Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

logo

fecif


Petr Procházka: Nejrizikovější jsou profesionální fotbalisté a hokejisté

Petr Procházka: Nejrizikovější jsou profesionální fotbalisté a hokejisté

„Nemáme žádné výluky na to, že by bylo něco nepojistitelné, kromě toho, že jsme přestali pojišťovat profesionální fotbalisty a hokejisty,“ uvádí v rozhovoru Petr Procházka, produktový ředitel Pojišťovny České spořitelny. Proč nechce fotbalisty a hokejisty? A jak lze zamaskovat sebevraždu, aby byla uznána k výplatě pojistného plnění?

Daří se vám odhalit pojistné podvody?

Určitě. Na podzim roku 2011 jsme výrazně omezili vstup do pojištění denních odškodných a drobných úrazů. Jednak maximální výší pojistné částky bez omezení příjmů, jednak se od té doby mnohem více zabýváme typy úrazů, z nichž plynou pojistná plnění. S klienty, u kterých zjistíme velmi atypické chování, se pak snažíme rozloučit.

Za rok a půl to mělo jednoznačně pozitivní dopad. Domnívám se, že především tato opatření nám umožnila zachovat ceny pojištění denního odškodného beze změn. Podvody se samozřejmě objevují trvale, ale používáme systém, ve kterém dokážeme vyhledávat a vyhodnocovat úrazy, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že by mohly být zmanipulovány.

Například můžeme objevit poradce, který takto škodí u některého z velkých partnerů Na první pohled velmi dobrý poradce  přináší velký objem obchodů. Pak ale zjistíte, že většina jeho klientů má škody –třeba tři, pět škod za rok, a pojistné plnění výrazně přesahuje zaplacené pojistné. I servis  při pomoci s likvidací se občas zvrhne v to, že dokáže velmi dobře poradit, jak podat hlášení na likvidaci, a jak má lékař vyplnit hlášení, aby plnění bylo co nejvyšší.

Jaký odhadujete podíl pojistných podvodů na vyplaceném pojistném plnění?

Dnes vyplatíme přibližně 1,5 mld. Kč na škodách úrazových a nemocenských. Můj odhad je, že pojistné podvody, ale spíš velmi sporné případy, protože podvody jako takové se velmi často obtížně dokazují, se týkají 20 až 25 %.

Máme přibližně 500 tisíc klientů, kteří mají úrazové pojištění tohoto typu. Jenom přibližně 5 tisíc, tedy 1 % z nich, jsou problémoví klienti. Jenomže toto 1 % klientů generuje 30 až 35 % škod.

Například u denního odškodného od určitých hranic, zcela bez nějakého racionálního důvodu kromě důvodů spekulativních, se významně zvyšuje škodní průběh. Kolem 500 Kč denního odškodného, což je 15 tis. Kč výplaty měsíčně, se to začíná měnit a od částek 700 až 800 Kč výše jsou již škodní průběhy a frekvence pojistných událostí mnohonásobně vyšší. To není normální chování statistického kmene, zjistíte, že je v tom záměr a spekulace.

Pokud do toho všeho zahrnete ještě jaká povolání a jaké zájmové oblasti klientů si sjednávají tato rizika, odkud jsou, z jakých oblastí, jací poradci nebo lékaři se okolo pohybují, zjistíte, že tam také není něco dobře – studenti, ženy na mateřské, podnikatelé, poradci a podobně.

Jedna pojišťovna vydala nedávno analýzu, že dvouletá lhůta pro uznání sebevraždy jako pojistné události s výplatou pojistného plnění, odrazuje spoustu lidí od uzavření životního pojištění. Máte s tím stejné zkušenosti?

Sebevražda a její následky v životním pojišťování jsou popsány nejen v pojistných podmínkách, ale především v zákoně o pojistné smlouvě. Jde o standardní pojišťovací ujednání, která říká, že do dvou let nemůže být taková událost uznána jako pojistná, po dvou letech pak již ano a k výplatě plnění z životního pojištění dojít může. Do poslední novelizace zákona se to v pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven mohlo lišit.

Měli jsme dotaz od poradce, že má klienta, který se aktuálně léčí s psychickými problémy, a prý jak to máme se sebevraždou. Když jsme mu vysvětlili, že je standardní lhůta pro uznání sebevraždy jako pojistné události dva roky a navíc pokud má již diagnostikované psychické problémy, že by se dostal do výluk, poděkoval a rozloučil se.

Pokud dojde k úmrtí, zjišťuje se, zda se nejednalo o sebevraždu, rozhodující je vždy hlášení od policie. Pokud nebyla událost policií nebo soudem označena jako sebevražda, pojišťovna musí plnit standardním způsobem. S komplikacemi se setkáváme u autonehod. V hlášení s popisem příčin nehody je napsáno, že chyběly brzdné stopy a došlo k úmrtí pojištěného. Velmi pravděpodobně to mohla být  sebevražda, ale  oficiálně to potvrzené není, proto standardně vyplácíme celé pojistné plnění.

Jinými slovy, jestli chce člověk zajistit rodinu formou sebevraždy a pojistného plnění, tak si musí vybrat správný způsob smrti…

Je to bohužel tak. A určitě se to děje.

Krácení pojistného plnění nastává v případě pojistné události po požití alkoholu či omamných látek. Jak se k tomuto stavíte?

Máme na to v podmínkách dlouhodobě omezení, která používáme. Zrušit tyto výluky by nebylo v pořádku vůči ostatním klientům. V podstatě to, co je v zákoně, přenášíme do našich podmínek. Nemáme to nijak přísnější.

Jak přísně posuzujete „vliv alkoholu“? Představa, že si dám sklenku vína, na ulici mě srazí auto a skončím na vozíku a vy mi zkrátíte pojistné plnění na polovinu…

Bude tam hodně individuální přístup. Ta pravidla nejsou nijak daná přesně na promile. Krácení děláme především tehdy, když ublížíte někomu jinému. Pokud ublížíte pouze sobě, tak zpravidla nekrátíme. Pojišťovna má právo krátit pojistné plnění, nikoli povinnost.

Jakmile má pojišťovna právo, tak ho většinou také využívá. Cílem pojišťovny je vyplatit co nejmíň na pojistném plnění.

Nedá se říci, že zájmem pojišťovny je vyplatit co nejmíň. To by bylo velmi krátkozraké Pojišťovna je od toho, aby vyplácela.

Když někdy slyším, že pojišťovna má nařízeno nevyplácet, považuji to za hloupost. Nedovedu si představit, že by kdokoli v naší pojišťovně řekl „teď nevyplácejte, je to naše strategie“. To nejde. Naopak chceme mluvit o tom, kolik vyplácíme. Domnívám se, že více než 1,5 miliardy Kč za rok jen za úrazová a nemocenská plnění je hodně peněz. Ale samozřejmě se negativní případy mnohem více medializují a řeší. Ty pozitivní obvykle kromě poškozených nikoho nezajímají, protože to se bere, že je to automatické.

Jak se díváte z pohledu pojištění na rizikové sporty?

rizikových sportů jsme zavedli bezplatnou možnost se přes SMS přihlásit a připojistit si až na 30 kalendářních dnů v roce rizikové činnosti.

Nemáme žádné výluky na to, že by bylo něco nepojistitelné, kromě toho, že jsme přestali pojišťovat profesionální fotbalisty a hokejisty. Bylo zajímavé pozorovat, jak tato skupina pojištěnců putuje po pojišťovnách v rámci České republiky, protože finanční zprostředkovatel či makléř vždycky najde nějakého pojistitele, který se chce pod dojmem vysokého objemu předpisu pojistného do této skupiny vrhnout. Po našich vlastních negativních zkušenostech získaných asi před pěti lety se pak už usmívám, protože následky jsou vidět už po několika měsících..

Bohužel – profesionální fotbalisté a hokejisté generují několikanásobné škody oproti pojistnému. Škody vznikají většinou velmi brzy po sjednání pojištění, obvykle v době, kdy již není plná hokejová nebo fotbalová sezóna. Při maximálních hodnotách nabízeného odškodného 3 000 Kč/den tak stačil pouhý měsíc nebo dva výplaty plnění a pojišťovna to pocítila.

Extrémní sporty typu hloubkové potápění či snowboarding na skále místo sjezdovky pojistit dokážete?

V rámci 4. rizikové skupiny ano. Její sazba je násobně vyšší než u ostatních rizikových skupin. Ale zase je to o množství. Pokud takto rizikových klientů bude dost, případná škoda nebude tak tragická pro pojišťovnu. Nebo je možné využít již zmiňované bezplatné SMS služby.

Děkuji za rozhovor.

Petr Procházka: Nejrizikovější jsou profesionální fotbalisté a hokejisté >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Pojišťovna České spořitelny

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: Otázka do pléna Petr Procházka | 22.08.2013 09:28
Otázka do pléna Milan | 22.08.2013 08:11

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Reklama

banner-investujeme-ceskych100

Články z Pojištění

Petr Zámečník | 15.06.2016 00:00 Vladimír Dvořák: Nechceme konkurovat cenou

NN Životní pojišťovna se postupně odklání od investičního životního pojištění. Svým rizikovým životním pojištěním NN Život chce přilákat i finanční zprostředkovatele. Co jim a jejich klientům nabídne? V rozhovoru odpovídá Vladimír Dvořák, ředitel produktového vývoje NN. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 15.06.2016 15:11

Monika Hrušová | 07.06.2016 00:00 Cestovní pojištění nepodceňujte. Modrá kartička nemusí stačit

Teploty stoupají a léto se nezadržitelně blíží. Vzhledem k situaci ve světě lidí hodně řeší, kde si odpočinou od všedních povinností a starostí. Jenže i na dovolené se může lecos stát. Proto v cizině raději nespoléhejte na modrou kartičku pojištěnce a raději si sjednejte cestovní pojištění navíc. Rozdíl je hlavně v limitech pojištění a ve spoluúčasti. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 20.05.2016 00:00 Milionová odškodnění zdražují povinné ručení

Po letech poklesu ceny povinného ručení opět od roku 2013 rostou. Za trendem zdražování stojí převším vyšší náklady pojišťoven, které jsou vlivem změn v občanském zákoníku nuceny hradit vyšší odškodnění poškozeným při nehodách. A zdražování pojistného rozhodně není u konce. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 23.03.2016 00:00 Karel Janeček spustil první peer-to-peer pojišťovnu. Není ale pro každého

Na principu peer-to-peer (P2P) se poskytují půjčky, prodávají valuty, sdílejí automobily či ubytovací a cestovatelské služby. Nově do světa P2P vstupuje i P2P pojišťovna se standardní pojišťovací licencí a vlastním kapitálem na výplatu škod. Klientům bez škodní události slibuje První klubová pojišťovna podíl na zisku. Za zády jí stojí silný investiční partner RSJ Private Equity Karla Janečka. Celá zpráva »

Komentářů: 14 / 14 Poslední komentář: 24.03.2016 18:27

Dušan Šídlo | 01.03.2016 00:00 Je možné se pojistit proti viru Zika?

V ČR máme již první případy viru Zika. Jak se české pojišťovny dívají na možnost pojištění proti tomuto viru v rámci cestovního a životního pojištění? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

10.06.2016 11:57 Slováci stále viac fandia rizikovému životnému poisteniu

Píšeme na Investujeme.sk: Turbulencie na finančnom trhu, pád úrokových sadzieb, vyššia informovanosť klienta aj hypotekárny boom zmenili prostredie životného poistenia na Slovenku. Čoraz viac klientov upriamuje svoju pozornosť na prapôvodný zmysel poistenia –  krytie rizík! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

01.06.2016 11:52 O provize pro pojišťováky se vede opět ve Sněmovně boj

Další kolo tématu, které loni téměř rozložilo koalici se vrací na pole Sněmovny. Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích má dojít nové podoby a počítá s koncem přetáčení smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.05.2016 15:31 Ukončujete pojistku? Počítejte s „nováčkem“ mezi poplatky

Zatímco s běžnými účty malých bank již většinou nejsou spojeny žádné poplatky, u životního pojištění je situace jiná. Pojišťovny si z účtů klientů nadále účtují celou řadu více či méně absurdních poplatků. O složitosti a neúměrné výši poplatků za zprostředkování investičního životního pojištění již bylo napsáno mnohé. Jedním z poplatků, kterému nebyla zatím věnována příliš pozornost, je poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Klienti kvůli němu přitom mohou přijít i o tisíce. V sazebnících některých pojišťoven se začal objevovat relativně nedávno. Důvod? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.05.2016 13:23 Stane se pojištění proti hackerům standardem?

Hackerských útoků v posledních letech neustále přibývá. Pojištění proti kybernetickým rizikům se pozvolna dostává do nabídek pojišťoven. Pomalé zavedení souvisí s náročnější přípravou pojištění, které vyžaduje nejen znalost pojišťovacího odvětví, ale i IT prostředí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.05.2016 16:29 Zisk skupiny AXA vzrostl o 60 procent

Pojišťovací skupině AXA se podařilo v loňském roce meziročně zvýšit zisk o 60 procent na 400 milionů korun. Na výsledku se podílela rostoucí kvalita produkce, stornovost smluv se snížila na 10 procent. Pokles zaznemanala skupina také v oblasti administrativních nákladů díky pokračující digitalizaci služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou správu portfolia upřednostňujete?

Pasivní. (153)
 
Aktivní. (151)
 
Žádnou. (740)
 Celkem hlasovalo 1044 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 15.06.2016 00:00 Vladimír Dvořák: Nechceme konkurovat cenou

NN Životní pojišťovna se postupně odklání od investičního životního pojištění. Svým rizikovým životním pojištěním NN Život chce přilákat i finanční zprostředkovatele. Co jim a jejich klientům nabídne? V rozhovoru odpovídá Vladimír Dvořák, ředitel produktového vývoje NN. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »