováním neotálejte

Investice do fondů nabízených v České republice nepřestávají růst. Stále populárnější jsou také pravidelné investice. „Pravidelné investice by měly tvořit základ portfolia každého investora a s jejich začátkem není třeba otálet,“ říká ředitel investiční produktů ING Bank Petr Žabža, který v lednu 2017 přešel do ING Bank ze společnosti Patria Finance. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Banky

24.02.2017 16:08 Bankéřů ubývá a bude hůř

Technologické inovace mění finanční sektor. V příštích deseti letech může podle studie Citigroup přijít o práci ve finančních službách v Evropě a USA zhruba 1,7 milionu lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 11:53 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Píšeme na Investujeme.sk: Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:25 Česká národní banka má novou ředitelku dohledu nad finančním trhem

Stala se jí Zuzana Silberová, která pracuje pro Českou národní banku od roku 1994. Náměstkyní ředitele této sekce se stala již v roce 2008 a jejím řízením byla dočasně pověřena od 13. ledna 2017.   Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 14:48 Centrální banka Německa měla loni rekordně nízký zisk

Nejnižší zisk za posledních 12 let měla loni německá centrální banka, která musela odložit více rezerv proti případným ztrátám z nákupů dluhopisů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (145)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1292)
 Celkem hlasovalo 1452 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Banky za posledních 14 dní

Patrik Nacher | 14.02.2017 00:00 Stereotyp o deflaci

Dnešní doba je vskutku zábavná. Na jedné straně se mají stereotypy bořit. Jakkoliv je otázkou, co je a co není stereotyp, kdo to určí a definuje, každopádně se s oním bořením roztrhl doslova pytel.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »