Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy?

Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy?

Novým americkým prezidentem se stal kandidát Republikánské strany a miliardář Donald Trump. Již předběžné výsledky naznačující jeho vítězství vedly k masivním výprodejům. Co lze očekávat na trzích za úřadování Donalda Trumpa?

Pozice amerického prezidenta Donalda Trumpa je nebývale silná. Vedle prezidentského křesla v Bílém domě získala Republikánská strana též v Kongresu – Sněmovně reprezentantů i v Senátu. Nelze tak vyloučit naplnění naprosté většiny předvolebních slibů, které kontroversního kandidáta vytáhly až na vrchol. „Kongres bude do značné míry korigovat politiku Donalda Trumpa, který tak bude mít v řadě oblastí svázané ruce,“ soudí Roman Sedmera, analytik České spořitelny, což zdůvodňuje: „Donald Trump se netěší velké podpoře uvnitř republikánské strany. Což dokázal i Paul Ryan (předseda Sněmovny reprezentantů), který nedávno stáhl svoji podporu Trumpovi.“ 

Zato finanční trhy zažívají krušné chvíle. Proto také Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz a člen Globální rozvojové rady prezidenta Baracka Obamy, vyzval Donalda Trumpa ve Financial Times, aby urychleně uklidnil trhy. „Co budete komunikovat v příštích několika dnech, a navíc, zda-li to budete komunikovat uklidňujícím a sjednocujícím způsobem, bude mít zásadní význam pro zklidnění finančních trhů, které jsou otřeseny vyšší možností protekcionismu, ekonomickou nepředvídatelností a nepřátelstvím vůči Federálnímu rezervnímu systému USA,“ píše Mohamed El-Erian ve Financial Times.

Již blížícím se vítězstvím Donalda Trumpa zavládla na akciových trzích panika. Vždyť pouhá zpráva FBI, že nebude stíhat Hillary Clintonovou za používání soukromého e-mailu ke služebním účelům, byla výraznou vzpruhou pro akciové trhy. A předpovědi volebních výsledků i hodnocení předvolebních debat ji vynesly do role favorita… o to větším šokem bylo zveřejnění včerejších výsledků prezidentské volby. „Wall Street a vůbec svět financí má rád status quo. Pro trhy je Trump typ překvapivé události typu brexit,“ píše ve svém komentáři pro iDNES.cz Aleš Michl, spolumajitel investičního fondu QUANT a externí poradce ministra financí Andreje Babiše.

První reakce finančních trhů na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem

Nejprve v Asii, která otvírala jako první po přesvědčivých výsledcích amerických voleb. Nejhůře se z Asie dařilo Japonsku, které oslabilo o více než pět procent. „Nejpostiženějším trhem je japonský, kde Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 5,4 %, když tamní měna posílala vůči dolaru o více jak 2,5 %. 3 % ztrácejí indické akcie, o více jak 2,5 % přicházejí akcie v Hongkongu, Jižní Koreji nebo na Taiwanu,“ komentoval vývoj na asijských trzích Miroslav Freyer, akciový analytik Komerční banky. Po otevření pražské burzy se na českých akciích vítězství Donalda Trumpa neprojevilo.

Ve Spojených státech se výsledky voleb obratem projevily v prudkém oslabení amerického dolaru. Euro vůči dolaru obratem posílilo o 2,5 % na dvouměsíční maxima 1,13 USD/EUR. Americké trhy také nevěstily nic dobrého. Ještě v noci oslabil future kontrakt na Index S&P 500 až o 5 %, následně se ale situace zklidnila a americké trhy otevíraly v evropských odpoledních hodinách spíše smíšeně než negativně. Kolem 17.30 středoevropského času již všechny hlavní americké akciové indexy posilovaly kolem 0,8 %.

Zato mexické peso je ještě pod větším tlakem, než bylo Mexiko v předvolební kampani Donalda Trumpa. Mexická měna oslabila vůči americkému dolaru dokonce o 13 % na 20,75 MXN/USD, což je rekordní minimum. A může být hůř. Proti Mexiku, mexickým imigrantům a současným obchodním vztahům s jižním sousedem se Donald Trump vyjadřoval velmi ostře. A od slov nemusí být daleko k činům.

Černé chvíle zažívalo i černé zlato. V jeden okamžik se americká lehká ropa (WTI) propadla o více než 4 % na 43,07 USD/barel. Následně ale zkorigovala a v ranních evropských hodinách obě ropy (brent i WTI) odepisovaly jen 1,4 %. „Trumpovo vítězství je vnímáno jako šok, nutí to investory přesunovat peníze do bezpečných útočišť, což tlačí ceny ropy dolů,“ hodnotil pohyby ropy Son Jae-hyun, analytik makléřské společnosti Mirae Asset Daewoo.

V opačném trendu vyplulo ale žluté zlato. Donald Trump přináší nejistotu, a ta žlutému kovu svědčí. Bezprostředně po výsledcích zlato posílilo až o 4,9 % na 1 337,40 USD/oz. Nepochybně za to mohlo i silné oslabení amerického dolaru.

Nejistota pomohla i již tak dost drahým dluhopisům. „Nejvíc se tento trend projevil samozřejmě ve Spojených státech. Především krátkodobé americké dluhopisy zaznamenaly výrazný růst cen, a jejich výnosy tak klesly na více než měsíční minimum (zhruba 0,77 %, včera uzavíraly na 0,85 %). Kromě hledání bezpečného přístavu za tím stojí i výrazný pokles pravděpodobnosti, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání zvýší úrokové sazby,“ uvádí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Dlouhodobé dluhopisy tak výrazné zvýšení ceny nezaznamenaly. „Důvodem jsou zřejmě dva protichůdné faktory. Jedním je právě úprk investorů do bezpečných aktiv, tím druhým je ale očekávaná politika Donalda Trumpa. Daňové škrty, které nejspíš nedoprovodí stejně výrazný pokles výdajů, by měly vést k růstu schodků federálního rozpočtu, a tak i k nárůstu zadlužení. Poroste tak nabídka amerických státních dluhopisů, proto na dlouhém konci výnosové křivky jejich výnosy tolik nerostou,“ doplňuje Marek Dřímal.

Co bude dál?

„Na chvilku spadnou akcie. Ale vývoj cen amerických akcií a dolaru těsně po volbě neříká nic o budoucím vývoji. V posledních volbách dokonce platilo, že akcie první týden padaly, ale po třech měsících už byly v zisku,“ říká Aleš Michl a dodává: „Model našeho investičního fondu (vyvinutý kolegou Pavlem Kohoutem) signalizuje, že americké podniky mají prostor pro růst zisků ve výši nejméně 20 procent oproti současnému stavu. Tedy neprodáváme pozice v USA, věříme na Ameriku, naopak do eurozóny bych nešel.“

„Pokud by mělo být zvolení Donalda Trumpa v delším horizontu negativní pro akciový trh, budou to spíše neamerické akcie. Pro americké akcie se Trump může nakonec ukázat jako lepší volba než Clintonová díky řadě stimulů (jako jsou například nižší daně), které by jim měla jeho politika nabídnout (otázkou však zůstává, kde se na to všechno vezmou peníze),“ přidává Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management.

„Možných scénářů budoucího vývoje se nabízí hned několik. Lze očekávat propad mexické měny vzhledem k slibům budoucího prezidenta o výstavbě hraniční zdi proti nelegálním imigrantům,“ domnívá se Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank. Naopak by se mělo dařit ruskému rublu. „Vzhledem k Trumpovým nadějím na spolupráci s Ruskem v Sýrii lze očekávat sblížení obou zemí. Pokud nový prezident bude trvat na ukončení sankcí, může dojít k výraznému posílení kurzu rublu vůči dolaru,“ upřesňuje Pavel Drahotský.

Americkým akciím po počátečních propadech může svědčit i avizované snížení daní. Zato rozvíjející se trhy budou pod tlakem. „Americký prezident má značný vliv na politiku, která se výrazně dotýká vztahů s EM, jako jsou obchodní tarify a bariéry, uzavření nové smlouvy NAFTA nebo vytváření měnových manipulátorů, což pozorně sleduje Čína nebo Korea,“ uvádí Nick Peters, portfoliomanažer Fidelity Multi Asset. Na asijských trzích mohou být ale zajímavé jiné alternativy. „Asijské cenné papíry s pevnými výnosy nabízí velmi zajímavé výnosy upravené o riziko,“ soudí Bryan Collins, portfoliomanažer Asian Fixed Income, Fidelity International.

„Trump bude nakonec dobrou volbou, i když se teď řada lidí může držet za hlavu – uvidíte ale, že překvapí. Má jasnou ekonomickou filozofii, co chce udělat,“ uzavírá Aleš Michl. Nepropadejme proto panice a nechme se překvapit.

Anketa

Bude Donald Trump dobrým americkým prezidentem?

Ano. (43)
 
Ne. (16)
 
Mě se to netýká. (2)
 Celkem hlasovalo 61 čtenářů

Donald Trump je americkým prezidentem. Je to pohroma pro trhy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

27.02.2017 17:35 Kybernetické útoky na banky stojí milióny dolarů

Největší známá kybernetická loupež se stala minulého roku, kdy hackeři napadli bangladéšskou centrální banku a snažili se převést miliardu dolarů. K převodu peněz využili bezpečnostní chyby v systému SWIFT. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 16:22 Megafúze burzovních společností pravděpodobně nebude schválena

Fúze burzovních společností londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) s německou burzovní společností Deutsche Börse nebude pravděpodobně schválena Evropskou komisí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 14:55 OVB stáhla další soudní spor

Jako příjemný způsob vydělávání peněz připadlo Markétě Brožové nabízení smluv klientům. Nastoupila proto do poradenské společnosti OVB Allfinanz. Po půl roce ale zjistila, že smlouvy jsou pro klienty nevýhodné a rozhodla se je rušit. Firma po ní následně požadovala vrácení všech provizí ve výši 15 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 13:29 Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat od březnového zasedání Fedu

Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 11:54 Čo prinesie osobný bankrot dlžníkom a čo veriteľom

Píšeme na Investujeme.sk: Od 1. marca vstupuje do platnosti novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má sprístupniť inštitút osobného bankrotu širším vrstvám dlžníkov a chrániť ich pred stratou strechy nad hlavou. Veritelia sa však na novinku pozerajú s obavou! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »