Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy?

Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy?

Novým americkým prezidentem se stal kandidát Republikánské strany a miliardář Donald Trump. Již předběžné výsledky naznačující jeho vítězství vedly k masivním výprodejům. Co lze očekávat na trzích za úřadování Donalda Trumpa?

Pozice amerického prezidenta Donalda Trumpa je nebývale silná. Vedle prezidentského křesla v Bílém domě získala Republikánská strana též v Kongresu – Sněmovně reprezentantů i v Senátu. Nelze tak vyloučit naplnění naprosté většiny předvolebních slibů, které kontroversního kandidáta vytáhly až na vrchol. „Kongres bude do značné míry korigovat politiku Donalda Trumpa, který tak bude mít v řadě oblastí svázané ruce,“ soudí Roman Sedmera, analytik České spořitelny, což zdůvodňuje: „Donald Trump se netěší velké podpoře uvnitř republikánské strany. Což dokázal i Paul Ryan (předseda Sněmovny reprezentantů), který nedávno stáhl svoji podporu Trumpovi.“ 

Zato finanční trhy zažívají krušné chvíle. Proto také Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz a člen Globální rozvojové rady prezidenta Baracka Obamy, vyzval Donalda Trumpa ve Financial Times, aby urychleně uklidnil trhy. „Co budete komunikovat v příštích několika dnech, a navíc, zda-li to budete komunikovat uklidňujícím a sjednocujícím způsobem, bude mít zásadní význam pro zklidnění finančních trhů, které jsou otřeseny vyšší možností protekcionismu, ekonomickou nepředvídatelností a nepřátelstvím vůči Federálnímu rezervnímu systému USA,“ píše Mohamed El-Erian ve Financial Times.

Již blížícím se vítězstvím Donalda Trumpa zavládla na akciových trzích panika. Vždyť pouhá zpráva FBI, že nebude stíhat Hillary Clintonovou za používání soukromého e-mailu ke služebním účelům, byla výraznou vzpruhou pro akciové trhy. A předpovědi volebních výsledků i hodnocení předvolebních debat ji vynesly do role favorita… o to větším šokem bylo zveřejnění včerejších výsledků prezidentské volby. „Wall Street a vůbec svět financí má rád status quo. Pro trhy je Trump typ překvapivé události typu brexit,“ píše ve svém komentáři pro iDNES.cz Aleš Michl, spolumajitel investičního fondu QUANT a externí poradce ministra financí Andreje Babiše.

První reakce finančních trhů na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem

Nejprve v Asii, která otvírala jako první po přesvědčivých výsledcích amerických voleb. Nejhůře se z Asie dařilo Japonsku, které oslabilo o více než pět procent. „Nejpostiženějším trhem je japonský, kde Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 5,4 %, když tamní měna posílala vůči dolaru o více jak 2,5 %. 3 % ztrácejí indické akcie, o více jak 2,5 % přicházejí akcie v Hongkongu, Jižní Koreji nebo na Taiwanu,“ komentoval vývoj na asijských trzích Miroslav Freyer, akciový analytik Komerční banky. Po otevření pražské burzy se na českých akciích vítězství Donalda Trumpa neprojevilo.

Ve Spojených státech se výsledky voleb obratem projevily v prudkém oslabení amerického dolaru. Euro vůči dolaru obratem posílilo o 2,5 % na dvouměsíční maxima 1,13 USD/EUR. Americké trhy také nevěstily nic dobrého. Ještě v noci oslabil future kontrakt na Index S&P 500 až o 5 %, následně se ale situace zklidnila a americké trhy otevíraly v evropských odpoledních hodinách spíše smíšeně než negativně. Kolem 17.30 středoevropského času již všechny hlavní americké akciové indexy posilovaly kolem 0,8 %.

Zato mexické peso je ještě pod větším tlakem, než bylo Mexiko v předvolební kampani Donalda Trumpa. Mexická měna oslabila vůči americkému dolaru dokonce o 13 % na 20,75 MXN/USD, což je rekordní minimum. A může být hůř. Proti Mexiku, mexickým imigrantům a současným obchodním vztahům s jižním sousedem se Donald Trump vyjadřoval velmi ostře. A od slov nemusí být daleko k činům.

Černé chvíle zažívalo i černé zlato. V jeden okamžik se americká lehká ropa (WTI) propadla o více než 4 % na 43,07 USD/barel. Následně ale zkorigovala a v ranních evropských hodinách obě ropy (brent i WTI) odepisovaly jen 1,4 %. „Trumpovo vítězství je vnímáno jako šok, nutí to investory přesunovat peníze do bezpečných útočišť, což tlačí ceny ropy dolů,“ hodnotil pohyby ropy Son Jae-hyun, analytik makléřské společnosti Mirae Asset Daewoo.

V opačném trendu vyplulo ale žluté zlato. Donald Trump přináší nejistotu, a ta žlutému kovu svědčí. Bezprostředně po výsledcích zlato posílilo až o 4,9 % na 1 337,40 USD/oz. Nepochybně za to mohlo i silné oslabení amerického dolaru.

Nejistota pomohla i již tak dost drahým dluhopisům. „Nejvíc se tento trend projevil samozřejmě ve Spojených státech. Především krátkodobé americké dluhopisy zaznamenaly výrazný růst cen, a jejich výnosy tak klesly na více než měsíční minimum (zhruba 0,77 %, včera uzavíraly na 0,85 %). Kromě hledání bezpečného přístavu za tím stojí i výrazný pokles pravděpodobnosti, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání zvýší úrokové sazby,“ uvádí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Dlouhodobé dluhopisy tak výrazné zvýšení ceny nezaznamenaly. „Důvodem jsou zřejmě dva protichůdné faktory. Jedním je právě úprk investorů do bezpečných aktiv, tím druhým je ale očekávaná politika Donalda Trumpa. Daňové škrty, které nejspíš nedoprovodí stejně výrazný pokles výdajů, by měly vést k růstu schodků federálního rozpočtu, a tak i k nárůstu zadlužení. Poroste tak nabídka amerických státních dluhopisů, proto na dlouhém konci výnosové křivky jejich výnosy tolik nerostou,“ doplňuje Marek Dřímal.

Co bude dál?

„Na chvilku spadnou akcie. Ale vývoj cen amerických akcií a dolaru těsně po volbě neříká nic o budoucím vývoji. V posledních volbách dokonce platilo, že akcie první týden padaly, ale po třech měsících už byly v zisku,“ říká Aleš Michl a dodává: „Model našeho investičního fondu (vyvinutý kolegou Pavlem Kohoutem) signalizuje, že americké podniky mají prostor pro růst zisků ve výši nejméně 20 procent oproti současnému stavu. Tedy neprodáváme pozice v USA, věříme na Ameriku, naopak do eurozóny bych nešel.“

„Pokud by mělo být zvolení Donalda Trumpa v delším horizontu negativní pro akciový trh, budou to spíše neamerické akcie. Pro americké akcie se Trump může nakonec ukázat jako lepší volba než Clintonová díky řadě stimulů (jako jsou například nižší daně), které by jim měla jeho politika nabídnout (otázkou však zůstává, kde se na to všechno vezmou peníze),“ přidává Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management.

„Možných scénářů budoucího vývoje se nabízí hned několik. Lze očekávat propad mexické měny vzhledem k slibům budoucího prezidenta o výstavbě hraniční zdi proti nelegálním imigrantům,“ domnívá se Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank. Naopak by se mělo dařit ruskému rublu. „Vzhledem k Trumpovým nadějím na spolupráci s Ruskem v Sýrii lze očekávat sblížení obou zemí. Pokud nový prezident bude trvat na ukončení sankcí, může dojít k výraznému posílení kurzu rublu vůči dolaru,“ upřesňuje Pavel Drahotský.

Americkým akciím po počátečních propadech může svědčit i avizované snížení daní. Zato rozvíjející se trhy budou pod tlakem. „Americký prezident má značný vliv na politiku, která se výrazně dotýká vztahů s EM, jako jsou obchodní tarify a bariéry, uzavření nové smlouvy NAFTA nebo vytváření měnových manipulátorů, což pozorně sleduje Čína nebo Korea,“ uvádí Nick Peters, portfoliomanažer Fidelity Multi Asset. Na asijských trzích mohou být ale zajímavé jiné alternativy. „Asijské cenné papíry s pevnými výnosy nabízí velmi zajímavé výnosy upravené o riziko,“ soudí Bryan Collins, portfoliomanažer Asian Fixed Income, Fidelity International.

„Trump bude nakonec dobrou volbou, i když se teď řada lidí může držet za hlavu – uvidíte ale, že překvapí. Má jasnou ekonomickou filozofii, co chce udělat,“ uzavírá Aleš Michl. Nepropadejme proto panice a nechme se překvapit.

Anketa

Bude Donald Trump dobrým americkým prezidentem?

Ano. (43)
 
Ne. (15)
 
Mě se to netýká. (2)
 Celkem hlasovalo 60 čtenářů

Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »