CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

14. 12. 2016

0 komentářů

Jak vhodně investovat peníze před koncem roku? Poradíme vám

 


 

1. Penzijní připojištění

Pokud si platíte penzijní připojištění, máte možnost snížit si základ daně z příjmu až o 12 000 korun a ušetříte tak 1 800 korun. Abyste však této maximální výše dosáhli, musíte naspořit 24 000 korun. Využít však můžete i nižší daňové zvýhodnění. „Abyste mohli využít nižších daňových úlev, je třeba naspořit více než 12 000 korun ročně,“ uvádí Andrea Kleinová.

Pokud jste tak neučinili během roku, penzijní připojištění nabízí možnost učinit před koncem roku jednorázový vklad. Do 31. prosince tak můžete na daný účet vložit chybějící částku, abyste na daňové odpočty dosáhli.

Andrea Kleinová však upozorňuje, že tento jednorázový příspěvek nebude mít vliv na výši státního příspěvku, který se odvíjí od měsíčních plateb. „Minimální výše měsíčního vkladu potřebná k tomu, abyste od státu získali příspěvek, je 300 korun. V takovém případě pak od státu obdržíte 90 korun. Maximální výše příspěvku je pak 230 korun při měsíčním vkladu 1000 korun,“ dodává Kleinová.

Od roku 2017 pak dojde u penzijního připojištění k úpravě a nově bude možné od základu daně odečíst až 24 000 korun. Ideální částkou ke spoření tedy budou 3 000 korun na místo stávajících 2 000 korun.

REKLAMA

2. Stavební spoření

Možnost jednorázového příspěvku máte i u stavebního spoření. Na rozdíl od penzijního připojištění zde však není možné využít daňových úlev. Nicméně ročně můžete od státu získat 10% z vložených peněz. „Výši tohoto příspěvku můžete ovlivnit jednorázovým vkladem. Není totiž rozhodující, zda peníze vkládáte průběžně během jednotlivých měsíců či zda učiníte jednorázový vklad,“ uvádí Andrea Kleinová. Maximální výše této podpory pak činí 2 000 korun, které získáte v případě, že za rok uložíte na stavebním spoření částku ve výši 20 000 korun. Stejně jako u penzijního spoření pak musí být na příslušném účtu připsána do 31. prosince.

3. Životní pojištění

K životnímu pojištění stát nevyplácí žádný příspěvek ani podporu. Nicméně máte zde možnost snížit si základ daně z příjmu. „Odečíst si můžete platby za životní pojištění až do výše 12 000 korun a ušetříte tak 1 800 korun,“ uvádí Kleinová. Jestliže jsou vaše platby během roku nižší než 12 000 korun, máte možnost částku na konci roku doplatit.

REKLAMA

Andrea Kleinová zároveň upozorňuje i na to, že pokud jste uzavřeli více smluv k životnímu pojištění, částky pro odpočet se sice sčítají, ale stále platí stanovené maximum 12 000 korun.

Pro uplatnění odpočtu je pak nezbytné, aby byl pojištěný zároveň pojistníkem. Zároveň musí být ujednáno, že umožnění výběru je možné až po 60 měsících od uzavření smlouvy a zároveň také nejdříve v roce, kdy pojištěný dosáhne 60 let. Smlouva také nesmí umožňovat průběžný výběr.

Obdobně jako u penzijního připojištění i u životního pojištění dojde od roku 2017 k úpravě a od základu daně bude možné odečíst platby za životní pojištění až do výše 24 000 korun.

Tisková zpráva: Baker Tilly

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *