Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká

Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká

Závěr kalendářního roku je žní pro předpovědi na rok příští. Nejinak tomu je i letos. Saxo Bank se svými kontroversními předpověďmi snaží především zaujmout. Jak moc se spletla pro rok 2016 a co vkládá do vínku roku 2017?

Nabízet předpovědi ze „středního proudu“ a většinou správné ničím významným nezaujme. Analytik s tímto konzervativním přístupem zapadne v moři šedi a nikdy nevynikne. Zato nabízet možnosti, které možná nejsou tak pravděpodobné, ale dokáží překvapit – to může analytika přinést až na vrchol slávy. Musí mu ale občas něco vyjít.

Jedním z analytiků nabízejících kontroversní pohled na svět je Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Již tradičně vydává „Šokující předpovědi Saxo Bank“, tentokrát pro rok 2017. Jejich hlavním záměrem je nepochybně zaujmout. Mohou ale přinést i kus reality?

Šokující předpovědi 2016: Trefy a minely

Pro letošní rok Steen Jakobsen se svým týmem předpovídaly deset ekonomických událostí a závěrů, které se vymykaly střednímu proudu. Co z nich se naplnilo?

Směřování kurzu EUR/USD? Je to 1,23…

Za posilováním eura vůči dolaru měl stát přebytek běžného účtu platební bilance a slabší inflace. Navíc americká měnová politika úrokových sazeb měla vést ke slabšímu dolaru. Skutečnost je ale jiná. Fed již začal zvyšovat úrokové sazby, zatímco ECB dál tiskne peníze. Navíc překvapivé vítězství Donalda Trumpa ještě překvapivěji vedlo k posílení dolaru. Aktuální kurz EUR/USD se tak pohybuje na 1,0465.

Ruský rubl stoupne do konce roku 2016 o 20 %

Rubl byl (a stále je) postižený sankcemi Evropské unie a Spojených států vůči Rusku za vměšování ruských vojsk na Ukrajině. Po silném oslabení ovšem nastala korekce a pomoci mělo i oživení cen ropy. K tomu v závěru letošního roku došlo a rubl posílil. Aktuální kurz RUB/USD se pohybuje na 0,0162. Před rokem činil přibližně 0,014. Za poslední rok tak rubl posílil přibližně o 15,7 %.

Jednorožci ze Silicon Valley se vrátí nohama na zem

„Rok 2016 se v Silicon Valley bude podobat roku 2000 tím, že stále více startupů bude odkládat monetizaci a hmotný podnikatelský model kvůli získávání dalších uživatelů a snaze dosáhnout rozhodujícího množství,“ uváděl před rokem Steen Jakobsen. K některým větším transakcím technologických firem došlo, jiné byly odloženy. Největší byl nákup LinkedIn společností Microsoft, která nakonec odložila (zamítla?) nákup sociální sítě Twitter.

Olympiáda výrazně podpoří zotavení rozvíjejících se zemí s Brazílií v čele

Olympiáda Brazílii přinejmenším v oblasti podílových fondů pomohla k výraznému oživení. V rámci Indexu ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů se fondy zaměřené na Brazílii po loňských propadech v důsledku ekonomické recese podívaly zpět do výšin.

Demokraté si udrží prezidentské křeslo; v roce 2016 se mohutným náporem zmocní Kongresu

Prezidentské volby v USA přinesly nejedno překvapení. Prezidentem se stal Donald Trump a Republikáni získali většinu i v obou komorách parlamentu.

Rozpory v OPEC způsobí krátkodobý návrat k ceně 100 USD/ barel ropy

Rozpory v OPEC ovlivňovaly cenu ropy po celý rok 2016. Ovšem nikoli směrem k růstu. OPEC se nebyl dlouho schopen domluvit na omezení těžby, a tak převážnou část roku byla ropa levná. Až na přelomu listopadu a prosince došlo k dohodě, která vynesla cenu ropy vzhůru. Americká lehká ropa (WTI) se aktuálně pohybuje kolem 52,19 USD/barel a ropa typu brent kolem 55,47 USD/barel, tedy hluboko pod předpokládanými 100 USD/barel.

Stříbro rozbije zlaté okovy a zotaví se o 33 %

Stříbro v uplynulém roce posílilo. Ze 14 USD/oz. vyrostla jeho cena na současných 16,08 USD/oz. (+14,9 %), ovšem v průběhu roku se dostala až na 20,63 USD/oz. (+47,4 %). Od zlata se navíc odpoutalo. Zlato posílilo meziročně o 6,6 % na 1 138,88 USD/oz. s maximálním růstu o 27,9 % na 1 366,54 USD/oz.

Agresivní Fed způsobí kolaps globálních firemních dluhopisů

Fed měl připravené pro letošní rok několikeré zvyšování úrokových sazeb. To bylo ale postupně oddalováno a Fed byl mnohem střídmější v narovnávání nestandardní měnové politiky, než se původně očekávalo. Ke kolapsu firemních dluhopisů nedošlo.

El Niño způsobí růst inflace

Po inflaci v letošním roce prahly snad všechny centrální banky s výjimkou Zimbabwe. Inflace se ale nechce dostavit. Česká národní banka (ČNB) očekává její návrat na polovinu příštího roku a příjemně překvapila meziroční listopadová inflace ve výši 1,5 %.

Nerovnost získá navrch nad luxusem+

„Evropa čelí rostoucí nerovnosti a více než 10% nezaměstnanosti, a proto uvažuje nad zavedením základního minimálního příjmu, který by zajistil, že základní životní potřeby každého občana budou moci být splněny. V rovnostářské společnosti s podporou jiných hodnot rychle poklesne poptávka po luxusním zboží – a odvětví zkolabuje,“ uváděl Steen Jakobsen před rokem.

Nezaměstnanost přes 10 % je problémem jižních států a socialistické Francie. Zavedení garantovaného příjmu bylo např. předmětem referenda ve Švýcarsku, kde bylo odmítnuto. Na druhou stranu v garantovaném příjmu ze státu vidí budoucnost Elon Musk v souvislosti s rostoucí automatizací postupně ve všech oblastech lidské činnosti, která lidskou činnost nahradí. V každém případě je to zatím otázka budoucnosti a ke kolapsu trhu s luxusem nedošlo.

Co nás čeká v roce 2017

Po roce, v němž realita předčila i zdánlivě nepravděpodobné scénáře – ať jde o překvapení ohledně brexitu nebo výsledky amerických voleb – se ústředním tématem našich šokujících předpovědí pro rok 2017 stalo rčení, že zoufalá doba volá po zoufalých činech. V kritické době vždy dochází ke změnám a rok 2017 by mohl být důrazným upozorněním, které poukazuje na skutečné upouštění od „běžného podnikání“, a to jak v expanzionismu centrálních bank, tak ve vládních politikách úsporných opatření, které charakterizovaly období po krizi v roce 2009. U některých našich dřívějších šokujících předpovědí se ukázalo, že byly mnohem méně přemrštěné, než se na první pohled zdálo. Je proto důležité, aby si investoři byli vědomi škály možností, které se nacházejí mimo běžný tržní konsenzus, aby tak mohli činit informovaná rozhodnutí i ve zdánlivě nepravděpodobných tržních situacích,“ uvádí Steen Jakobsen.

Tip: Deset šokujících předpovědí Saxo Bank na rok 2017

Anketa

Sledujete předpovědi analytiků pro vaše investiční rozhodnutí?

Ano. (6)
 
Ne. (3)
 
Neinvestuji. (0)
 Celkem hlasovalo 9 čtenářů

Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.01.2017 17:16 TOP ženu byznisu vyhrála Kateřina Jirásková

Již podvanácté v řadě uspořádaly Hospodářské noviny anketu o nejvlivnější ženu byznisu. Za rok 2016 se vítězkou stala první žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková, která stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 16:43 Babiš chce nadále zůstat v politice. Zbavuje se majetku

Nový zákon o střetu zájmu, který platí od ledna letošního roku zamezuje politikům vlastnit firmy. To se týká i Andreje Babiše (ANO), který i nadále hodlá zůstat v politice. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 14:46 Brexit je stále ve hvězdách

Na odchodu Velké Británie z Evropské unie je další překážka. Britský Nejvyšší soud potvrdil, že brexit musí potvrdit i parlament. Bez souhlasu poslanců nemůže premiérka  Theresa Mayová aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 13:25 Protekcionismus USA nesvědčí dolaru

Nejasné vyhlídky budoucnosti americké ekonomiky sráží hodnotu dolaru a přináší nedůvěru investorů. Inaugurační projev nového prezidenta vedl doposud k největšímu propadu dolaru od 8. prosince loňského roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 11:53 Strasti a slasti stavebného sporenia

Píšeme na Investujeme.sk: Stavebné sporenie patrilo k základom finančného portfólia mnohých Slovákov. Tento špecifický finančný systém v sebe kombinuje sporiacu aj úverovú zložku. Na Slovensku funguje už 25 rokov. Jeho niekdajšia obľuba vyprchala, no stále má niekoľko zaujímavých aspektov.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »