Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká

Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká

Závěr kalendářního roku je žní pro předpovědi na rok příští. Nejinak tomu je i letos. Saxo Bank se svými kontroversními předpověďmi snaží především zaujmout. Jak moc se spletla pro rok 2016 a co vkládá do vínku roku 2017?

Nabízet předpovědi ze „středního proudu“ a většinou správné ničím významným nezaujme. Analytik s tímto konzervativním přístupem zapadne v moři šedi a nikdy nevynikne. Zato nabízet možnosti, které možná nejsou tak pravděpodobné, ale dokáží překvapit – to může analytika přinést až na vrchol slávy. Musí mu ale občas něco vyjít.

Jedním z analytiků nabízejících kontroversní pohled na svět je Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Již tradičně vydává „Šokující předpovědi Saxo Bank“, tentokrát pro rok 2017. Jejich hlavním záměrem je nepochybně zaujmout. Mohou ale přinést i kus reality?

Šokující předpovědi 2016: Trefy a minely

Pro letošní rok Steen Jakobsen se svým týmem předpovídaly deset ekonomických událostí a závěrů, které se vymykaly střednímu proudu. Co z nich se naplnilo?

Směřování kurzu EUR/USD? Je to 1,23…

Za posilováním eura vůči dolaru měl stát přebytek běžného účtu platební bilance a slabší inflace. Navíc americká měnová politika úrokových sazeb měla vést ke slabšímu dolaru. Skutečnost je ale jiná. Fed již začal zvyšovat úrokové sazby, zatímco ECB dál tiskne peníze. Navíc překvapivé vítězství Donalda Trumpa ještě překvapivěji vedlo k posílení dolaru. Aktuální kurz EUR/USD se tak pohybuje na 1,0465.

Ruský rubl stoupne do konce roku 2016 o 20 %

Rubl byl (a stále je) postižený sankcemi Evropské unie a Spojených států vůči Rusku za vměšování ruských vojsk na Ukrajině. Po silném oslabení ovšem nastala korekce a pomoci mělo i oživení cen ropy. K tomu v závěru letošního roku došlo a rubl posílil. Aktuální kurz RUB/USD se pohybuje na 0,0162. Před rokem činil přibližně 0,014. Za poslední rok tak rubl posílil přibližně o 15,7 %.

Jednorožci ze Silicon Valley se vrátí nohama na zem

„Rok 2016 se v Silicon Valley bude podobat roku 2000 tím, že stále více startupů bude odkládat monetizaci a hmotný podnikatelský model kvůli získávání dalších uživatelů a snaze dosáhnout rozhodujícího množství,“ uváděl před rokem Steen Jakobsen. K některým větším transakcím technologických firem došlo, jiné byly odloženy. Největší byl nákup LinkedIn společností Microsoft, která nakonec odložila (zamítla?) nákup sociální sítě Twitter.

Olympiáda výrazně podpoří zotavení rozvíjejících se zemí s Brazílií v čele

Olympiáda Brazílii přinejmenším v oblasti podílových fondů pomohla k výraznému oživení. V rámci Indexu ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů se fondy zaměřené na Brazílii po loňských propadech v důsledku ekonomické recese podívaly zpět do výšin.

Demokraté si udrží prezidentské křeslo; v roce 2016 se mohutným náporem zmocní Kongresu

Prezidentské volby v USA přinesly nejedno překvapení. Prezidentem se stal Donald Trump a Republikáni získali většinu i v obou komorách parlamentu.

Rozpory v OPEC způsobí krátkodobý návrat k ceně 100 USD/ barel ropy

Rozpory v OPEC ovlivňovaly cenu ropy po celý rok 2016. Ovšem nikoli směrem k růstu. OPEC se nebyl dlouho schopen domluvit na omezení těžby, a tak převážnou část roku byla ropa levná. Až na přelomu listopadu a prosince došlo k dohodě, která vynesla cenu ropy vzhůru. Americká lehká ropa (WTI) se aktuálně pohybuje kolem 52,19 USD/barel a ropa typu brent kolem 55,47 USD/barel, tedy hluboko pod předpokládanými 100 USD/barel.

Stříbro rozbije zlaté okovy a zotaví se o 33 %

Stříbro v uplynulém roce posílilo. Ze 14 USD/oz. vyrostla jeho cena na současných 16,08 USD/oz. (+14,9 %), ovšem v průběhu roku se dostala až na 20,63 USD/oz. (+47,4 %). Od zlata se navíc odpoutalo. Zlato posílilo meziročně o 6,6 % na 1 138,88 USD/oz. s maximálním růstu o 27,9 % na 1 366,54 USD/oz.

Agresivní Fed způsobí kolaps globálních firemních dluhopisů

Fed měl připravené pro letošní rok několikeré zvyšování úrokových sazeb. To bylo ale postupně oddalováno a Fed byl mnohem střídmější v narovnávání nestandardní měnové politiky, než se původně očekávalo. Ke kolapsu firemních dluhopisů nedošlo.

El Niño způsobí růst inflace

Po inflaci v letošním roce prahly snad všechny centrální banky s výjimkou Zimbabwe. Inflace se ale nechce dostavit. Česká národní banka (ČNB) očekává její návrat na polovinu příštího roku a příjemně překvapila meziroční listopadová inflace ve výši 1,5 %.

Nerovnost získá navrch nad luxusem+

„Evropa čelí rostoucí nerovnosti a více než 10% nezaměstnanosti, a proto uvažuje nad zavedením základního minimálního příjmu, který by zajistil, že základní životní potřeby každého občana budou moci být splněny. V rovnostářské společnosti s podporou jiných hodnot rychle poklesne poptávka po luxusním zboží – a odvětví zkolabuje,“ uváděl Steen Jakobsen před rokem.

Nezaměstnanost přes 10 % je problémem jižních států a socialistické Francie. Zavedení garantovaného příjmu bylo např. předmětem referenda ve Švýcarsku, kde bylo odmítnuto. Na druhou stranu v garantovaném příjmu ze státu vidí budoucnost Elon Musk v souvislosti s rostoucí automatizací postupně ve všech oblastech lidské činnosti, která lidskou činnost nahradí. V každém případě je to zatím otázka budoucnosti a ke kolapsu trhu s luxusem nedošlo.

Co nás čeká v roce 2017

Po roce, v němž realita předčila i zdánlivě nepravděpodobné scénáře – ať jde o překvapení ohledně brexitu nebo výsledky amerických voleb – se ústředním tématem našich šokujících předpovědí pro rok 2017 stalo rčení, že zoufalá doba volá po zoufalých činech. V kritické době vždy dochází ke změnám a rok 2017 by mohl být důrazným upozorněním, které poukazuje na skutečné upouštění od „běžného podnikání“, a to jak v expanzionismu centrálních bank, tak ve vládních politikách úsporných opatření, které charakterizovaly období po krizi v roce 2009. U některých našich dřívějších šokujících předpovědí se ukázalo, že byly mnohem méně přemrštěné, než se na první pohled zdálo. Je proto důležité, aby si investoři byli vědomi škály možností, které se nacházejí mimo běžný tržní konsenzus, aby tak mohli činit informovaná rozhodnutí i ve zdánlivě nepravděpodobných tržních situacích,“ uvádí Steen Jakobsen.

Tip: Deset šokujících předpovědí Saxo Bank na rok 2017

Anketa

Sledujete předpovědi analytiků pro vaše investiční rozhodnutí?

Ano. (6)
 
Ne. (3)
 
Neinvestuji. (0)
 Celkem hlasovalo 9 čtenářů

Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:54 Česko již brzy nebude patřit mezi vyspělé země

Podle nejnovějších záznamů americké banky JPMorgan Chase bude Česká republika přiřazena mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Důvod je přitom prostý. Příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (145)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1292)
 Celkem hlasovalo 1452 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 06.02.2017 00:00 Konec intervencí: Koruna (ne)posílí a vzroste volatilita

Skončí devizové intervence ČNB? Co se stane, až bude kurz koruny puštěn? Posílí koruna? Nebo naopak oslabí? A co volatilita kurzu? Komu vlastně „devalvační“ polštář prospěl? A jak intervenční režim ovlivnil dovoz a vývoz kapitálu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.02.2017 00:00 Jan Maňák: Budoucnost je ve vodě

Starořecký filozof Thales z Milétu před 2,5 tisíci let prohlásil: „Podstatou všech věcí je voda, z vody vše pochází, do vody se vše vrací.“ Potenciál vody vidí i Jan Maňák, který v rámci investičních produktů BNP Paribas Asset Management, nabízí vodní fond Parvest Aqua. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »