Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Regulace provizí v novém: Rozložení na 5 let

Regulace provizí v novém: Rozložení na 5 let

Vláda rozhodla o regulaci provizí. Nebude omezená její výše, ale budou povinně rozpočítávány na 5 let. Co to může přinést na finančně poradenském trhu?

Regulace provizí se stává evergreenem. Po letní přestávce, kdy si vláda uspořádala prázdniny a rozhodnutí o novele zákona o pojišťovnictví odložila, se vrací jako bumerang. V minulém týdnu se vláda dohodla na nové podobě regulace provizí za životní pojištění. Nebude omezená jejich výše, ale budou povinně rozpočítané na 5 let.

Pokud úprava projde celým legislativním procesem v současné podobě, budou finanční poradci dostávat vysokou provizi, ovšem budou si na ni muset počkat. Zruší-li klient smlouvu z jakéhokoli důvodu dříve, finanční poradce další část provize nedostane. Klient by měl naopak dostat vyšší odkupné. Ve skutečnosti ale bude mít i klient smůlu.

Je-li smlouva životního pojištění i s rezervotvornou složkou správně nastavená, kryje především rizika. U rezervotvorných pojistek je sice část prostředků investována či ukládána do rezerv, ovšem pouze v minimální výši – v takové, která kryje pouze rozdíl mezi aktuální cenou rizika a zvýšenou cenou rizika klienta za několik let, kdy mu na bedra přibydou další roky a pravděpodobnost smrti, úrazu či onemocnění vzroste. Je-li přitom účtováno nikoli „přirozené pojistné“, ale „průměrné pojistné“, na odkupné nezbývá po zaplacení počátečních nákladů a nákladů rizika téměř nic.

Jedním z cílů regulace provizí je, aby klient, který spoří přes investiční životní pojištění a zruší smlouvu krátce po jejím založení, dostal alespoň nějaké peníze zpět. Regulace se snaží trefit především do podvodných finančních zprostředkovatelů, kteří přetáčením smluv životního pojištění po dvou letech plynule přesouvají majetek klienta do své vlastní kapsy. I tyto (nenapadá mě lepší výraz než) podvodníky regulace sice zasáhne. Přichází ale pozdě, jak už to tak u regulací často bývá.

Mnohem efektivnějším a v poslední době klienty hojně užívaným nástrojem proti podvodníkům přetáčejícím smlouvy investičního životního pojištění je domáhání se náhrady škody za uvedení v omyl a prodej produktu, který není v zájmu spotřebitele. Náhrady škody v odůvodněných případech pak vyplácí jak pojišťovny, tak finančně poradenské společnosti, v jejichž řadách se zprostředkovatel využívající nekalé praktiky nachází. Takto jsou postihováni konkrétní jedinci, kteří nejednají v zájmu klienta.

Regulace provizí a jejich rozložení v čase ovšem postihne celý finančně poradenský trh. U kapitálově silných společností to ale nemusí být zásadní, pouze to zhorší jejich cash flow. Může se to podepsat na začínajících finančních poradcích, kteří mohou mít potíže kvůli nedostatečným příjmům. I to je ale pro silné společnosti řešitelné. Není nic snazšího, než kupříkladu poskytnout půjčku zajištěnou očekávaným budoucím příjmem.

Povinné rozložení provizí ovšem může mít nechtěný dopad na pojišťovny. Nyní jsou provize za rezervotvorné životní pojistky nejčastěji mezi 140 a 180 % ročního pojistného, vypláceny zálohově po sjednání pojištění. Budou-li pojišťovny vyplácet provize po dobu pěti let, znamenalo by to 28 až 36 % ročního pojistného každý rok. I dnes jsou ale pojišťovny, které nabízejí provizi 25 % ročního pojistného každý rok po celou dobu trvání smlouvy!

Bude-li provize vyplácena po dobu 5 let, její výše může vzrůst. Nedivil bych se, kdyby se dostala na úroveň kolem 50 % ročního pojistného, tedy za pětiletku trvání smlouvy by na provizích pojišťovny zaplatily 250 % ročního pojistného.

„Rozložení výplaty provizí v čase má za cíl zvýšit zainteresovanost pojišťovacích zprostředkovatelů na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění. Rozložení pořizovacích nákladů při výpočtu odkupného má zajistit, že když už dojde k předčasnému ukončení pojištění, dostane klient větší část zaplaceného pojistného zpět v podobě tzv. odkupného,“ uvedl Michal Žurovec, tiskový mluvčí MF ČR.

Ministerstvo financí tak má očividně naivní představy. Špatné finanční poradce a podvodné finanční zprostředkovatele z trhu takováto regulace nedostane. Těm dobrým může zkomplikovat podnikání. Ale co, vždyť nepochybně nejde ani tak o klienty, ale o voliče, kteří uvidí, že „s těmi lumpy“ vláda zatočila. A to se v politickém boji počítá. A že to „těm lumpům“ neuškodí a uškodí to všem ostatním, to už volič neuvidí.

Anketa

Má stát regulovat provize vyplácené finančními institucemi?

Ano. (3662)
 
Ne. (4575)
 Celkem hlasovalo 8237 čtenářů

Regulace provizí v novém: Rozložení na 5 let >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 14 komentářů)

Jantar | 11.10.2016 08:40
Provize HONZA | 11.10.2016 06:25
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Míra P. | 12.09.2015 18:18
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: in | 12.09.2015 13:02
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Míra P. | 12.09.2015 07:56

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Finanční poradenství

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 21.01.2017 15:16

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 30.12.2016 00:00 Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích

Letošní rok byl v oblasti finančního poradenství… přelomový. Mnohaletá bitva o regulaci provizí vyvrcholila v 5leté storno, politické snahy o ochranu klienta v zákonu o úvěru si klient zaplatí a dokument Jakuba Charváta „Rada nad zlato“ způsobil masivní migraci poradců OVB. Celá zpráva »

Komentářů: 19 / 19 Poslední komentář: 07.01.2017 12:34

Petr Zámečník | 19.12.2016 00:00 Jan Kokta míří do SABservis. Z podnětu pojišťoven

Druhý ze zemských ředitelů propuštěných z OVB Allfinanz nalezl nové útočiště. Po Lukáši Lichtenberkovi, který přechází do OK Klient, nalezl nové působiště i Jak Kokta se svou strukturou. Z podnětu pojišťoven bude působit v SABservis. Celá zpráva »

Komentářů: 56 / 56 Poslední komentář: 22.12.2016 15:25Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

23.01.2017 13:49 Česká spořitelna ukončuje spolupráci s Fincentrem a podává žalobu

Česká spořitelna se rozhodla rozvázat spolupráci s finančně poradenskou společností Fincentrum a současně na ni podává žalobu za údajně neoprávněné využívání značek Premier a Moje zdravé finance ze strany Fincentra. Společnost Fincentrum nemá v tuto chvíli informace o žádné žalobě ze strany České spořitelny. Na dnešní odpoledne byla naplánována schůzka, kde měla probíhat jednání o další spolupráci. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.01.2017 17:01

23.01.2017 11:53 Spor o nevyplatené sprostredkovateľské provízie stále nekončí

Píšeme na Investujeme.sk: Spor spoločnosti Slovdan s finančno-sprostredkovateľskou spoločnosťou AFS SK (neskôr Salve Group) o nevyplatené provízie sa ťahá už desať rokov. Pokusy o mimosúdne vyrovnanie stroskotali a spor skončil na súde. Ústavný súd sa síce postavil na stranu Salve, napriek tomu kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 17:20 ECB pod rostoucím politickým tlakem

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů – měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 16:05 Opustí Británie jednotný evropský trh?

Britská média spekulují o možnosti, že by Británie opustila jednotný evropský trh a celní unii. Je možné, že by se tak stalo, pokud by Brusel omezil přístup Spojeného království k unijnímu trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 15:05 Sílící koruna zdražuje kurzové zajištění

Firmy vyvážející za hranice projevují stále větší zájem pojistit hodnotu budoucích obchodů. Zajištění proti prudkým výkyvům kurzu však značně zdražilo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 5 / 5 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »